Розмови про те, що США дозволили Україні удари вглиб території Росії ракетами ATACMS, тривають уже кілька тижнів. І ось координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу у понеділок 25 листопада вперше офіційно підтвердив, що Україна отримала дозвіл на удари далекобійними ракетами ATACMS по російській території.
В районі Курська
За словами Кірбі, США "справді змінили вказівки" щодо застосування ракет ATACMS, і тепер українці "можуть використовувати їх для ураження конкретних типів цілей".
"Зараз вони можуть використовувати ATACMS для самозахисту у разі негайної необхідності. І зараз, зрозуміло, що це відбувається в районі Курська, Курської області", - сказав Кірбі.
Він зазначив, що залишить за українською стороною право говорити, "як вони використовують ATACMS, як вони визначають цілі, для чого вони їх використовують та наскільки добре вони це роблять".
Військовий аеродором
Декілька російських так званих військових блогерів повідомляли про авіаудар з авіабази Халіно під Курськом. За їхньою інформацією, удару було завдано вісьмома ракетами ATACMS, щонайменше дві з яких вибухнули на території авіабази.
Губернатор Курської області Олексій Смирнов у ніч на понеділок оголосив у своєму телеграм-каналі, що над областю було збито сім ракет і сім безпілотників. Куди вони летіли, губернатор не уточнював.
Генштаб ЗСУ вранці понеділка заявив, що вночі ударів було завдано по цілях у Курській, Брянській та Калузької областях, але конкретну мету назвав лише одну — нафтобазу у Калузької області. Вона, як заявив генштаб, вражена, а наслідки решти ударів уточнюються.
Аеродром Халіно біля східної околиці Курська до початку війни служив одночасно і військовою базою, і цивільним аеропортом Курська.
За даними OSINT-аналітиків, ракети ATACMS вразили не лише аеродром, а й позиції системи ППО С-400, які намагалися перехопити атаку.
Попередні удари
За даними ЗМІ, минулого вівторка Україна завдала удару по Брянській області шістьма ракетами ATACMS американського виробництва, а наступного дня використовувала британські системи Storm Shadow та американські HIMARS для поразки цілей у Курській області.
У Курську атаку зазнав російський командний пункт, що призвело до жертв.
Володимир Путін у своєму телезверненні заявив, що у відповідь на дозвіл США та їхніх союзників по НАТО використати їхню далекобійну зброю для ударів по території Росії Москва завдала удару по заводу в Дніпрі неядерною гіперзвуковою балістичною ракетою Орешник.