Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан після того, як його країна з 1 липня в рамках ротації зайняла посаду голови Ради ЄС, розвинув небувалу дипломатичну активність. Своєю метою він називає перемир'я між Україною та РФ. Ідею припинення вогню перед стартом переговорів він уже обговорив із Володимиром Зеленським, Володимиром Путіним, Реджепом Еродоганом та Сі Цзіньпіном. На черзі – кандидат у президенти США Дональд Трамп. Ніхто Орбана на таку дипломатію не уповноважував. Найбільше запитань викликають його візит до Москви. Захід готує відповідь на ініціативність угорського прем’єра.
Протирічить політики ЄС
Лідери ЄС збирають спільну відповідь на візит Орбана до Москви та його спроби проводити позаштатну дипломатію, що суперечить договорам блоку, йдеться в матеріалі Financial Times з посиланням на джерела.
За словами співрозмовників, розмови про можливі заходи щодо Орбана обговорювалися на полях саміту лідерів НАТО в середу, 10 липня. Неофіційні групи лідерів ЄС допускали написання спільного листа до Орбана, в якому чітко висловили б своє обурення і вимагали від нього припинити свої “несанкціоновані зовнішньополітичні прогулянки”.
"Досить... Існує багато роздратування і дискусій щодо того, як дати відповідь", - сказав один із джерел.
Інший співрозмовник заявив, що іншою пропозицією є скликання спеціальної зустрічі міністрів у справах ЄС, присвяченої виключно розгляду порушень Угорщини.
Під час зустрічі більшість різко засудила дії Орбана та заявила, що він поставив під загрозу спільні цілі ЄС та порушив правила зовнішньополітичної солідарності.
Прем'єр-міністр Бельгії Александер де Кроо, чия країна головувала в Раді ЄС перед Угорщиною, сказав Financial Times, що коли передав головування Угорщини, Орбан сказав, що він “зробить усе, щоб забезпечити безперервність та не підірвати результати бельгійського уряду”.
Очевидно, що він не цим займається. Те, як він поводиться, явно не відповідає договорам”, - сказав де Кроо.
Турне Орбана
Після відвідин Москви Орбан відвідав Пекін для зустрічі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, а також зустрівся з лідером Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом у Вашингтоні у рамках своєї “миротворчої місії”.
За його словами, найважливішою темою зустрічі була війна Росії проти України, яка, за його словами, "вступила в нову фазу - більш жорстоку, ніж будь-коли".
Орбан заявив, що попросив Ердогана підтримати його "зусилля щодо досягнення миру".
"Позиції сторін війни досі дуже далекі одна від одної, але якщо прихильники світу приєднаються до зусиль, разом ми зможемо зробити наступний крок у напрямку миру", - сказав він.
Лідер ліберальної групи Відновити Європу (Renew Europe) у Європарламенті Валері Хаєр вже закликала Європейську Раду і зовсім зупинити головування Угорщини у Раді ЄС.
Переговори цього року?
У конфіденційному звіті про поїздки до Москви та Пекіна прем'єр Угорщини стверджує, що Путін і Сі бачать можливим початок переговорів між Україною та РФ вже до кінця 2024 року, повідомляє видання El Pais, яке отримало доступ до документа.
Зазначається, що ЄС із занепокоєнням і гнівом сприйняв візити Орбана до російського диктатора Володимира Путіна та лідера Китаю Сі Цзіньпіна. Це занепокоєння спонукало прем'єра Угорщини відзвітувати за цими візитами.
У двох конфіденційних доповідях, спрямованих президенту Європейської Ради Шарлю Мішелю та лідерам держав-членів, Орбан підбиває підсумки переговорів і стверджує, що Європа має «запустити» мирну ініціативу, не чекаючи США і зазначає, що наступні два місяці на лінії фронту в Україні будуть « більш драматичними, ніж будь-коли».
«Виходячи з моїх розмов, я вважаю, що зараз є більше шансів, що всі можливі пропозиції щодо припинення вогню та дорожньої карти для мирних переговорів будуть позитивно сприйняті… Політичне лідерство, яке надає США, обмежене через виборчу кампанію. Тому ми не можемо очікувати, що найближчими місяцями вони висунуть якусь подібну пропозицію», — йдеться у звіті.
У своїх доповідях Орбан пише, що ЄС має поговорити з Китаєм, щоб підготуватися до майбутнього мирного діалогу, а Пекін передав йому, що бачить себе «чесним брокером».
Щодо мирної формули, Орбан каже, що Путін вважає «актуальною» пропозицію, яка була покладена на стіл навесні 2022 року.
План передбачав продовження окупації Криму, але без визнання Україною Київ відмовлявся від членства в НАТО, встановлював ліміт на чисельність та можливості українських збройних сил і заявляв, що кілька західних країн нададуть «гарантії безпеки» та допомогу Україні у разі нападу. Тоді Путін хотів приєднатися до команди «країн-гарантів» і вимагав, щоб усі вони, включно з Росією, санкціонували будь-яке втручання будь-якої з них для допомоги Києву.
Тепер Орбан стверджує, що Путін та Сі Цзіньпін припускають, що нові мирні переговори між Росією та Україною відбудуться до кінця року. За його словами, російський диктатор не згадував про втрати РФ на фронті, але говорив про українські втрати, які він оцінив у 40-50 тисяч на місяць, і про те, що бойові дії посилилися останніми тижнями. Орбан також зазначив, що Путін «здивувався тим, що президент України Володимир Зеленський відхилив пропозицію про тимчасове припинення вогню».