Лише у сімох країнах світу дихали чистим повітрям у 2024 році
У 2024 році лише сім країн світу відповідали нормам Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо чистоти повітря (ВООЗ), свідчать дані моніторингу якості повітря IQAir.
Це Австралія, Багамські Острови, Барбадос, Естонія, Гренада, Ісландія та Нова Зеландія. В інших країнах рівень забруднення перевищував допустиму межу, а в багатьох випадках – у кілька разів.
Найбільш забруднені країни й міста
За даними організації IQAir, найгірша ситуація з повітрям у Чаді, Бангладеш, Пакистані, Демократичній Республіці Конго й Індії. У цих країнах кількість небезпечних частинок PM2.5 значно перевищує безпечний рівень.
Серед міст найбільш забрудненим стало Бірніхат в Індії, а в США найгірші показники – в Онтаріо та Лос-Анджелесі.
Де ситуація краще
Найчистішим містом світу визнали Маягуес у Пуерто-Рико, а серед великих міст США найкраще повітря в Сіетлі.
У країнах Південно-Східної Азії рівень забруднення знизився, хоча проблеми через лісові пожежі й погодні умови залишаються. Океанія залишається найчистішим регіоном, де майже 60% міст відповідають нормам ВООЗ.
В Африці обмежений моніторинг
Водночас в Африці ситуація залишається складною не тільки через забруднення, а й через відсутність достатньої кількості станцій моніторингу. Там на одну станцію припадає в середньому 3,7 мільйона людей, що ускладнює оцінку реального стану повітря.
Яка ситуація у Києві
Київ посів 2883 місце у світовому рейтингу забруднених міст серед 8 954 населених пунктів, зафіксованих у дослідженні IQAir. Середньорічний рівень PM2.5 у Києві у 2024 році становив 9.4 мкг/м³, що відповідає рекомендаціям ВООЗ, проте все ще свідчить про наявність забруднення.
Водночас повітря у Києві покращилося за останні роки. Наприклад, у 2019 році середній рівень PM2.5 становив 16.6 мкг/м³, у 2020 – 19.2 мкг/м³, а у 2021 – 18.8 мкг/м³. Однак у 2022 році цей показник різко знизився до 9.5 мкг/м³, а у 2023 – до 8.9 мкг/м³.
Повітря у Києві у 2024 році було чистим 85% часу. У Львові чистим повітрям дихали 84% часу, а в Одесі – 95%. «ЛУН місто» стежили за показником AQI (якість повітря) і рахували за концентрацією PM2.5 (дрібних частинок) в 11 містах.
Обкладинка: Freepik