Секрет успеха ОАЭ. Чему стоит научиться Украине?
Основой успеха является не только трудолюбие, но и открытость к новому. Это правило действует не только для медицины и науки, но и для экономики. Примером могут быть ОАЭ.
Попри багатство ОАЕ на нафту й газ, фахівці прогнозують, що найближчим часом моторами її розвитку будуть несировинні галузі, а найновішим і найуспішнішим трендом стане залучення інновацій. Погляньмо на економіку Арабських Еміратів детальніше.
Транспарентні умови для бізнесу
Із заможними країнами у світі рахуються. Та чи стійким є добробут нинішніх економічних гігантів? Впевнений, це залежить від того, що покладено в основу їхнього розвитку.
Одні, як наприклад Росія, будують свій добробут на контрольованій державою експлуатації природних ресурсів — покладів нафти й газу, інші, як Японія — на демократизації суспільства, розвиткові промисловості та залученні інновацій. Загальновизнаною основою успіху США є їхня надзвичайно ліберальна економіка, що працює на засадах вільного ринку ще від часу створення країни.
Проте останніми роками список сильних поповнили країни, господарство яких ще півстоліття назад було малорозвиненим, а державний устрій — недемократичним. Мова про Обʼєднані Арабські Емірати. Країна із ґрунтованим на шаріаті правом, яка ще у 1950-х роках основні свої прибутки отримувала від вилову риби та перлин, нині 16-та у світі за легкістю ведення бізнесу (рейтинг Ease of Doing Business Index, який Світовий банк щороку складає для 190 країн). Умови для підприємництва в ОАЕ не лише легкі, а й прозорі, адже державне регулювання там не уражене корупцією. Так, за несприйняттям цього явища в суспільстві ОАЕ є однією з найкращих у світі (2020 року ОАЕ набрали 81 бал зі 100 в Corruption Perceptions Index, зайнявши 21 місце з-поміж 180 досліджуваних країн).
Диверсифікація економіки
Читайте также:

Федор Сердюк Дубайские заметки. Десять наблюдений о жизни и работе в ОАЭ
Безсумнівно, добробут ОАЕ значною мірою залежить від видобутку нафти й газу — країна володіє відповідно 4% та 3,5% цих світових запасів. Та й сам розквіт ОАЕ почався після налагодження промислового видобутку цих багатств у 1950-х роках та вливання отриманих від такого видобутку коштів у інші галузі економіки.
Та попри те, що за різними оцінками нафта та газ нині забезпечують близько 50−80% ВВП країни, економічний ріст ОАЕ останніми роками ґрунтується не на сировинному секторі. Моторами розвитку економіки стали розбудова транспортної та логістичної інфраструктури, туризм, будівництво, фінансовий ринок та промисловість, інвестиції у яку стабільно зростають. У країні реалізовано низку амбітних проєктів — побудовано одні з найбільших у світі повітряні та морські порти, створено систему сучасних автодоріг, усі громадяни забезпечені безоплатною медичною допомогою, освіта, зокрема й вища, для тих, у кого є паспорт ОАЕ, теж безкоштовна.
Вільні зони
Чому економічний успіх ОАЕ став можливим? Важливим чинником заохочення міжнародного і місцевого бізнесу до діяльності на території ОАЕ стало створення там вільних економічних зон (їхня кількість нині сягає 50). На таких територіях підприємствам спростили усі адміністративні процедури та дозволили безмитний імпорт майже всіх видів товарів (винятки — алкоголь та тютюн). Оскільки зареєстрований у вільних зонах бізнес звітує державі та несе певне податкове навантаження (воно у країні невелике — у всіх галузях, крім банкової, нафтової та газової для підприємств відсутній відсутній податок на прибуток, а ПДВ становить лише 5%), а самі ОАЕ мають угоду про уникнення подвійного оподаткування із понад шістьма десятками країн, така діяльність не підпадає під категорію агресивної оптимізації податків і є легальною з точки зору більшості розвинених економік світу.
Лідер у регіоні
ОАЕ активно використовує своє географічне розташування для обслуговування міжнародної торгівлі між Сходом і Заходом, і близько 75% імпортованих в ОАЕ товарів реекспортуються далі. Країну з повним правом вважають воротами до регіону Перської затоки. Однак ОАЕ не лише експлуатує свої природні переваги, а й дбає про розвиток регіону. ОАЕ — член Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (англ. Gulf Cooperation Council — GCC), до якої належать також Саудівська Аравія, Бахрейн, Катар, Кувейт та Оман. Ці країни координують між собою дуже багато економічних рішень у регіоні та свої політичні стратегії на міжнародній арені. Чимало преференцій, які ОАЕ надає вітчизняному бізнесу, стосуються й підприємств, капітал яких походить із сусідніх країн, що є членами Ліги арабських держав (Arab League).
Емансипація
Термін, яким ми описуємо набуття жінками рівних прав із чоловіками — емансипацію, у ОАЕ розуміють буквально. Абсолютистська монархія, культура і право якої ґрунтовані на нормах шаріату, приділяє надзвичайно багато уваги тому, щоб жінки могли себе реалізувати у бізнесі та владі. Жінки в ОАЕ мають виборче право та широко задіяні у численних урядових інституціях — у парламенті (Federal National Council) їх близько половини (50% депутатів є виборними), у штаті решти урядових організацій жінкам належить близько 70%, що вигідно відрізняє країну не лише від регіону, а й від решти розвинених економік світу.
Світовий економічний форум у дослідженні Global Gender Gap Report-2020 році зазначав, що ОАЕ у регіоні Північної Африки та Західної Азії є другими (після Ізраїлю) за рівноправністю чоловіків і жінок.
Інноваційність
Одним із найновіших трендів розвитку ОАЕ стала адаптація нових технологій. Наприкінці 2014 року уряд оприлюднив національну інноваційну стратегію (National Innovation Strategy), метою якої було перетворити ОАЕ у найбільш інноваційну країну у світі. Серед пріоритетів — відновлювана енергетика, транспорт, технології, освіта, охорона здоровʼя, водне господарство (йдеться про прісну воду, якої у регіоні історично не вистачає) та освоєння космосу. І це не лише декларації.
ОАЕ справді залучає нові технології туди, де їй уже й так не бракує потужності, наприклад в енергетику. Так, попри те, що ОАЕ володіє значними запасами нафти та газу, у країні передбачено розвиток ядерної та сонячної енергетики: до 2050 року половину потрібної країні електичної енергії планують отримувати саме з цих джерел.
У серпні 2020 року ОАЕ першими в Арабському світі запустили атомну електростанцію, а поблизу міста Дубай уже тривалий час діє найбільша у світі сонячна електростанція, яку інтегровано з підприємством з опріснення морської води. У лютому 2021 року орбіти Марсу уперше досягнув створений науковцями ОАЕ міжпланетний зонд. Задіяна місцева наука і в міжнародному проєкті зі створення високошвидкісних вакуумних трас для потягів — мова про технологію hyperloop. Загалом, за оцінкою рейтингу Global Innovation Index, у 2020 році Обʼєднані Арабські Емірати є не лише однією з найбільш інноваційних країн у регіоні Північної Африки та Західної Азії (треті після Ізраїлю та Кіпру), а й займають 34 місце у світі — до уваги брали 131, різною мірою розвинених, економік. Україна у цьому рейтингу лише 45-та.
Секрет
То де ж криється секрет розвитку успішних національних економік? Як бачимо, навіть такі нафтові гіганти, як ОАЕ, не кладуть усі яйця до одного кошику. Ефект дає синергія. Важливим є й те, щоб розвивати у країні не лише переробку сировини та транспортну інфраструктуру (як це часто кажуть про Україну), а й вкладати кошти у майбутнє — науку та інновації. І тоді, коли світ нарешті освоїть котрусь із хитрих новинок, така держава усе одно буде далеко попереду.