Незабаром у НАТО має з'явитися новий генеральний секретар. Єнс Столтенберг займає цю посаду ще з жовтня 2014 року, тобто майже 10 років. Це другий за тривалістю термін на посаді генерального секретаря за історію існування оборонного блоку. Але незабаром Столтенберг піде з НАТО. Нового продовження його повноважень не буде. Головний кандидат на заміну – чинний прем'єр Нідерландів Марк Рютте.
Угорщина намагалася заважати
Кандидатуру Рютте останніми підтримали Угорщина та Словаччина. Угорський прем'єр зазначив, що для нього було важливо, щоб наступний генсек НАТО підтримав його домовленість з Єнсом Столтенбергом про те, що Угорщина "не братиме участі в діяльності НАТО в Україні і жодні угорські кошти не використовуватимуться для її підтримки".
За його словами, під час зустрічі у Брюсселі напередодні Рютте запевнив, що підтримує цю домовленість і продовжуватиме робити це, коли стане генсеком НАТО.
"У світлі його обіцянки Угорщина готова підтримати кандидатуру прем'єр-міністра Рютте на посаду генерального секретаря НАТО", - заявив Орбан.
Він додав, що Рютте також запевнив, що його метою на посаді генсека НАТО "буде ставлення до всіх членів Альянсу з однаковим рівнем розуміння та поваги".
Водночас, президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що Братислава також готова підтримати кандидатуру Рютте.
В обмін на підтримку Словаччина хоче отримати допомогу у забезпеченні своєї протиповітряної оборони. Пеллегріні нагадав, що на посаду генерального секретаря НАТО досі було два кандидати – окрім Рютте, також президент Румунії Клаус Йоханніс.
За словами словацького президента, було зрозуміло, що Словаччина могла б уявити на цій посаді представника Центрально-Східної Європи.
"Після консультацій з обома кандидатами і після консультацій з прем'єр-міністром Робертом Фіцо та словацьким урядом, Словацька Республіка може уявити підтримку прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаді голови Альянсу", – сказав Пеллегріні.
Він також нагадав, що ця підтримка супроводжується проханням і вимогою словацької сторони, щоб Рютте як наступний глава НАТО забезпечив захист повітряного простору Словаччини.
"Сьогодні Словаччина не має системи протиповітряної оборони, і саме тому ми з Рютте говорили про те, що якщо його оберуть головою Альянсу, він повинен наполягати на захисті та обороні повітряного простору Словаччини – принаймні доти, доки Словаччина не буде здатна захищати це повітряний простір власними силами.
Пеллегріні додав, що він також попросив Рютте враховувати географічний принцип під час заповнення посад у НАТО на нижчих рівнях командування після його обрання на нову посаду.
Питання вирішене
Сам Столтенберг визнав, що зазвичай утримується від коментарів щодо свого наступника, бо його обирає не він.
"Але після сьогоднішнього оголошення прем'єр-міністра Орбана, гадаю, очевидно, що ми дуже близькі до рішення в Альянсі щодо обрання наступного генерального секретаря", – констатував Столтенберг.
Він заявив, що Марк Рютте – "це дуже добрий кандидат, тому що має багато досвіду на посаді прем'єра".
"Він мій близький друг і колега. І тому я вважаю, що Альянс дуже скоро визначиться з моїм наступником. Це буде добре для всіх нас, для НАТО і для мене", - підсумував генсек.
Плюс для України
Рютте очолює уряд Нідерландів безперервно протягом останніх 13 років. Нідерланди під керівництвом Рютте перетворилися на одного з лідерів у підтримці України. Саме Нідерланди надають ЗСУ винищувачі F-16. Також Рютте підтримує розширення НАТО.
1 березня 2024 року прем'єр Нідерландів побував у Харкові, де з президентом України Володимиром Зеленським підписав угоду про гарантії безпеки.
У документі зафіксовано надання з боку Нідерландів військової допомоги на 2 млрд євро 2024-го та продовження підтримки протягом наступних 10 років.
Крім того, у Рютті є орден Ярослава Мудрого І ступеня "за вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавної співпраці, підтримку незалежності та територіальної цілісності України".