F-16 на підльоті: коли чекати на перші винищувачі
Україні давно обіцяють винищувачі F-16. Схоже, місяці очікування завершаються: перші інструктори прибувають в нашу країну. Експерти зазначають, що літаки можуть змінити війну.
"Дуже скоро"
22 травня стало відомо, що перші десять українських пілотів пройшли базову льотну, наземну та мовну підготовку на винищувачах F-16 у Великій Британії. Вже 23 травня видання Politico повідомило, що перша група українських пілотів закінчила навчання на військовій базі в Аризоні.
Але терміни отримання винищувачів постійно пересували. Нагадаємо, що ще наприкінці жовтня 2023 року голова МЗС Дмитро Кулеба казав, що за оптимістичним сценарієм перші F-16 будуть в Україні у першій половині 2024 року.
В лютому 2024 року видання Foreign Policy з посиланням на європейських посадовців писало, що перші винищувачі з’являться в українському небі орієнтовно у червні 2024 року.
Наприкінці травня 2024-го міністр оборони Рустем Умєров в інтерв'ю Reuters розповів, коли Україна отримає перші винищувачі.
На запитання, на скільки винищувачів розраховує Україна, Умєров сказав, що "нам потрібно стільки, скільки ми можемо отримати".
Вже 1 червня стало відомо що в Україну з Греції прибув перший іноземний інструктор з оперативного використання винищувачів F-16.
Як зазначається в грецьких ЗМІ, прибуття пілота до України є частиною ініціативи коаліції з підготовки F-16, що була сформована в липні 2023 року під час саміту НАТО у Вільнюсі.
Прибуття інструкторів та обіцянки партнерів дають оптимістичну надію на те, що перші F-16 будуть в Україні вже влітку.
Скільки F-16 передадуть Україні
Але такої кількості літаків навіть не обіцяють. Відомо, що винищувачі Україні нададуть Данія, Нідерланди, Норвегія і Бельгія. Ці чотири країни зобов'язалися відправити в Україну кілька десятків винищувачів, до 85 одиниць.
Але терміни надання літаків у кожної держави різні. Першими, швидше за все, з'являться F-16 від Данії: протягом 2024-2025 років країна передасть нам 19 винищувачів, у тому числі шість уже цього літа.
Нідерланди збираються передати Україні 24 винищувачі, постачання перших бортів розпочнеться восени.Норвегія збирається передати Україні 22 літаки, терміни постачання не встановлено. А Бельгія протягом 2024-2028 років передасть Україні 30 F-16.
Також не зайвим буде нагадати, що Швеція надасть Україні 2 борти радіолокаційної розвідки та управління SAAB з системою ДРЛВ ASC 890. Літак дозволяє ідентифікувати винищувачі, гелікоптери, крилаті ракети, безпілотники та цілі як на суші, так і на морі на відстані до 450 км. ASC 890 допоможе Силам оборони більш ефективно використовувати авіатехніку, зокрема й F-16.
Однак невідомо, коли саме Україна отримає шведський літак-радар.
Щодо F-16, то варто нагадати, що кожна країна виставляє власні умови з використання винищувачів. На даний момент бити по території РФ за допомогою літаків дозволяють Данія, Нідерланди, Норвегія. Але Бельгія дозволяє "працювати" лише по цілям на українській території.
Аналітики Інституту вивчення війни розповіли, чим небезпечна така заборона.
Втім, попри деякі нюанси, літаки F-16зможуть змінити війну, кажуть експерти.
На що чекати від F-16
Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко зазначає, що Сили оборони України мають дуже багато цілей для атак по території Росії. Експерт вважає, що першою може бути аеродромна мережа противника, яка розташована у Білгородській області.
Друга ціль - склади, де може бути велика кількість боєприпасів, які розміщені в зоні понад 100 кілометрів. Третя це командні пункти та центри, які є у Білгородський та Курській областях.
Заступник гендиректора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський зазначив, що для винищувачів буде необхідне тяжче озброєння на кшталт ракет ATACMS. Якщо західні партнери нададуть літаки F-16 із ракетами JASSM, які можуть літати в середньому до 950 км, то на відстані до тисячі кілометрів ворог не зможе, наприклад, розміщувати тактичну або стратегічну авіацію.
За словами авіаційного експерта, важливо вибудувати 100-кілометрову зону навколо кордонів України, де не буде будь-якої зброї Російської Федерації: жодного тактичного літака або тяжкого озброєння.
Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Петро Черник також наголошує, що Україні важливо ракета отримати ракету AGM-158 JASSM з модифікацією на 900 кілометрів, де бойова частина складає до півтони. Також ця ракета для F-16є дозвуковою в межах 1000 кілометрів.
Проте він наголосив, що Україна має дочекатися літаків, і тоді буде зрозуміло, як працюватимуть F-16.
Тому чекаємо на гарні новини з саміту G7. На ньому зокрема актуалізують питання постачання винищувачів для України.
Валерія Шипуля