
В Україні викрито масштабну схему збуту вітчизняних ліків в Росію
Зловмисники налагодили "схему" одержання фармакопейних зразків - еталонів контролю якості українських лікарських засобів.
Нацполіція України викрила масштабну фармацевтичну схему за участі українського олігарха. Вона передбачала виробництво та збут українських ліків на території РФ. Про це правоохоронці повідомили на своєму офіційному сайті в середу, 16 липня.
Джерело в правоохоронних органах уточнило агентству Інтерфакс-Україна, що мова про 51-річного українського бізнесмена, уродженця РФ Костянтина Жеваго.
"Зловмисники налагодили "схему" отримання фармакопейних зразків, які є еталонами для контролю якості українських лікарських засобів. Без їхньої наявності виробництво та продаж вітчизняних медпрепаратів в Росії був би неможливим", - ідеться в повідомленні.
До схеми були залучені:
- керівник української фармацевтичної корпорації,
- фінансові менеджери,
- особи, відповідальні за експорт фармакопейних зразків,
- керівник російського представництва,
- посадовці підконтрольних медичних компаній двох країн,
- дистриб’ютори.
"Іще до початку повномасштабного вторгнення, службові особи української фармкомпанії передали російським виробникам повний пакет документації, необхідної для виготовлення українських лікарських засобів. Після здобуття дозволів дві фармацевтичні російські фабрики змогли почати виготовлення й продаж медпрепаратів для лікування серцево-судинних, неврологічних, урологічних та інших захворювань без українського втручання", - повідомляє поліція.
Власник-олігарх мав змогу одночасно уникнути негативних наслідків від ведення бізнесу на території РФ після подій 2014 року і продовжувати отримувати незаконні доходи. Для подальшої співпраці, організатор висунув умову: російські фармвиробники зобовʼязувалися продовжувати наносити логотип української корпорації на упаковки виготовлених у РФ ліків. В документації походження продукції й досі зазначається країна-виробник - Україна.
Після запровадженої у 2022 році законодавчої заборони на експорт лікарських засобів, український бізнесмен створив підконтрольну компанію-нерезидента за кордоном. Саме через неї росіяни одержували необхідну документацію та зразки якості препаратів.
Бізнесмен залучив у спільники комерційного директора підприємства, що є офіційним дистриб’ютором Державної фармакопеї України, та його дружину, до обовʼязків яких входило отримання й передача еталонних зразків до іноземної фірми-"прокладки".
У відомстві наголошують, що організатор особисто контролював передачу прав і виробничих технологій українських компаній.
Серія медичних препаратів торгових марок українських компаній стали офіційно зареєстрованими в РФ — відповідні ліцензійні договори можна знайти в державному реєстрі лікарських засобів Російської Федерації. Хоча ці дані вносили ще до повномасштабного вторгнення, зловмисники продовжували поновлювати права власності й у 2023–2024 роках. Це стало можливим після того, як українська сторона офіційно відмовилося від авторських прав на продукцію, яку виготовляли на території РФ. Саме на цій підставі підконтрольне українському бізнесмену російське підприємство, змогло зареєструвати патентне право на себе.
"Ліки з маркуванням українського концерну російські медики широко застосовують для лікування окупантів", - зазначається в повідомленні.
З початку 2022 по перший квартал 2024 років продаж ліків, вироблених в Росії за українськими технологіями і стандартами, приніс бюджету країни-агресора понад 100 млн рублів у вигляді податкових надходжень.
16 липня оперативники ДСР, слідчі поліції провели понад 40 обшуків в Києві, Харкові, Львові та Київській області. Зокрема в офісних та виробничих приміщеннях, а також зі місцями мешкання причетних осіб. Вилучили документацію, печатки, комп’ютерну техніку тощо.
Лідеру злочинної організації — українському олігарху — та вісьмом його спільникам поліцейські повідомили про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу України.
Нині тривають подальші заходи для встановлення всіх причетних до скоєння злочину осіб, документування джерел прибутку від незаконної діяльності та арешт корпоративних прав і активів підсанкційного бізнесу на користь держави. Максимальне покарання – до 12 років позбавлення волі.
Нагадаємо, в Києві правоохоронці знешкодили мережу аптек, де продавали російські ліки.
На ТОТ заборонили продаж ліків без російського паспорта - ГУР
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp