Прорив углиб Росії. Ситуація на Курщині
Імовірний рейд українських сил до Курської області РФ, який Україна не коментує офіційно, може призвести до створення буферної зони на території Росії.
Чергове загострення на українсько-російському кордоні в районі Курської області РФ спочатку виглядало, як пересічна спроба прориву диверсійно-розвідувальної групи, які вже були минулого року. Проте, все виявилося набагато серйознішим. Україна офіційно не коментує події у Курській області, але закордонні ЗМІ та незалежні аналітики говорять про розвиток настання регулярних частин ЗСУ. Просування вглиб Росії Російські провоєнні блогери повідомляють, що підрозділи ЗСУ встановили контроль над населеними пунктами Обухівка, Покровське, Товстий Луг та Любимівка Курської області. "На південний схід противник захопив газовимірювальну станцію "Суджа"", - пише телеграм-канал "Рибар". Незалежного підтвердження цієї інформації наразі немає. Російське Міноборони, як і Україна, не коментували ймовірне захоплення населених пунктів. Російський президент Володимир Путін назвав бойові дії у прикордонних районах Курської області провокацією. Також Путін розпорядився розпочати переселення мешканців Курської області. Reuters написала, що 6 серпня секретар радбезу Росії Сергій Шойгу заявив про нібито захоплення 420 км² української території з 14 червня. “Україна завдала удару у відповідь 6 серпня. Бої тривали протягом ночі середи, 7 серпня, тоді як українські сили просунулися на північний захід від прикордонного міста Суджа за 530 км на південний захід від Москви”, - написало агентство.
Reuters нагадала, що Суджа є останнім чинним перевалочним пунктом для експорту російського газу з РФ до Європи через Україну. А лише за 60 км на північний схід від Суджі розташована російська Курська атомна електростанція. А ось голова Генштабу РФ Валерій Герасимов пообіцяв Путіну вийти на державний кордон Росії після успішного прориву українських сил у Курській області. Під час екстреної наради цей військовий начальник заявив, що росіянам нібито вдалося зупинити просування ЗСУ углиб російської території. Масова здача в полон OSINT-аналітики в середу, 7 серпня, показали фото, на якому ймовірно російських військових ведуть на територію України поблизу пункту пропуску Суджа Курської області, повідомляє російська служба Радіо Свобода. Як зазначають журналісти, на фото видно російських військових, котрі охороняли пункт пропуску. За даними журналістів ЗСУ, нібито взяли в полон «кілька десятків» військових. Розслідувачі CIT вважають, що на геолокованих фото можуть бути російські терміновики. Український державний проект Хочу знайти заявив, що їм відомо про «дуже багато полонених військовослужбовців ЗС РФ» у Курській області. Там стверджують, що йдеться як про терміновиків, так і про контрактників.
Реакція світу Представник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі зазначив, що поки що США не отримували від українських офіційних осіб інформації про події в Курській області. Кірбі також підкреслив, що США не змінили свого рішення щодо дозволу Україні застосовувати американську зброю для боротьби з російською агресією біля кордонів. Крім того Кірбі заявив, що українські операції має коментувати українська сторона, а завдання США — надавати Україні допомогу: “Нехай українці говорять про свої операції, так чи інакше, це найбільш доречно… Ми зосередимося на тому, щоб вони мали те, що потрібно, щоб захистити себе… Додам, що ми звернемося до наших українських колег, щоб мати трохи краще розуміння”. “Несподіваний наступ українських сил у прикордонному районі Курської області, схоже, свідчить про те, що Київ намагається зламати ситуацію [у протистоянні] з Москвою. Але цей крок, який не був офіційно визнаний українськими лідерами, також викликав критику з боку аналітиків, які поставили під сумнів доцільність розгортання і так перевантажених сил ЗСУ на російській землі”, — пише Financial Times. The Guardian зазначає, що перші звіти з Курської області та дані із соцмереж «свідчать про те, що українська атака була значною, хоча неясно, наскільки довго можна буде її підтримувати». The Washington Post наголошує, що якщо попередні дані про масштаб транскордонного рейду в Курській області підтвердяться, то він «може залучити російські резерви до цього району, послабивши наступальні операції Москви в кількох частинах Донецької області України, де російські сили посилили атаки, щоб максимально використати літній. сезон бойових дій». Водночас це може призвести до того, що й без того розтягнутим українським військам, які зазнають дефіциту людей, тепер доведеться ще більше розширити лінію оборони, яка вже становить понад 1000 кілометрів.