У Сербії пройшли масові антиурядові протести
У неділю десятки тисяч людей вийшли на центральну площу столиці Сербії Белграда, мітингуючи проти президента-популіста Александра Вучича та його уряду, вимагаючи притягнути до відповідальності винних за обвал даху на вокзалі у Новому Саді. Тоді загинули 15 осіб.
За даними МВС Сербії, кількість мітингарів сягнула 28–29 тисяч людей. Рух транспорту в центрі столиці був перекритий. Менші мітинги відбулися також у містах Ніш і Крагуєвац.
До одного із найбільших мітингів за останні роки на площі Славія в Белграді закликали студенти та профспілки фермерів.
Серби звинувачують в руйнуванні вокзалу у Новому Саді корупцію та неакуратну роботу. Будівлю двічі ремонтували в рамках сумнівних мегапроектів за участю китайських державних компаній. Протестувальники вимагають, щоб Вучич і відповідальні постали перед правосуддям.
Також протестувальники вимагали створення перехідного уряду, щоб підготувати дострокові вибори до парламенту. Тим часом сербський президент Александр Вучич заявив, що не поступиться вимогам опозиції створити перехідний уряд, і звинуватив своїх опонентів у використанні студентів для спроби захоплення влади.
Опозиційні партії заявили, що перехідний уряд, який підготує вільні та чесні вибори, може стати виходом із політичної напруги, оскільки правлячу партію також звинувачують у фальсифікації минулих виборів.
Уряд Сербії продовжив шкільні зимові канікули, розпочавши їх майже на тиждень раніше, щоб протистояти зростаючим студентським протестам.
Заняття в університетах по всій балканській країні були призупинені на кілька тижнів, а студенти страйкували в будівлях своїх факультетів. Останнім часом до руху приєдналося більше старшокласників. Час від часу на акціях були випадки насильства, у яких учасники протестів звинувачували проурядових найманців.
Спочатку Вучич звинуватив студентів у тому, що вони почали протестувати за гроші, але пізніше заявив, що виконає їхні вимоги, зокрема опублікує документацію щодо ремонтних робіт на станції Новий Сад.
- Трагедія у Новому Саді сталася на початку листопада.
- За підозрою у скоєнні злочину проти громадської безпеки затримали 11 осіб, зокрема міністра та керівника залізничної компанії.
- Суперечки щодо відповідальності за трагедію у місті Нові-Сад спричинили бійку у сербському парламенті. Тоді опозиція звинуватила керівну коаліцію у небажанні визнати свою провину за смерті громадян та ініціювала голосування щодо вотуму недовіри уряду.
- Згодом через обвал даху вокзалу вищий суд Сербії звільнив колишнього міністра інфраструктури Горана Весича.