Новий лідер Придністров'я: від слідчого до "президента"
Article information
- Author, Наталка Матюхіна
- Role, Служба моніторингу BBC
- 16 грудня 2016
У п'ятницю у Придністров'ї відбудеться інавгурація так званого "президента" невизнаної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР). Новим лідером цього регіону став 46-річний Вадим Красносельський, який здобув перемогу на виборах 11 грудня.
Хто такий пан Красносельський? Якими бачить третій "президент" проросійськи налаштованої території стосунки із Кишиневом та Києвом? І яка його позиція щодо врегулювання й ролі Росії в регіоні?
З Чити до Бендер
Вадим Красносельський народився 1970 року в Читинській області Росії у сім"ї військовослужбовця. А вже у 1978 році родина переїхала до міста Бендери тодішньої Молдавської РСР за місцем нового призначення батька.
Там вони пережили і розпад СРСР 1991 року, і протистояння між прибічниками і противниками незалежності Молдови 1992 року.
Туди ж, попри заморожений конфлікт між Кишиневом і Тирасполем, що триває донині, повернувся пан Красносельський, отримавши освіту в харківському Вищому військовому командно-інженерному училищі.
Протягом 1993-2003 років він зробив кар'єру в міліції Бендер. Пройшов шлях від слідчого до керівника міліції міста.
У 2007 році тодішній "президент" ПМР Ігор Смірнов призначив його міністром внутрішніх справ.
Після приходу до влади другого очільника невизнаного утворення, Євгена Шевчука, пан Красносельський подався у приватний бізнес. Він став керівником служби безпеки однієї із фірм власника найпривабливіших активів Придністров'я, холдинга "Шериф".
Згодом Вадим Красносельський став членом парламенту, а потім і спікером. Ця посада й була трампліном до найвищої сходинки у владі в так званій республіці.
День виборів
За даними тамтешньої виборчої комісії, на виборах 11 грудня за Вадима Красносельського віддали голоси понад 62 % мешканців Придністров'я.
Вочевидь, вони повірили обіцянкам голови парламенту постачати безоплатний газ пенсіонерам, надати їм право безкоштовного проїзду всіма видами громадського транспорту, а для тих, хто взмозі працювати, створити 15 тисяч нових робочих місць.
Проте навіть місцеві ЗМІ й оглядачі зазначали, що на тлі економічної кризи, поглибленої знеціненням придністровського рубля, а також життя за рахунок субсидій з російського бюджету, виконання цих обіцянок видається сумнівним.
А щодо газу, то треба зазначити, що борг Придністров'я "Газпрому" вже перевищив 6 млрд доларів.
Найбільший телеканал Придністров'я, Перший, так коментував передвиборчу кампанію пана Красносельського: "Він вдає із себе жертву, влаштовує скандальні шоу за участю провокаторів і депутатів, робить порожні обіцянки, які неможливо виконати."
Але подібна критика згасла на тлі підтримки російського політика Володимира Жириновського. Він незадовго до виборів звернувся до мешканців Придністров'я з екранів місцевого каналу ТСВ із закликами голосувати за Красносельського.
"Росіяни Придністров'я, покажіть свою солідарність! Вам потрібне спокійне життя, і Москва завжди буде поруч з вами", - сказав політик.
В Росію, лише в Росію
Чимало оглядачів вважають, що фактично безкоштовний газ, доплати пенсіонерам або ремонт шкіл російським коштом є винагородою за підтримку Придністров'ям ініціатив Москви на західному фланзі колишнього СРСР.
Пан Красносельський відкидає заміну російського миротворчого контингенту, який, на думку Кишинева, перетворюється на дедалі більш дестабілізуючий фактор в регіоні, на міжнародну поліцейську місію.
"24 роки тому Росія ввела свої миротворчі сили у Придністров'я і зупинила молдовську агресію. Сьогодні ми звертаємося до Росії як гаранта мирного врегулювання, який за допомогою своїх сил і засобів зможе зняти блокаду Придністров'я", - проголошував він на мітингу влітку 2016 року.
Новий лідер регіону переконаний, що "Придністров'я і Росія мають спільну історію, спільні воєнні і стратегічні завдання, адже тут служать російські миротворці. А це значить, що у нас є спільна воєнно-стратегічна мета".
Пан Красносельський також говорить про перспективи входження Придністров'я до складу Росії.
Він відкидає і план реінтеграції регіону до Молдови, запропонований Заходом, і план федералізації Молдови із Придністров'ям - як членом федерації, озвучений нещодавно обраним президентом Молдови Ігорем Додоном.
"Статус Придністров'я був визначений на референдумі 2006 року: повна незалежність і вступ до складу Росії", - заявив він в інтерв'ю російській "Независимой газете".
Улітку міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр пробував реанімувати придністровське врегулювання.
Тоді ще голова парламенту Вадим Красносельський заявив: "Придністров'я заздалегідь відкидає будь-які особливі статуси у складі Молдови".
Як зазначило кишинівське інформагенство "Інфотаг", Москва "тактовно" промовчала у відповідь на такі заяви пана Красносельського.
З часом він дещо пом'якшив свою позицію і заговорив про "еволюційне" входження до складу Росії.
Про Україну й інших сусідів
Не оминає увагою новий очільник Придністров'я і стосунки з Україною. На питання російської газети "Коммерсант" щодо приналежності Криму, Вадим Красносельський заявив: "Він належить Росії. Кому ж ще? Нащо брехати? Я називаю речі своїми іменами з огляду на ситуацію, що склалася".
Він визнає, що присутність Росії в "республіці" створює умови для впливу Москви "на процеси в сусідньому регіоні", зокрема в Україні, Румунії, Болгарії і Туреччині.
Водночас він вважає за можливе розвивати добросусідські відносини з Києвом та Кишиневом.
"Стосунки із Молдовою і Україною є важливими. Чого нам сперечатися? Ми миролюбна країна і хочемо нормальних, добрих, мирних відносин із нашим сусідами. Я готовий обговорювати з ними економічні, гуманітарні і культурні зв"язки. Але не політичний статус, обраний нашими громадянами", - вважає він.
Проте і тут пан Красносельський висуває свої умови.
"2016 року Молдова у змові з Україною заблокувала залізничний рух (через Придністров'я. - Ред.) … Тому на переговорах ми спочатку поставимо питання про зняття блокади з Придністров'я", - заявив він в коментарі агенству ТАСС у день виборів 11 грудня.
Чи вдасться новому лідеру невизнаного утворення втілити свої обіцянки і плани - покаже час.