
США вмивають руки? Новий раунд переговорів про мир
Держсекретар США Марко Рубіо, а за ним і сам Дональд Трамп заявили, що США готові відмовитися від зусиль досягти миру в Україні.
США готові відмовитися від зусиль досягти миру в Україні, якщо побачать, що це недосяжна мета. Спочатку з такою заявою виступив держсекретар Штатів Марко Рубіо. А потім точно такий посил підтримав і сам Дональд Трамп. “Настає вирішальний момент”, - підкреслив американський президент.
Остання ставка Штатів?
"Ми повинні визначити в найближчі дні, можливий чи мир чи ні, і якщо це неможливо, ми повинні рухатися далі, бо Сполучені Штати мають інші пріоритети", – сказав Рубіо.
“Якщо з якоїсь причини одна з двох сторін зробить це дуже складним, ми просто скажемо — ви поводитеся дурно, ви дурні, ви жахливі люди, — сказав президент США. — І ми просто залишимося осторонь. Але ми сподіваємося, що нам не доведеться цього робити. І Марко правий, коли каже, що ми хочемо, щоб це закінчилося”.
Трампа також запитали, чи немає у нього відчуття, що російський президент Володимир Путін навмисно затягує переговори.
“Сподіваюся, що ні. Я вам скоро скажу, якщо він буде це робити. У нього там велика сила”, — відповів президент США.
“Конкретної кількості днів немає, але — скоро. — відповів Трамп на питання про те, як скоро він прийме рішення про вихід з переговорів. — Ми хочемо зробити цю справу. Дві тисячі п’ятсот людей на тиждень гинуть у цій битві. Це жорстока битва. А ми хочемо її зупинити. В ідеалі. Але якщо з якоїсь причини одна чи дві сторони дуже ускладнять це завдання, то ми просто скажемо: ну і дурно. Ви — дурні, ви — мерзотні люди. І ми просто скажемо: ми, мабуть, відмовляємося. Але я сподіваюся, що нам не доведеться цього робити”.
Водночас Трамп сказав журналістам, що він поки що не виходить з переговорів: він все ще вважає, що має хороші шанси зупинити війну.
Тлумачення заяв
Західна преса впевнена, що слова глави Держдепу і президента США свідчать про явне роздратування Вашингтона у зв’язку з відсутністю прогресу на переговорах, однак досить складно передбачити наслідки можливого виходу з них США.
Можливі сценарії подальшого розвитку ситуації Reuters описує так: “Якщо Вашингтон самовідсторониться, зусилля з встановлення миру, ймовірно, зазнають невдачі, оскільки жодна інша країна не здатна чинити такий самий тиск і на Київ, і на Москву”.
“Інші наслідки неясні. США можуть зберегти без змін свою нинішню політику щодо конфлікту, залишивши в силі санкції проти Росії та продовживши постачання американської допомоги Києву. Трамп також може прийняти рішення зупинити виплати Україні”.
Лондонська Times стверджує: “На кого б Трамп не поклав провину, якщо процес розвалиться, програшною стороною, ймовірно, виявиться Україна”.
Про непередбачуваність подальших кроків Вашингтона також пише New York Times.
Однак на думку видання, слова Рубіо “посилюють тиск з метою завершення війни на обидві сторони”.
Санкції та НАТО
США представили союзникам пропозиції, спрямовані на досягнення мирної угоди між Росією та Україною, включно з проєктом умов для припинення бойових дій і пом’якшення санкцій проти Москви у разі стійкого припинення вогню, пише агентство Bloomberg.
За словами європейських чиновників, знайомих із цим питанням, контури американського плану були озвучені на зустрічі в Парижі в четвер. У них брали участь Держсекретар США Марко Рубіо і спецпосланець президента США Стів Уіткофф, президент Франції Еммануель Макрон, а також радники з національної безпеки і переговорники з Франції, Німеччини, Великої Британії та України.
Пропозиція США фактично передбачає замороження конфлікту, при цьому українські території, окуповані Росією, залишаться під контролем Москви, кажуть співрозмовники агентства. Бажання Києва вступити в НАТО також не розглядатиметься. Більш детальну інформацію джерела Bloomberg не надали, пославшись на конфіденційний характер обговорень.
Пропозиція про пом’якшення санкцій в умовах триваючої окупації Росією українських територій викликає у союзників Києва занепокоєння, пише Bloomberg. Для зняття санкцій ЄС, включно з розмороженням активів, необхідна згода всіх країн-членів союзу.
За матеріалами: Ошибка: текст или язык не указаны.