У Польщі завершили відновлення кладовища воїнів УНР
У місті Каліш на заході Польщі завершили ремонтні робoти на кладовищі воїнів УНР Каліш-Щипйорно, що тривали з 2023 року.
Про це в коментарі "Укрінформу" повідомив колишній голова Обʼєднання українців у Польщі Юрій Рейт, який займається впорядкуванням українських військових поховань у сусідній країні, пише "Європейська правда".
За словами Рейта, на кладовищі встановлено 240 хрестів, більшість має металеве обрамлення.
Під час ремонтних робіт було знято верхній пласт землі і зібрано фрагменти оригінальних довоєнних хрестів, які були під землею. Було вирішено вкласти ці елементи у нові металеві хрести.
Реклама:
За оцінками, на цьому кладовищі у довоєнний час було до 400 хрестів на могилах. За архівними даними встановлено наявність трьох сотень, а також підтверджені 190 прізвищ похованих людей.
Рейт зауважив, що значною мірою це вдалося зробити завдяки архівам і книжкам історика з Перемишля Олександра Колянчука.
Тут також виявили кілька єврейських і кримськотатарських поховань – ці люди також служили у війську УНР.
Військовий цвинтар діяв з 1921 по 1940 рік. Після приходу радянської армії на кладовищі був підірваний монумент у пам'ять про вояків УНР. До 1992 року тут випасали худобу.
Процес відновлення розпочався в 1990 році, коли Рейт направив офіційний лист до мерії Каліша та Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва Польщі, та тривав до 1999 року, коли цю територію було загороджено. Але далі у відновленні виникла пауза аж до 2013 року, коли тут було знято верхній пласт землі й виявлено залишки козацьких хрестів.
Власне реновація розпочалася в 2023 році зусиллями української і польської сторін.
На кладовищі також встановлено гранітний монумент із тризубом, подібний до знищеного радянською армією. На ньому є напис українською мовою "Тим, що вмерли, але не зрадили України. Українська Армія". На інформаційній таблиці на вході на кладовище і біля памʼятника зазначено 190 прізвищ похованих.
Відновлення кладовища відбулося за сприяння та участю Українського історичного товариства в Польщі, посольства України в Польщі, Національного інституту відновлення історичних памʼяток при Міністерстві культури і національної спадщини Польщі, підрядних компаній. Проєкт співфінансований Міністерством культури і національної спадщин Польщі та Офісом воєводи Великопольського воєводства.
Вартість робіт, виконаних у 2023-2024 роках, становила понад 1,2 млн злотих (понад 300 тис. дол.).
Нагадаємо, глава МЗС України Андрій Сибіга під час візиту до Польщі на початку жовтня пообіцяв вирішити "отруйне" питання ексгумацій.
1 жовтня Український інститут національної пам’яті заявив, що планує включити роботи з пошуку та ексгумації останків поляків у Рівненській області у 2025 році.
У МЗС Польщі привітали готовність Українського інституту національної пам’яті відновити роботи з пошуку та ексгумації жертв Волинської трагедії.
Читайте також статтю голови Українського інституту національної пам'яті Антона Дробовича – Тиск замість порозуміння: чому Польща не зацікавлена у компромісі з Україною щодо історії.