Чому люди стають донорами крові та що зупиняє перед донорством – дослідження
ГО «Агенти крові» та медична лабораторія «Діла» провели дослідження щодо поведінки донорів та їх ставлення до свого здоров’я. В опитуванні взяли участь 1148 осіб.
Чому донори здають кров
Більшість донорів здають кров регулярно, здебільшого через бажання допомогли іншим (92%). Також для підтримки запасів крові в лікарнях (71%), через користь для власного здоров’я і щоб пройти безкоштовні медичні обстеження.
Водночас чоловіки більш схильні до частого донорства: 66% здають кров більше чотирьох разів на рік, тоді як 55% жінок – два-три рази на рік.
Чому люди відмовляються задавати кров
Однією з головних причин, які заважають стати донорами, є медичні протипоказання. Жінки частіше стикаються з обмеженнями через вагу (23%) та рівень гемоглобіну. Брак часу – основна проблема серед чаоловіків (50%).
Також страх неприємних відчуттів зупиняє 21% жінок і 9% чоловіків, недостатня кількість пунктів здачі крові поблизу – 18%, невпевненість у безпеці процедури – 9%.
Більшість респондентів (68%) здають кров лише тоді, коли почувають себе абсолютно здоровими. Це свідчить про свідомий підхід донорів до власного здоров’я, кажуть автори дослідження.
Як донори готуються та відновлюються після донації
Правильне харчування, пиття води та здоровий спосіб життя – це підготовка до донації серед 89% опитаних. Чоловіки зазвичай відновлюються за кілька годин після здачі крові, тоді як жінки – за один день. Менше 5% респондентів потребують більше двох днів на відновлення.
Також більшість опитаних не консультуються із лікарем перед або після здачі крові: 51% не звертаються до лікаря перед донацією, а 78% – після. Лише 39% донорів здають лабораторні аналізи поза стандартною процедурою, водночас жінки роблять це частіше: 44% проти 23%.
Раніше ми розповідали пʼять історій містян, які стали донорами під час повномасштабної війни. А також пояснювали, чому саме зараз варто стати регулярним донором.