Можливості для ветеранів: гранти на розвиток бізнесу від Мінекономіки за підтримки KSE і партнерів
"Гранти для ветеранів та членів їхніх сімей" — проєкт Міністерства економіки за експертної підтримки KSE Graduate Business School та KSE Foundation, що спрямований на розвиток ветеранського підприємництва в Україні.
Програма надає ветеранам можливості для старту власної справи або ж для відновлення поточного бізнесу, включно з аналізом бізнес-плану в рамках безоплатних консультацій від експертів KSE BS.
Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки, та Валентина Сахно, очільницяKSE Graduate Business School, розповіли, хто і як може отримати грант.
Потенціал ветеранського бізнесу
За даними дослідження Міністерства Реінтеграції "Працевлаштування ветеранів: актуальні запити й виклики", понад 50% українських ветеранів хочуть започаткувати власну справу. За словами пані Сахно, ветерани вже володіють навичками необхідними для ведення підприємницької діяльності, а саме:
- вміння працювати в команді,
- здатність ухвалювати рішення в умовах невизначеності,
- цілеспрямованість та наполегливість,
- багатозадачність,
- готовність брати на себе відповідальність
- дисциплінованість
Водночас 42,5% респондентів Українського ветеранського фонду вважають відсутність роботи одним із найвагоміших ризиків при поверненні до цивільного життя. Бізнес, заснований ветеранами, здатен розвʼязати цю проблему, адже він створює нові робочі місця і для інших учасників бойових дій.
Україна має перейняти досвід держав, котрі вже успішно пройшли шлях інтеграції ветеранів у бізнес-середовище. Наприклад, у США налічується близько 2 мільйонів підприємств, власниками яких є ветерани, і в яких працюють понад 5 мільйонів американців.
Таким чином американський ветеранський бізнес генерує понад 1 трильйон доларів прибутку щороку в економіку США.
Що заважає розпочати свою справу
Розпочати власну справу ветеранам та їх сімʼям часто заважають:
- нестача фінансування,
- брак підприємницького досвіду,
- страх невдачі й нерозуміння з чого почати,
- відсутність підтримки з боку наставників чи менторів.
Державні гранти з супроводом від бізнес-експертів здатні розвʼязати більшість з цих проблем.
Ціль програми
Грантова програма створена для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також їхніх дружин або чоловіків і передбачає декілька видів виплат:
- до 250 тис. грн, за умови створення 1 робочого місця,
- до 500 тис грн, за умови створення 2 робочих місць,
- до 1 млн грн, за умови створення 4 робочих місць.
Найбільшу суму можуть отримати ті, хто здатен співфінансувати проєкт — вкласти не менше, ніж 30% від суми бізнес-плану. Також кандидат повинен мати досвід ведення підприємницької діяльності, а саме бути зареєстрованим як ФОП протягом останніх 3 років до моменту подачі заявки.
Парадоксально, але бюджет програми у 2023 році не використали: люди побоюються починати нову справу, адже їм бракує досвіду. Окрім цього, чимало грантових заявок відхиляються через їх неякісне заповнення.
KSE Graduate Business School надає ветеранам консультації з написання бізнес-плану, його розрахунку, визначення бізнес-моделі. З такими знаннями, починати власну справу вже не так страшно.
Бізнес-план як основа для отримання гранту
Написання бізнес-плану є кропітким процесом, саме тому він є однією з найважливіших складових подачі на грант.
При подачі заявки важливо чітко описати фінансову частину. Кошти, отримані від гранту, можна витратити на:
- меблі, обладнання та транспортні засоби для комерційного використання;
- ліцензійне програмне забезпечення (до 50% коштів);
- сировину, матеріали, товари та послуги, необхідні для реалізації бізнес-плану, а також на тварин або саджанці для створення ферм (до 70% коштів);
- послуги з маркетингу та реклами (до 10% коштів);
- оренду нежитлових приміщень або землі для комерційних і виробничих цілей (до 25% коштів);
- оренду обладнання (до 30% коштів);
- лізинг обладнання, крім власних транспортних засобів (до 50% коштів);
- придбання франшизи.
Для людини без досвіду зробити подібне — дійсно складно. Тому ви можете звернутися до експертівKSE Graduate Business School за допомогою і скласти покроковий бізнес-план від аналізу ринку до детального опису всіх витрат та планових доходів. Щоб отримати консультації залишайте заявку на сайті.
Надання грантів на розвиток ветеранського бізнесу є важливим кроком у забезпеченні успішної інтеграції ветеранів у цивільне життя. Такі фінансові можливості не лише допомагають ветеранам реалізувати свої підприємницькі мрії, а й сприяють розвитку економіки країни.
Кожен успішний ветеранський бізнес – це внесок у краще майбутнє всієї нації. Інвестиції в розвиток ветеранського підприємництва – це інвестиції у стабільність і процвітання України.