Науковці відкрили новий колір olo. Його можна побачити лише під лазером
Дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі (США) заявили, що створили колір, який неможливо побачити в природі чи на екрані, пише The Guardian.

Дослідники показали зображення бірюзового квадрата як приблизну візуалізацію кольору olo, але наголосили, що це лише умовне наближення
П’ятеро учасників експерименту бачили колір, який назвали olo. За словами дослідників, він з’явився в полі зору після того, як їм за допомогою лазера стимулювали певні клітини в сітківці ока. Це створило візуальний ефект, який неможливо відтворити за допомогою звичайного світла чи екранів.
Olo учасники описують як насичений синьо-зелений, але додають, що це порівняння дуже умовне – в реальності відтінок виглядає зовсім інакше. Дослідники кажуть: побачити його можна лише в такий спосіб – під час точкової стимуляції сітківки лазером.
Як працює експеримент
Людське око бачить світ за допомогою трьох типів колбочок, які реагують на світло різної довжини хвилі – короткої (S), середньої (M) і довгої (L). Кольори, які ми бачимо, виникають, коли світло стимулює кілька типів колбочок одночасно. Наприклад, червоний активує L-клітини, синій – S-клітини.
Але M-клітини – «середні» – неможливо активувати ізольовано природним світлом. Саме це зробили дослідники з Берклі: вони точно визначили положення M-клітин в оці учасників і стимулювали лише їх лазером.
Що бачили учасники
Після стимуляції ока лазером в полі зору з’являлась пляма кольору розміром з два повні місяці. За словами дослідників, цей колір – поза межами звичного сприйняття. Назву olo дали за принципом двійкового коду 010 – активні лише M-клітини (в центрі), інші – ні.
Навіщо це потрібно
Цей метод дозволяє краще досліджувати, як мозок формує зорові образи, а також потенційно може допомогти вивчити порушення зору – наприклад, дальтонізм або пігментний ретиніт, кажуть науковці.
Інструмент для стимуляції назвали Oz Vision – на честь Смарагдового міста з книг про Оз. На думку авторів дослідження, це лише базова наука, і колір olo не з’явиться в VR-гарнітурах чи на екранах телефонів.
Що кажуть інші науковці
Деякі дослідники скептично ставляться до відкриття. Наприклад, професор Джон Барбур з Лондона вважає, що olo – це просто більш насичений зелений, який можна побачити лише в дуже специфічних умовах, але його не можна назвати новим кольором. Він назвав роботу цікавою, але такою, що має обмежене практичне значення.
Pantone назвав колір 2025 року, це коричневий відтінок під назвою Mocha Mousse. Колір «асоціюється зі смаколиками, як-от шоколад і кава», коменують свій вибір в Інституті кольору.