У США відбувається національний з'їзд Республіканської партії. На ньому Дональд Трамп офіційно висунутий кандидатом у президенти. Трамп оголосив свого кандидата на посаду віце-президента – сенатора Джеймса Девіда Венса.
Чому Венс?
Уродженець Огайо, Венс привернув до себе увагу після виходу свого бестселера Сільська елегія, в якому він розповів, як ріс у робочому середовищі і як це вплинуло на його політику та світогляд. Завдяки своєму досвіду Венс здатний залучити тих білих виборців із робітничого класу, які неохоче голосували за Трампа у 2016 році. Можливо, на це розрахунок.
Венс критикував Трампа напередодні президентських перегонів вісім років тому — на що демократи, безперечно, вкажуть. В одному з інтерв'ю він назвав себе "never-Trump guy". Тобто хлопцем, який категорично проти Трампу. А ще називав президента США "американським Гітлером", а трампізм - "опіумом для мас".
Але через кілька років думка змінилася. Влітку 2021 року в інтерв'ю Fox News він вибачився. З того часу Венс став затятим захисником колишнього президента — особливо на телеканалах новин. Його нещодавня лояльність та ефективність як політика, безумовно, вплинули на рішення Трампа.
За оцінкою Reuters, Венс близький до Трамп у поглядах на зовнішню, внутрішню та економічну політику: він ізоляціоніст та економічний популіст.
Значення для України
Венс належить до тієї групи республіканців у Конгресі, через яку на півроку загальмувалась американська допомога Україні. Він разом із соратниками вважає, що США мають насамперед займатися зміцненням південного кордону та боротьбою з нелегальною імміграцією, а також протистоянням із Китаєм.
Військову допомогу Україні у її протистоянні російській агресії Венс вважає недоцільною для Америки.
Серед іншого він пропонував, щоб Київ проголосив нейтральний статус, пішов на переговори з Росією і був готовий йти на територіальні поступки. Перед візитом президента України Володимира Зеленського до Вашингтона у грудні 2023 року Венс зажадав від Білого дому визнати, що Україна врешті-решт поступиться частиною своїх територій Росії.
Варто зазначити, що кандидатура віце-президента не обов'язково визначатиме політику майбутнього лідера Білого дому щодо України. Наприклад, в адміністрації Джо Байдена Камала Харріс не займається українським напрямком. Але вибір Трампа наголошує на пануванні скептичних до підтримки України настроїв у його оточенні.