Як Галущенко й Шурма звільняли очільника Укренерго і що буде з грошима донорів на відновлення мереж
Ставка й попередження міжнародних партнерів
30 серпня відбулося засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, на якому голову правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицього звинуватили в недостатній захищеності об'єктів компанії від ворожих атак. Через останні масовані обстріли знову загострився дефіцит електроенергії.
Як розповів LB.ua співрозмовник в оточенні Кудрицького, рішення звільнити його на Ставку притягнули дві людини: заступник (уже колишній) очільника ОП Ростислав Шурма й чинний міністр енергетики Герман Галущенко.
«Вони зі самого призначення Кудрицього 2 серпня 2020 року копали під нього, бажаючи перебрати на себе всі фінансові потоки компанії та донорів, — заявив він. — Зараз, після чергових обстрілів, з’явилося потрібне їм тло й емоції».
Ці слова підтвердив Ярослав Железняк.
«Яскраве політично вмотивоване рішення про звільнення одного з найпритомніших керівників державної компанії ініціювало тріо: Галущенко — Шурма й Ігор Миронюк (радник Міненерго, у минулому довірена особа й помічник колишнього депутата Андрія Деркача, звинуваченого в державній зраді), які давно хотіли звільнити його. Реальна причина — це тваринне бажання сісти на всі фінансові потоки. Мова про 100 млрд грн, які компанія отримує щорічно. Та плюс 1,5 млрд євро кредитних ліній. НКРЕКП захопили, після того як додали Укренерго, побудову корупційної піраміди можна вважати завершеною. З чим я наших корупціонерів і вітаю», — заявив нардеп.
Після витоку інформації зі Ставки депутатка від фракції «Голос» Інна Совсун опублікувала спільного листа від міжнародних донорів, які закликали відтермінувати розгляд питання про відставку, допоки наглядова рада не буде укомплектована сьомим членом.
Наглядова рада “Укренерго” до відставки Кудрицького складалася з шести членів: голови Даніеля Доббені, членів Педера Андреасена, Романа Піонтковського (усі троє — незалежні члени) та Юрія Бойка, Юрія Токарського та Олександра Баранюка, які представляли державу.
“У листі міжнародні партнери навіть вже без натяків, а прямо наголосили, що звільнення Кудрицького — це погана ідея. І не тільки з точки зору корпоративного управління (тому що воно не передбачає, що Ставка там щось доручає наглядовій раді), а навіть з точки зору мільярдів євро кредитів для “Укренерго”, — пояснив Ярослав Железняк.
Однак рекомендації донорів проігнорували. 2 вересня наглядова рада достроково звільнила Кудрицького.
За звільнення проголосували троє членів наглядової від держави — Юрій Токарський, Олександр Баранюк, Юрій Бойко, а також один незалежний — Роман Піонтковський. Ще двоє незалежних членів проголосували проти.
Розпад наглядової ради та реакція Кудрицього
Рішення Наглядової ради призвело до демаршу її голови Даніеля Доббені та ще одного незалежного члена Педера Андреасена, які оприлюднили офіційну заяву, назвавши рішення про звільнення Кудрицького “політично мотивованим” та ухваленим під тиском. Обоє 3 вересня подали письмові повідомлення про дострокове припинення повноважень.
В офіційній заяві на сайті компанії вони повідомили, що Кудрицький “прозвітував про захист об'єктів високовольтної мережі під час російських атак та ситуацію довкола компанії в публічній площині”. Доббені та Андреасен вважають, що за результатами представленого звіту, для звільнення не було жодних обґрунтованих підстав.
“З перших днів нашої роботи в «Укренерго» ми відчували політичний тиск і спостерігали постійні спроби в обхід конкурсу призначити в Правління компанії людей, професійні якості яких викликали сумніви. Ми регулярно отримували звіти від менеджменту Компанії під час засідань про негативний вплив на репутацію Компанії анонімних джерел в соцмережах та тиск на співробітників з боку правоохоронних органів”, — констатували вони.
“Порушення принципів корпоративного управління та прийняття рішення про звільнення її керівника без доказу неналежного управління є неприйнятним, і може позначитися на подальшій співпраці “Укренерго” з операторами-членами ENTSO-E”, — попередили незалежні члени.
З 2022 Україна розірвала зв’язки з російською системою й Білорусі та приєдналася до європейської мережі ENTSO-E та стала її повноправним членом.
“Тому попередження, що відставка позначиться на співпраці України з операторами єдиної європейської мережі — це дуже тривожний дзвіночок та реальна загроза для проходження зимового періоду. Ми можемо залишитися без імпорту в єдиній системі. А Даніль Доббен та Педер Андреасен — колишні топові та калібровані менеджери ENTSO-E, з дуже великим впливом, тому такі заяви так просто вони не роблять”, — переконаний співрозмовник з оточення Кудрицького.
Мова про можливий вимушений імпорт електроенергії, про який в інтерв'ю BBC розповідав сам Кудрицький:
“Взимку у нас точно буде досить суттєва підтримка з боку європейських країн. Перш за все тому, що “Укренерго”, об’єднало українську і європейську енергосистему, забезпечило цю технічну можливість імпорту, а економічну можливість забезпечили ці більш лібералізовані ціни саме на оптовому ринку електрики. Це не стосується тарифів домогосподарства, це стосується цін для бізнесу і цін на вільному енергетичному ринку”.
Колишній голова правління “Укренерго” також прокоментував своє звільнення, зазначивши, що воно не має жодного стосунку до питання захищеності підстанцій “Укренерго”.
“На підстанціях “Укренерго” побудовано більше 60 антидронових укриттів, практично на кожній підстанції. Такі інженерні споруди побудовані лише на об’єктах “Укренерго”. Там, де замовником виступала компанія, не витрачено жодної гривні з державного бюджету, адже всі вони побудовані за кошти міжнародної підтримки”, — заявив він.
Голова комітету парламенту з питань енергетики Андрій Герус в коментарі “Суспільному” підтвердив, що “Укренерго завершило будівництво укриттів на 36 підстанціях, що “більше, аніж збудували усі енергетичні компанії разом взяті”.
Відтак голова комітету не бачить причин для звільнення Кудрицького, зокрема через недостатній захист підстанцій.
“Зуби” Галущенка та Шурми
Із Ростиславом Шуромою у Володимира Кудрицього давня історія протистояння.
Ще восени 2022 року поляки просили Україну допомогти з експортом електроенергії. Важливо, що це було до атак росіян на нашу енергетичну систему. Як писали “Наші гроші”, тоді президент Володимир Зеленський пообіцяв польському прем’єру Моравецькому терміново до 8 грудня завершити будівництво високовольтної лінії електропередачі між Україною та Польщею. Це дозволило б не лише підтримати наших сусідів, які прийняли в себе понад мільйон українських біженців, але й заробляти на експорті енергії до 40 мільйонів гривень на добу.
Для цього “Укренерго” оголосило тендер на встановлення трансформаторів та релейної апаратури очікуваною вартістю 263,80 мільйона гривень на Хмельницькій АЕС. На цей тендер претендувала компанія ЕДС, яку пов’язують з Ростиславом Шурмою.
Однак через суспільний резонанс компанія мусила вийти з тендеру.
Загострилось протистояння у серпні минулого року, коли розслідувачі з Bihus.Info випустили сюжет про сонячні станції, співвласником яких є брат Шурми, які опинилися під російською окупацією, однак продовжували отримувати гроші від України за “зеленим тарифом” аж до літа 2023 року, хоча не були під’єднані до енергосистемою України.
За інформацією наших співрозмовників, Шурма тоді вирішив, що саме голова правління Кудрицький причетний до витоку цієї інформації.
“А після вже після постійних атак росіян на нашу енергетику та отримання завдання будувати укриття на об’єктах енергетики, до “Укренерго” почали звертатися з пропозиціями конкретні підрядники. І результат не задовольнив пана Ростислава”, — пояснив співрозмовник, близький до Кудрицького.
Ростислав Шурма також позбувся посади — ввечері 4 вересня написав заяву про звільнення. Джерела LB.ua переконані, що це сталося під тиском міжнародних партнерів. І що вагомим аргументом, який прискорив таке кадрове рішення стали стосунки Шурми з міністром екології часів Януковича та акціонером газодобувної компанії Burisma Миколою Злочевським.
Не менш складні стосунки склалися у Кудрицього з чинним міністром енергетики.
“Коли постало питання відновлення енергосистеми після обстрілів, то Міненерго, яке запропонувало свою філософію — ставка на будівництво атомних блоків (до призначення міністром Герман Галущенко працював на керівних посадах в НАЕК “Енергоатом”). А це — бетон, закупівлі, від чого всім їм дуже приємно. Тоді як самі атомні блоки будуть через 10 років, — припустив співрозмовник LB.ua у керівництві “Укренерго”. — А ми кілька місяців тому презентували концепцію децентралізованої генерації. Яку Офіс Президента та Міненерго сприйняли так: “дайте гроші на відбудову регіонам”. Зрозуміло, що вони на таке піти не могли”.
Співрозмовник в компанії також нагадав, як влітку цього року після масованих обстрілів світла не було мінімум по 10, а то і більше годин.
“Однак насправді такі великі перебої були пов`язані з тим, що 15 липня на Південноукраїнській атомній електростанції згоріли два трансформатори. У Верховній Раді на годині уряду про це питали депутати. Проте Галущенко це не просто не визнав, а намагався списати на “Укренерго”, на проблеми в мережі, за що відповідає компанія. І таке переведення стрілок було перманентним”, — заявив наш співрозмовник.
А вже 4 вересня джерела ZN.ua повідомили, що знову не працюють на повну потужність два блоки АЕС — через поломки. Остання сталася 3 вересня.
“Переможні реляції “Енергоатому” щодо достроково завершених ремонтів мають не тільки радувати, але й лякати. Тому до питання міністру енергетики щодо захисту розподільних пристроїв АЕС додається питання якості ремонтів. Якщо блоки вилітатимуть взимку нам всім буде непереливки”, — попередив Ярослав Железняк.
Коли оберуть нового голову та як виконувач обов'язків буде протистояти тиску?
Наразі виконувати обов'язки голови “Укренерго” буде заступник голови правління Олексій Брехт, який відповідає за експлуатацію, відновлення та розвиток високовольтної інфраструктури. Також ухвалене рішення про проведення конкурсу на заміщення посади очільника НЕК.
“В “Укренерго” є дві несучі конструкції: інженери з побудови системи та ремонтів і диспетчери, які щоденно балансують мережу. Це супер професіонали. Брехт керує саме інженерами, він — фахівець з багаторічним досвідом. Тому рішення правильне, щоб зберегти управління компанією”, — зазначив співрозмовник у керівництві “Укренерго”, додавши, що в.о. голови “буде стримувати бажання декого залізти в компанію”.
“Брехт — інженер на сто відсотків, він не буде грати я у якісь ігри. Оскільки мережа — це те, що він збудував”.
Втім, новий конкурс — під питанням після демаршу голови та ще одного незалежного члена наглядової ради. Тепер слово за урядом, який має ухвалити рішення про укомплектування по суті нової наглядової ради.
Можливі наслідки
“Найгірше те, що звільнення Володимира — це не вирішення проблем. Найгірше те, що після цього звільнення у нас почнуться проблеми”, — переконаний голова підкомітету з питань газотранспортної галузі енергетичного комітету Андрій Жупанин.
Дуже скоро ми побачимо реакцію міжнародників та наслідки, які потягне це рішення”, додав Ярослав Железняк.
“Думаю, віддача буде також швидка і достатньо болісна”, — заявив він.
“За Кудрицького донори дали компанії не лише обладнання, а й живі гроші у розмірі 1,5 млрд євро. Це означало, що компанії довіряли. Тепер же зламали корпоративне управління, довіри міжнародних донорів немає. Є дуже і дуже великі сумніви, що донори відновлять фінансування”, — сказав співрозмовник, близький до керівництва “Укренерго”. — Відключення минулого року були через побиті мережі, трансформатори, які на цю зиму підготували та захистили, нагадав Проте цього року розбили саму генерацію. А на її відновлення, за що відповідає Міненерго, теж потрібні гроші. І в бюджеті їх немає, потрібне зовнішнє фінансування. А його без довіри ніхто не дасть”.