"Шлях" та "Просування" до миру: відмінність між українською та американською резолюціями, ухваленими Генасамблеєю ООН

24 лютого Радбез ООН підтримав обидва український та американський проєкти резолюцій щодо третьої річниці російської війни. Обидві резолюції закликають припинити війну в Україні, однак є важливі відмінності.
В документі України Росію називають агресоркою та вимагають вивести війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів. В американській резолюції РФ не визнається агресором, з правкою "про необхідність усунення корінних причин української кризи".
Що цікаво, під час голосування українського варіанту резолюції, США спільно з Росією проголосували "проти", тоді як Україна під час голосування американського варіанту — утрималася.
Резолюція США
США у резолюції "Шлях до миру" заперечують російську агресію. Ба більше, у тексті навіть не згадується повномасштабне вторгнення Росії в Україну, яке почалося три роки тому цього дня.
В американському проєкті резолюції США закликають до "швидкого припинення конфлікту та надалі до тривалого миру між Україною та Російською Федерацією". У п'ятницю Держсекретар Марко Рубіо наголосив, що такий текст "підтвердить, що конфлікт жахливий, що ООН може допомогти його припинити, і що мир можливий" і саме це є можливість до "імпульсу миру".
Генасамблея ООН прийняля американський "Шлях до миру", однак відхилила російську поправку "про необхідність усунення корінних причин української кризи": проти неї висловилась 71 держава, а підтримала – тільки 31.
За резолюцію США проголосували 93 держави-члени ООН, проти виступили вісім, 73 – утримались під час голосування. Україна також утрималась.
Напередодні адміністрація Трампа попросила Україну відкликати щорічну резолюцію з ООН, яка засуджує війну Росії, натомість Вашингтон запропонував її замінити свою пом’якшеною, "Шлях до миру".
Резолюція України
У розширеній українській резолюції "Просування всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні" вказано, що російське вторгнення "триває протягом трьох років і продовжує мати руйнівні та довгострокові наслідки не лише для України, а й для інших регіонів та глобальної стабільності".
У тексті закликають до якнайшвидшого припинення бойових дій і мирного вирішення війни проти України і припинення війни цього року.
В українському проєкті йдеться про те, що попередні резолюції, прийняті Генеральною Асамблеєю, повинні бути повністю імплементовані, в тому числі ті, що закликають Росію повністю відійти від міжнародно визнаних кордонів України.
Напередодні представник Росії в ООН Василь Небензя закликав голосувати проти документа. У результаті "За" проголосували – 93 країни, проти – 18, утрималися – 65. Що цікаво, США та Ізраїль проголосували "проти" української резолюції разом з Росією і Білоруссю.

Також зазначається, що Генасамблея підтверджує свою прихильність суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і наголошує, "що ніяке територіальне придбання в результаті загрози силою або її застосування не повинно визнаватися законним".