Нацбанк залишив облікову ставку без змін
Таке рішення сприятиме поверненню інфляції до цілі 5% у наступні роки та підтримає стійкість валютного ринку, вважають у Нацбанку.
Національний банк України (НБУ) удруге поспіль залишив без змін облікову ставку на рівні 13% річних. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 19 вересня.
"Це рішення сприятиме поступовому поверненню інфляції до цілі 5% у наступні роки та підтримає стійкість валютного ринку", – йдеться у повідомленні.
У Нацбанку нагадали, що впродовж останніх місяців інфляція пришвидшилася і сягнула 7,5% у річному вимірі за підсумками серпня. При цьому така тенденція продовжиться в найближчі місяці через розширення попиту внаслідок бюджетних видатків, збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, підвищення акцизів.
Водночас російська агресія зумовлює значний тиск на державні фінанси, а перебіг повномасштабної війни залишається ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку, вказує регулятор.
Відтак, швидкість повернення інфляції до цілі 5% і стійкість економічного розвитку України значною мірою залежатимуть від характеру і тривалості війни. У Нацбанку нагадали, що російська агресія й надалі генерує такі ризики:
- виникнення додаткових бюджетних потреб, передусім для підтримання обороноздатності;
- можливе додаткове підвищення податків, що, залежно від параметрів, може посилювати ціновий тиск;
- подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної та портової, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;
- поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальше розширення дефіциту робочої сили на внутрішньому ринку праці.
При цьому зберігається невизначеність щодо майбутніх обсягів підтримки України міжнародними партнерами, у тому числі через зосередженість багатьох країн на внутрішніх електоральних циклах та підривну роботу РФ.
Як відомо, у червні 2022 року НБУ підняв облікову ставку з 10% до 25%. Такий рівень тримався до липня 2023 року, коли регулятор знизив ставку до 22%. У вересні минулого року НБУ знизив ставку до 20%, у жовтні – до 16%, а у грудні – до 15%. У січні облікова ставка не змінювалась, у березні вона була знижена до 14,5%, у квітні – до 13,5%, а у червні – до 13%.
Облікова ставка – еквівалент вартості грошей в економіці. За цією ставкою НБУ надає кошти комерційним банкам, а ті, у свою чергу, кредитують фізосіб та юридичних осіб. Отже, облікова ставка впливає на вартість кредитних ресурсів. Підвищення облікової ставки говорить про зростання рівня інфляції та падіння темпів економічного зростання в країні.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp