Як змінилась українська стартап-екосистема за рік — Global Startup Ecosystem Index 2025
Дослідницький центр StartupBlink опублікував новий рейтинг Global Startup Ecosystem Index 2025. У ньому Україна піднялася на чотири сходинки та посіла 42 місце. Також повідомляється, що українська стартап-екосистема залучила $13,9 млн у 2024 році.
Найцікавіше про Україну
- Аналітики відмітили, що Україна має найвищий темп зростання стартап-екосистеми серед країн, що посіли місця з 41-го по 50-те — 26,22%.
- Київ опинився на 68 місці в рейтингу Global Startup Ecosystem Index: Top Cities, піднявши на сім сходинок. Це найвищий показник зростання серед усіх українських міст — понад 24%.
- Також українська столиця показала високі результати в галузі VR/AR — 25-те місце у світі та четверте у Східній Європі.
- Усі інші українські міста у списку, на жаль, показали від’ємну динаміку. Наприклад, Львів втратив сім позицій, опустившись на 404-те місце у світі, і випав із глобального топ-400.

Скрин із Global Startup Ecosystem Index 2025
Україна продовжує зростати в Східній Європі, піднявшись ще на одну позицію і посівши восьме місце, випередивши Румунію. Країна посідає друге місце в цьому регіоні та 17-те у світі в індустрії SaaS.
- Найбільш вражаючими стартапами з українським корінням, які створили величезну глобальну базу користувачів, назвали People.ai, Grammarly, Gitlab та Ahrefs.
Аналітики відмічають, що попри «війну, що триває» — Україна продовжує демонструвати стійкість завдяки інноваційній економіці та великому пулу талановитих розробників. Багато хто працює на іноземні компанії.
Але значна частина натомість обирає створювати власні проєкти. Це підкреслює культуру підприємництва та інновацій, «яка залишається сильною навіть за складних умов».

Скрин із Global Startup Ecosystem Index 2025
Одним з унікальних викликів для стартап-екосистеми України називають переїзд фахівців до інших країн. На думку дослідників, довгострокова сила української екосистеми частково залежатиме від повернення талантів і постійної залученості глобальної діаспори.
«Попри поточні труднощі, інновації також розвиваються в нових напрямках — особливо в таких секторах, як оборона та кібербезпека. Для підтримки цього Україна впровадила цільові політики, включно з податковими пільгами, дерегуляцією та грантовими програмами», — йдеться у звіті.
Окрім оборони, ширша екосистема стартапів в Україні також рухається вперед.
Цікаве про інші країни
У топі країн перші три місця стабільно посідають США, Велика Британія та Ізраїль. Канада цьогоріч спустилася з четвертого на п’яте місце — її обігнав Сингапур. Швеція, Німеччина та Франція стабільно тримають шосте, сьоме та восьме місця. Десятку замикають Швеція та Нідерланди, які цьогоріч помінялися місцями.

Скрин із Global Startup Ecosystem Index 2025
Польща (33 місце) та росія (34 місце) піднялися на одну позицію за рахунок Ісландії, яка опустилася на дві позиції і має єдиний негативний приріст екосистем серед топ-40. І хоча Росія показала зростання на майже 20%, дослідники кажуть, що війна в Україні зробила російські стартап-екосистеми ще ізольованішими та спровокувала «відтік мізків».
Порівнюючи кількість стартапів між Індексами 2024 та 2025 років (дані зафіксовані на мапі StartupBlink Global Startup Map) у 11 ключових галузях, можна побачити такі тенденції:
- Foodtech, Hardware & IoT та Energy & Environment (енергетика та екологія) — стрімко зростаючі сектори — кожен із них демонструє зростання кількості стартапів більш ніж на 40%.
- Транспорт показує найповільніше позитивне зростання — менше ніж на 1%.
- Edtech (освітні технології) — єдина галузь, яка демонструє спад, зі зниженням на — 2,3%.
Нагадаємо, у 2024 році українська екосистема стартапів піднялася на 46 позицію у світовому рейтингу, тоді як ще у 2022 займала 50 місце. Попри повномасштабну війну, показники демонструють стійкість і високі темпи зростання, але є й суттєві проблеми, що заважають розвитку — йшлося у звіті u.ventures.