Шахи: потужний ривок Анни Музичук на турнірі в Ставангері.
Цього року його відмінність від попередніх полягає у тому, що, окрім чоловіків, тут грають ще й жінки. Ці змагання проходять за незвичною формулою: шестеро учасників та учасниць грають у два кола. Перша партія проходить з контролем 2 години на 40 ходів на всю партію з додаванням 10 секунд за кожний хід, починаючи з 41-го. В разі нічийного результату гросмейстери грають ще одну з контролем 10 хвилин (білим) на 7 з додаванням 1 секунди, теж починаючи з 41-го ходу. Цей поєдинок є Армагеддоном – нічия і перемога чорних все одно вважаються однаковим результатом. Нараховуються очки теж досить дивно, зокрема три очки за виграш в основній партії та по одному очку – за нічию. Переможцю Армагеддону додається ще пів очка.
Такий підрахунок балів є плодом фантазії колишнього чемпіона світу норвежця Магнуса Карлсена.
Учасниці жіночого турніру: чемпіонка світу Цзю Веньцзюй з Піднебесної, її землячка Лей Танчжі, до речі, колишня претендентка на корону, дві шахістки з Індії – Хампі Конеру та Вайшалі Рамешбабу, досвідчена Піа Крамлінг зі Швеції та українка Анна Музичук.
У чоловіків виступають чемпіон світу Дін Лірень (Китай), Магнус Карлсен, американці Фабіано Каруана та Хікару Накамура, Рамешбабу Прагнанадха (Індія, брат Вайшалі) та Алеріза Фіруджа (Франція).
Турнір почався неквапливо. У жінок усі стартові зустрічі закінчилися внічию. Музичук мала білими суттєву перевагу проти Лей, та все ж погодилася на нічию. Можливо, це було не найкраще рішення. У швидкій партії українка теж мала перевагу, проте десь розгубила її, а потім припустилася фатальної помилки. Її суперниця нанесла, як то кажуть, кабанів удар, після якого у білих вже не було порятунку.
За схожим сценарієм проходила й друга партія Анни. Чорними українка впевнено відстояла нічию проти Цзюй, проте у швидкій зустрічі грала надто пасивно і зрештою поступилася чемпіонці світу. Наступного дня Анні не вдалося білими переграти Вапйшалі ані в основній, ані в додатковій партії. Таким чином, враховуючи турнір претенденток і шість партій на страті Ставангера, Музичук уже двадцять партій поспіль не могла здобути перемогу.
Треба сказати, що українські любителі шахів уже зачекалися цього результату. У четвертому турі львів'янка нарешті порадувала нас. Граючи чорними проти Конеру, Анна спокійно розіграла ферзевий гамбіт і досить легко зрівняла гру. Партія перейшла до турового закінчення. Воно було скоріше нічийним, але досвідчена Хампі несподівано помилилася і це принесло українці повноцінні три очки.
Звичайно, ця довгоочікувана перемога додала настрою Анні. Після вихідного дня наприкінці першого кола українка зустрічалася з ветераном світових шахів Пією Крамлінг зі Швеції. Варто зауважити, що наша шахістка у відмінному стилі провела партію від початку і до кінця. Вона ще з дебюту білими отримала перевагу. Потім у неї лишилися два слони проти коня і слона суперниці. Тонкими маневрами Аня створила слабкості в таборі суперниці, а потім почала збирати врожай. Матеріальної переваги білих цілком вистачило для перемоги.
Отож, становище учасниць після першого кола таке: Рамешбабу – 10, Музичук – 9, Цзюй – 7,5, Лей – 6,5, Конеру – 4 та Крамлінг – 3.
У чоловіків лідерство захопив Накамура – 10. Далі йдуть Карлсен – 9, Прагнанадха – 8,5, Фіруджа – 6,5, Каруана – 5, Дін Ліжень – 2,5. Найцікавішою на старті була партія індійського гросмейстера, в якій він обіграв Карлсена.