Британські вчені з'ясовують, чому матки бджіл живуть довше. Так хочуть подовжити життя людини
У Великій Британії запустили дослідження, яке має з’ясувати, чому бджолині матки живуть довше за робочих бджіл, пише The Guardian.
Що досліджують
Матки бджіл живуть роками, а звичайні бджоли – кілька місяців. Хоча їхня ДНК майже однакова, у маток інше харчування, особливі бактерії в кишківнику й орган, у якому зберігається сперма після спарювання. Вчені хочуть зрозуміти, що саме з цього подовжує життя.
Минулого року вже було дослідження, де вчені пересадили робочим бджолам бактерії з кишківника матки. Після цього вони жили довше.
Навіщо це людям
Науковці сподіваються, що результати дослідження допоможуть розробити нові підходи до уповільнення старіння, продовження фертильного [репродуктивного] віку й лікування хвороб.
Хто цим займається
Проєкт фінансує державна агенція Aria. Вона дає гроші на ризиковані, але перспективні наукові ідеї. Цим напрямом керує біолог Яннік Вурм. Він вивчає не тільки бджіл, а й ос, мурах і термітів.
Агенція Aria працює з бюджетом 800 мільйонів фунтів стерлінгів (42 мільярди 984 мільйони гривень). Вона створена за прикладом американської DARPA – це агенція, яка допомогла створити інтернет і GPS.
Що ще досліджують
Крім бджіл, Aria фінансує інші незвичні проєкти: роботи, мозкові імпланти, нові матеріали, що можуть замінити пластик, та ідеї, як лікувати хвороби через імунну систему. Кожен напрямок отримує до 50 мільйонів фунтів стерлінгів (приблизно 2,7 мільярда гривень.).
Усі програми розраховані на три–п'ять років. У агенції кажуть: якщо більшість ідей не спрацює – це нормально. Головне, що одна з них може змінити майбутнє.
Близько 20–25% бджіл в Україні померли у 2024 році через різку зміну клімату. Навесні бджолам потрібна біла акація, але в цей період були заморозки й меду вони не отримали. Потім була проблема із соняшником через посуху. Усе це призвело до високої смертності бджіл: від 15 до 27% у різних регіонах, пояснює Постоєнко.
Обкладинка: Freepik