Садибу Маліна внесли до держреєстру нерухомих пам’яток
Міністерство культури та стратегічних комунікацій внесло садибу Маліна, що на Кониського, 22, до Державного реєстру нерухомих памʼяток.

Садибу Маліна збудували в 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Вона також відома тим, що в ній проживала сім’я заможних міщан Зеленських з 1911 по 1915 роки.
Що з нею сталося
Майже рік тому садибу незаконно почали руйнувати. Тоді мер Києва Віталій Кличко назвав це «цинічною провокацією» й пообіцяв відновити будівлю. 21 березня будівельники розбирали будівлю краном, однак у КМДА кажуть, що це «консерваційні роботи». Під Міністерством культури активісти провели акцію з вимогою внести садибу до Держреєстру пам’яток.

Нещодавно співвласники садиби Маліна Михайло Гречко і Єгор Сібілев звернулися до суду з вимогою скасувати її статус памʼятки й компенсувати судові витрати. Михайлу Гречку раніше оголосили підозру через самовільне знесення будівлі в серпні 2024 року. Проте замовника руйнування досі не притягнули до відповідальності.
У МКСК називають руйнування садиби «цинічним» порушенням памʼяткоохоронного і містобудівного законодавства та Державних будівельних норм. Водночас дозвіл для будівництва ЖК на місці памʼятки досі дійсний, кажуть в спільноті «Спадщина».
«Чи буде включення памʼятки до держреєстру дієвим, коли забудовник вже отримав право звести ЖК за цією адресою? Чи буде його скасовано? Скільки ще місяців має пройти та як багато цегли вивезено з пам'ятки, щоб це зробили?», – коментують в спільноті. Під будівлею Київської міської прокуратури проведуть ще один мітинг з вимогою скасувати дозвіл на будівництво ЖК «Тургенєв».
Історія боротьби за судибу триває ще з липня 2021 року. Про перший демонтаж, будівельні роботи під час комендантської години, звинувачення в порушенні закону про дерусифікацію й майбутнє садиби читайте тут.
Обкладинка та фото: Дмитро Перов