Що спільного між мушлями, золотом і біткоїнами: еволюція грошей — від давнини до сьогодення
Від ягід і каменів до диджитал-гаманців — гроші в різному вигляді супроводжують людство тисячі років. Разом із Sense Bank ми дослідили, як змінювалися засоби обміну від стародавніх часів до цифрової епохи і як на еволюцію грошей вплинула поява зарплати.
Як люди перейшли від ягід і монет до онлайн-розрахунків і сучасного банкінгу: зібрали 10 фактів про гроші та все, що з ними повʼязано.
Перші гроші буквально росли на деревах
Памʼятаєте, як у дитинстві в наших іграх грошима іноді слугувало листя? Зараз ним у дорослому житті, на жаль, не розплатишся. Та до винайдення монет це було можливим: цінність мали різні природні предмети, як-от мушлі, каміння чи сіль. Розплатитися можна було і ягодами — так що фраза про гроші, що ростуть на деревах, не позбавлена сенсу (принаймні в історичному контексті).
Про зарплату згадували ще в Біблії
У священній християнській книзі є чимало згадок про гроші: якщо бути точнішими, це приблизно дві тисячі разів. Йдеться в Біблії і про зарплату в контексті засудження тих, хто не оплачує належну роботу: «Горе тому, хто будує свій дім несправедливістю і свої світлиці беззаконством, хто силує ближнього дарма працювати й не дає йому заробітку» (Єремії 22:13).
Метали стали універсальною валютою завдяки довговічності
Від органічних грошей людство врешті перейшло до золотих, срібних, залізних чи мідних монет. Довговічність — те, що спонукало відмовитися від інших платіжних засобів на користь металевих грошей.
… і, зрештою, їх все одно замінили паперові гроші
Попри безперечні переваги металевих монет, були і суттєві недоліки: наприклад, ними було незручно робити великі розрахунки або транспортувати немаленькі суми. Людство почало шукати легші — у прямому сенсі — гроші. Цього разу вони не росли на деревах, а були з них зроблені, адже сировиною для паперу була саме деревина.
Перші паперові банкноти були родом із Китаю
Саме китайці першими ввели в обіг паперові гроші. Орієнтовно це сталося ще у 7 столітті, та активно почали користуватися банкнотами чотири сотні років потому, за часів правління династії Сун. До Європи паперові гроші дійшли значно пізніше — як постійний засіб розрахунку вони закріпилися з 1661 року.
Храми слугували прообразом сучасних банків
Потреба в безпечному зберіганні грошей і цінностей привела нас до сучасних і надійних банків, як-от державний Sense Bank. За часів, коли таких зручностей ще не існувало, функцію банків іноді виконували храми. Люди довіряли свої скарби богам, залишаючи їх у священних для них місцях. Наприклад, паломники, які прямували до Єрусалима, могли віддати гроші на зберігання до лондонської церкви Темпл, яка була однією зі штаб-квартир тамплієрів — і отримати цю суму вже після прибуття до точки призначення.
На щастя, зараз для надійного зберігання грошей достатньо просто відкрити рахунок у банку, якому довіряєте. Відкривайте зарплатну картку Sense Bank у кілька кліків.
Зернові позики як перші кредити
Прообразом сучасної системи кредитування були зернові позики, які надавали купці з Індії, Месопотамії та Китаю ще чотири тисячі років тому. Трохи пізніше ідея кредитування дісталася греків та римлян: у них з’явилися кредитори, які видавали позики, приймали вклади та обмінювали гроші. Сьогоднішні кредити в рази більш зручні та надійні.
Від паперу до безготівкових платежів
Першу картку випустила компанія Diners Club у 1950 році. Вона давала змогу оплачувати обід у ресторані без готівки і поклала початок нової ери платежів. В Україні картки зʼявилися пізніше — у 90-х, — а в широкому вжитку їх почали використовувати вже у нульових. Зараз безготівкові платежі — частина повсякденного життя: за даними Mastercard, 91% опитаних використовують свої банківські картки щонайменше кілька разів на тиждень. А наступний крок у диджиталізації — розрахунок безконтактно гаджетами. Так, наприклад, 45% оплат карткою клієнти Sense Bank здійснюють саме смартфонами, планшетами чи смартгодинниками.
Біткоїн як цифрова революція
У 2009 році зʼявився біткоїн, ідея якого звучала максимально підозріло для людей, які свого часу втратили заощадження на сумнівних фінансових пірамідах (і не лише для них). Ті, хто ще тоді вклалися у творіння Сатоші Накамото і не втратили доступ до свого криптогаманця, очевидно живуть зараз своє краще життя. Саме з біткоїна почалася історія криптовалют, яких зараз існує понад 25 тисяч.
Українські банки і криза девʼяностих-нульових
В Україні не знімають ностальгійних фільмів про 90-ті, адже ті часи швидше згадують з острахом. Після здобуття Незалежності наша країна проходила тяжкий шлях перереєстрації та реорганізації радянських банків і виникнення нових. Тоді фінансові труднощі і банківську кризу девʼяностих-нульових змогли подолати не всі організації. Серед тих банків, який стабільно надає якісні послуги — Sense Bank: тридцять років йому довіряють мільйони українців.
Якщо ви власник бізнесу, то підключайтеся до зарплатного проєкту Sense Bank, адже це зручно, швидко та вигідно.
Від кам'яних дисків до цифрових валют — гроші завжди розповідають історію нашої епохи. Ще більше фактів про еволюцію платіжних розрахунків, перехід грошей у диджитал-формат, зокрема появу зарплатних карток, розповідаємо у експлейнер-відео від Sense Bank та AIN: