Президенти України та США розпочали переговори у Білому домі. Володимир Зеленський та Джо Байден обговорюють так званий “План перемоги” у війні, який український лідер підготував незадовго до візиту.
Розширення допомоги
Байден нагадав про масштабний пакет військової допомоги Україні на суму близько 8 млрд доларів, про який він оголосив у четвер, і зазначив: "До кінця мого президентського терміну, тобто до 20 січня, це зміцнить позиції України на переговорах у майбутньому".
Байден сказав, що для успіху України потрібні два елементи: продовження військової допомоги країн Заходу та міжнародна підтримка для забезпечення довгострокової безпеки, у тому числі за рахунок наближення Києва до членства в ЄС та НАТО.
За його словами, для цього також потрібно "реалізувати реформи для боротьби з корупцією та зміцнення демократії".
“Ці два елементи критично важливі визначення того, як закінчиться ця війна. Хочу чітко сказати – Росія не переможе у цій війні. Росія не переможе. Переможе Україна, і ми стоятимемо поруч із нею протягом усього шляху до перемоги”, — сказав Байден.
Зеленський заявив, що США та Україна “поділяють одне бачення, що майбутнє безпеки України лежить у НАТО та ЄС, і Україна проводить безпрецедентну кількість реформ на цьому шляху”.
Що відомо про план
Як казав сам Володимир Зеленський, план перемоги складається з чотирьох основних пунктів – військових, політичних, дипломатичних та економічних кроків, необхідних для посилення позиції України, та ще одного, який стане потрібним після закінчення війни.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак підтвердив, що запрошення України до НАТО є частиною плану Зеленського.
Один із людей, які знайомі з процесом підготовки плану, пояснив виданню NV: розроблений на Банковому документ містить такі базові речі, як підтримка України на фронті, дозвіл на далекобійні удари територією Росії, а також чіткий перелік озброєння, необхідного ЗСУ. Ще там є порівняння сил та можливостей України та Росії на полі бою.
Водночас авторитетне американське видання The Wall Street Journal посилаючись на анонімні коментарі високопосадовців, які знають спільні риси плану, повідомляє, що документ не пропонує чіткого шляху до перемоги України, особливо з урахуванням того, що російські війська просуваються на сході країни. .
За твердженням видання, адміністрація Байдена стурбована тим, що план не містить комплексної стратегії і є «не більш ніж переробленим проханням про надання більшої кількості озброєнь» та зняття обмежень на ракети великої дальності.