
Документ на документ. Хід переговорів про мир
Українська делегація передала американській у Лондоні відповідь на мирні пропозиції адміністрації Трампа, зокрема щодо гарантій безпеки.
Посланник американського президента Стів Уїткoфф 17 квітня в Парижі представив європейським чиновникам пропозицію про припинення російсько-української війни, в якій міститься визнання США контролю Росії над рядом українських окупованих територій. Агентство Reuters опублікувало повний текст пропозиції Штатів. Цього тижня українська делегація передала американській у Лондоні відповідь на дані мирні пропозиції адміністрації Трампа.
Пропозиція США
У тексті згадується про різницю між "де-юре" визнанням США російського контролю над Кримом і "де-факто" визнанням контролю над Луганською областю (у документі згадана як "Луганськ") та окупованими РФ частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей. Суть цих термінів США не уточнюють.
Україна ж, за їхнім планом, відновлює контроль над окупованими частинами Харківської області, а також над Запорізькою атомною електростанцією і Каховською греблею – остання деталь досі не згадувалась у медійних викладах пропозиції США. Крім того, Україна отримує контроль над Кінбурнською косою і безперешкодне судноплавство по Дніпру.
Перемир’я:
постійне перемир’я;
обидві сторони негайно починають переговори з технічної сторони перемир’я.
Гарантії безпеки України:
Україна отримує надійні гарантії безпеки (Примітка ЄП: у тексті не вказується, які саме гарантії має на увазі американська сторона);
Гарантами виступає група європейських держав і неєвропейські держави, які висловлять бажання;
Україна не буде прагнути вступити до НАТО;
Україна може прагнути до членства в ЄС.
Територія:
США де-юре визнають контроль Росії над Кримом;
США де-факто визнають контроль Росії над Луганською областю;
США де-факто визнають контроль Росії над частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей;
Україна відновлює контроль над територіями Харківської області;
Україна відновлює контроль над Запорізькою АЕС, передавши контроль і адміністрування станції США, з постачанням електроенергії обом сторонам, а також над Каховською греблею;
Україна отримує безперешкодний прохід по річці Дніпро і контроль над Кінбурнською косою.
Економіка:
США і Україна реалізують угоду про економічне співробітництво/видобуток корисних копалин;
Україна буде повністю відновлена і отримає фінансову компенсацію;
Санкції проти Росії, введені внаслідок цього конфлікту з 2014 року, будуть скасовані;
Відновлюється економічне співробітництво США і Росії в енергетичній та інших галузях промисловості.
Відповідь України
Відповідь України наводить видання The Telegraph. Пункти перший і другий зосереджені на тому, щоб будь-яка мирна угода була "заснована на міжнародному праві, а не на капітуляції", з конкретною оговоркою про можливе вторгнення Китаю на Тайвань.
Київ також підкреслює важливість чітких "гарантій безпеки" як ціни за будь-яку майбутню мирну угоду, за якою Україна поступиться територією Росії, навіть тимчасово. Третій пункт є спробою відібрати контроль над переговорами у Трампа і повернути Україну в центр мирного процесу. Четвертий пункт є попередженням як для США, так і для НАТО, що дозвіл Росії контролювати Крим дає їй можливість загрожувати не лише Україні, а й союзникам у Чорному морі – Туреччині, Румунії та Болгарії.
П’ятий і останній пункт чітко вказує, що Росії не можна дозволяти використовувати угоду для обмеження чисельності Збройних сил України або оборонної промисловості.
Україна наполягає на трьох принципових позиціях щодо завершення війни, які вже давно відомі, заявив спікер Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. “Перше — Україна ніколи не визнає жодну частину своєї території як російську. Друге — Україна ніколи не погодиться на будь-яке обмеження своїх Збройних сил, Сил оборони України, оборонних можливостей, оборонної промисловості або військової допомоги від партнерів. І третє — жодна третя країна не має права вето на вибір Україною альянсів і союзів. Ось три принципові позиції, яких Україна дотримується. І це, я можу вам підтвердити, звучало і на цих, і на інших переговорах”, — підкреслив Тихий.
За матеріалами: Ошибка: текст или язык не указаны.