Євросоюз заявив про необхідність возз’єднання Кіпру
Євросоюз закликав до об'єднання зусиль для досягнення справедливого, всеосяжного та життєздатного врегулювання проблеми розділеного Кіпру на основі відповідних резолюцій Радбезу ООН.
Як пише "Європейська правда", відповідну заяву опублікувала Європейська служба зовнішніх справ.
Євросоюз опублікував заяву з нагоди 50-ї річниці операції Туреччини на острові.
"Сьогодні Кіпр, держава-член ЄС, залишається розділеним, що має далекосяжні наслідки, в першу чергу, для народу Кіпру. Насильницьке розділення ніколи не може бути рішенням. Надія на краще майбутнє, на об'єднаний Кіпр, все ще існує", – йдеться в заяві.
Реклама:
ЄС зазначив, що у контексті зусиль під проводом ООН всі зацікавлені сторони, зокрема дві кіпрські громади, "терміново потребують справжньої прихильності" до мирного врегулювання на основі відповідних резолюцій Ради Безпеки ООН.
"На тлі широких геополітичних зрушень й криз ми повинні об'єднати зусилля для досягнення справедливого, всеосяжного та життєздатного врегулювання кіпрської проблеми в рамках ООН на благо всього народу Кіпру, а також для стабільності і безпеки в Східному Середземномор'ї", – йдеться в повідомленні.
Раніше прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс висловився за об’єднання Кіпру, рішення щодо якого має бути ухвалене за столом переговорів.
Водночас напередодні турецький президент Реджеп Таїп Ердоган знову заявив, що підтримує рішення про утворення та визнання двох держав на Кіпрі.
У 1974 році на Кіпрі стався переворот прихильників возз’єднання острова з Грецією. У відповідь Туреччина окупувала північну частину Кіпру, де пізніше була проголошена невизнана держава Північний Кіпр (її незалежність визнає тільки Туреччина).
Відтоді відбулися численні перемовини за посередництва ООН щодо возз’єднання Кіпру, але реальних результатів вони не принесли. Північний Кіпр наполягає на об’єднанні з Кіпром на умовах федерації, тоді як кіпрська влада такі плани відкидає, побоюючись зростання турецького впливу.
Нікос Христодулідіс, який став президентом Кіпру минулого року, неодноразово закликав активізувати переговори щодо мирного процесу на острові.
Стверджувалось, що заради цього Кіпр був навіть готовий підтримати членство Туреччини в Європейському Союзі.