
Уже згенерували фото у стилі Міядзакі? Ось скільки води на це йде
Уже згенерували зображення у стилі мультиків Хаяо Міядзакі та його Ghibli Studio? Поки чатботи на основі штучного інтелекту вчаться «малювати» в обхід авторського права, на один запит до чату GTP іде від 10 до 100 мілілітрів води, за іншим даними – від 5 до 50 мілілітрів. Один запит – ніби й не так багато, від двох до чотирьох порцій еспресо, якщо брати верхні показники. Але це тільки текстові запити – генерування картинок «дорожче», від двох до пʼяти літрів води. Якщо взяти верхній показник – пʼять літрів – то це близько 166 цілих чашок еспресо.
Крім того, нову модель штучний інтелект треба натренувати до релізу. Для підготовки GPT-3 (зараз найновіша модель GPT-4.5) витратили до 700 тисяч літрів води, писав The Washington Post. У компанії OpenAI не розкривають деталей про те, скільки запитів чат GPT обробив із листопада 2022 року, але це, ймовірно, сотні (і сотні) мільйонів. Без засуджень розповідаємо про звʼязок води, екологію та картинок у стилі Міядзакі.

Кадр із мультика «Навсікая з Долини Вітрів» від Міядзакі та Ghibli Studio
Так, будь-який запит до чатбота вимагає використання природних ресурсів [води для охолодження серверів] і лишає «реальний [імовірно, вуглецевий – ред.] слід», – із цим погоджується сам чат GPT, якщо його про це запитати. Якщо уявити, що чат GPT генерує три мільйони зображень на день, то викиди складуть близько 1,35 тонни вуглецю. Це як проїхати 5000 кілометрів на автівці з бензиновим двигуном або 110 тисяч годин поспіль дивитися Netflix, пише Republic World.
Допоки дата-центри компанії живляться завдяки відновлюваній енергії, зберігається нульовий баланс викидів. Але проблема в тому, що OpenAI не розкриває інформації про це, тож говорити, що вуглецевий слід від генерування картинок у стилі мультиків Хаяо Міядзакі поки що не доводиться.

А вода у світі не закінчиться? Кількість води у світі майже невичерпна, але половина всієї прісної води світу зберігається в шести країнах. Тому чиста питна вода часто може бути недоступна для людей із посушливих або віддалених країн. The Guardian і видання SourceMaterial також зʼясували, що big tech-компанії – Google, Microsoft та Amazon – будують дата-центри в посушливих регіонах, тому обмежений доступ до води місцевих жителів зменшується.
Тобто навіть текстовий запит, у якому чат GPT визнає, що він шкодить довкіллю, теж шкодить довкіллю. То який вихід? Повністю ігнорувати штучний інтелект? Мабуть, ні. Але потрібно навчитися екологічно працювати з чатботами на основі ШІ, а не повністю заміняти ними пошуковики для тривіальних задач. І всі ці проблеми повʼязані тільки з використанням води для охолодження серверів, ще більша проблема – авторське право.
Хаяо Міядзакі vs. штучний інтелект
Японський художник і керівник Ghibli Studio Хаяо Міядзакі ще у 2016 році розкритикував штучний інтелект і керівників компаній, які над ним працюють, сказавши: «Хто б це не робив, вони уявлення не мають, що таке справжній біль».
Ось він, справжній біль: чотирисекундна сцена з мультика «Вітер дужчає», на яку художник Ейджі Ямаморі витратив один рік і три місяці
Міядзакі сказав це під час знімань документального фільму Never-Ending Man: Hayao Miyazaki, коли хтось зі знімальної групи показав йому, як ШІ згенерував анімацію для відеогри про зомбі. «Я справді переконаний, що це насмішка над самим життям», – відповів керівник Ghibli Studio.

Так, це згенероване в чаті GPT зображення в тексті про ймовірну шкоду згенерованих зображень. Промпт: людина, схожа на засновника OpenAI Сема Альтмана, пʼє багато води з великої пляшки в аніме-стилі
Попри це, після оновлення чату GPT, яке вийшло 25 березня 2025 року, зображення у стилі Міядзакі виклав гендиректор OpenAI Сет Альман, Білий дім і навіть армія Ізраїлю. Альтман у відповіді на один із коментарів у X (Twitter) натякнув, що зображення саме у стилі Ghibli Studio не випадково стали такими популярними: «Вірте чи ні, ми довго думали над тим, що саме показати на представленні нової технології». Пізніше Альтман похизувався тим, що «плавиться залізо» від кількості запитів на зображення в чаті GPT, тому функцію тимчасово обмежували.