Мы в соціальних мережах

Facebook

Showreel

Video

Перемовини тільки в 2025. Нові прогнози розвідки

21:46:12

Заступник голови військової розвідки України Вадим Скибицький в інтерв'ю The Economist озвучив кілька нових прогнозів ходу військових дій. За його словами, на фронті склалася найскладніша для України ситуація з початку війни і вона може ще погіршитися.   Коли будуть перемовини   Вадим Скибицький сказав The Economist, що не бачить для України способу виграти війну лише на полі бою. За його словами, навіть якби Україна змогла відтіснити російські війська до кордонів 1991 року, це не припинило б війну.   На думку Скибицького, такі війни можуть закінчитися лише переговорами, а зараз обидві сторони намагаються зайняти найвигіднішу позицію перед потенційними переговорами. Змістовні переговори можуть розпочатися не раніше другої половини 2025 року, вважає він.   На той час Росія зіткнеться з серйозними "зустрічними вітрами", вважає розвідник. Військовий виробничий потенціал Росії збільшився, але до початку 2026 року вийде на плато через брак матеріалів та фахівців. Зрештою обидві сторони можуть зіткнутися з нестачею зброї. Але якщо нічого не зміниться в інших аспектах, то Україна залишиться без зброї першою.   Що чекає на Європу?   “Росіяни захоплять Балтію за сім днів. Час реакції НАТО – десять днів”, - зазначив Скибицький. Хоробрість та самопожертва України дали Європі багаторічну фору, усунувши безпосередню загрозу щонайменше на десятиліття. Питання, чи відплатить за цю послугу Європа. “Ми продовжимо боротьбу. У нас немає вибору. Ми хочемо жити. Але результат війни залежить не лише від нас”, - наголосив розвідник.   План Росії   За словами Скибицького, у травні Росія планує застосувати "трирівневий" план дестабілізації ситуації в Україні.   Головним буде військовий фактор, оскільки мають пройти ще тижні до отримання Україною військової допомоги США, яка нещодавно схвалена Конгресом.   Другий чинник – кампанія дезінформації в Україні, спрямована на підрив мобілізації та політичної легітимності Володимира Зеленського, президентський термін якого теоретично спливає 20 травня. Хоча у Конституції України чітко прописано, що у воєнний час повноваження глави держави продовжуються на невизначений термін.   Третя частина плану, за словами Скибицького, — кампанія Росії із ізоляції України на міжнародному рівні.   Ситуація на фронті   Особливе занепокоєння України зараз викликає місто Годин Яр, оскільки його взяття відкриє росіянам шлях на останні неокуповані міста Донецької області. За словами Скибицького, ймовірно, окупація Часового Яру, це лише питання часу, і місто впаде так само, як Авдіївка, яку російські війська повністю розбомбили у лютому.   "Не сьогодні і не завтра, звичайно, але все залежить від наших резервів та поставок", - сказав генерал. Він визнав, що Україна є далекою від стабілізації ситуації, а Росія використовує все, що може, для досягнення своїх цілей.   Російська армія вже не така, якою була у 2022 році, і зараз діє як “єдиний організм, з чітким планом та під єдиним командуванням”, зазначив Скибицький.    

Зеленський оцінив перспективи обміну всіх на всіх

21:37:15

  Обмін полоненими "всіх на всіх" можливий не тільки після закінчення війни, а й в межах Саміту миру. Про це заявив  президент Володимир Зеленський  під час виступу перед прикордонниками в Хмельницькому в середу, 3 травня.   "Бажано обміняти всіх на всіх. Всі адекватні країни підтримують цей трек. У нас ідуть обміни, вони ідуть повільніше, ніж хотілося б. Про обмін "всіх на всіх" деякі кажуть: "тільки після закінчення війни". Бо це є однією з умов закінчення війни. Я вважаю, що в нас є можливість спробувати це зробити раніше. Є практичний майданчик на Саміті миру 15-16 червня", - сказав глава держави.   Нагадаємо, за словами Зеленського, в України є три пріоритетні питання на  Саміті миру : енергетична безпека, ядерна безпека; вільного судноплавства і не блокування морів і питання обміну "всіх на всіх" і повернення українських дітей, які були силою депортовані в Росію.   Як відомо,  Саміт миру пройде 15-16 червня  у Швейцарії. Українська сторона очікує, що у цьому заході візьмуть участь 80-100 країн світу.

МЗС звернулось до українців у Грузії на тлі масових протестів

21:15:25

Міністерство закордонних справ оприлюднило рекомендації для українців у Грузії у зв'язку з протестами проти ухвалення законопроєкту про "іноагентів". Заява опублікована на сторінці зовнішньополітичного відомства у Facebook в п'ятницю, 3 травня.   МЗС радить громадянам України уникати відвідування місць масового скупчення людей у місті, не брати участь у демонстраціях, дотримуватись правил перебування у країні та враховувати повідомлення ЗМІ та місцевих органів.   Якщо ж громадянин України потрапив у надзвичайну ситуацію, то йому радять звертатися на гарячу лінію посольства за номером +995 595 082 288. Нагадаємо, 1 травня парламент Грузії підтримав у другому читанні законопроєкт про "іноагентів" . Документ передбачає створення реєстру "агентів іноземного впливу", якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного прибутку яких складає закордонне фінансування.   У Тбілісі вже кілька тижнів продовжуються масштабні акції протесту . 1 травня внаслідок зіткнень із силовиками постраждали щонайменше вісім людей.

З початку року до держбюджету надійшло 623,5 млрд - Мінфін

21:05:53

За січень-квітень до загального фонду державного бюджету надійшло 623,5 млрд грн. Про це повідомила пресслужба Міністерства фінансів в п'ятницю, 3 травня.   Серед платежів отримано: 148,3 млрд грн податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів; 99,9 млрд грн податку на прибуток підприємств; 92,2 млрд грн податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (зібрано 136,8 млрд, відшкодовано - 44,7 млрд грн); 61,7 млрд грн податку на доходи фізичних осіб та військового збору.   Також загальний фонд отримав 56,5 млрд грн від акцизного податку; 32,3 млрд грн дивідендів від підприємств з державною часткою власності; 16,3 млрд грн ввізного та вивізного мита; 14,7 млрд грн рентної плати за користування надрами.   При цьому виконання плану надходжень за січень-квітень Державною податковою службою становило 112,6% (+38,2 млрд грн), Державною митною службою - 108,4% (+14,4 млрд грн).

МО повернули понад пів мільярда за недійсними договорами на пальне

20:41:34

Міністерству оборони повернули понад пів мільярда гривень, безпідставно сплачених як податок на додану вартість під час закупівлі пально-мастильних матеріалів. Про це повідомила пресслужба Офісу генерального прокурора в п'ятницю, 3 травня.   Суд задовольнив позов ОГП та стягнув з Укртатнафти на користь Міноборони безпідставно сплачені 360,7 млн гривень.   Підприємство вже перерахувало міністерству 40,9 млн гривень та подало до суду клопотання про розстрочення виконання рішення суду до кінця поточного року.   Також Офіс генпрокурора вступив в іншу справу за позовом, поданим до Міноборони Укрнафтою щодо зобов’язання підписати й передати додаткові угоди. У результаті підприємство відмовилося від позову й повернуло відомству безпідставно сплачені як ПДВ 491,8 млн гривень.   Загалом з 2023 року спеціалізовані прокуратури у сфері оборони подали на захист інтересів держави 115 позовів про визнання недійсними договорів щодо постачання пально-мастильних матеріалів на загальну суму 1,44 млрд гривень.   Позови стосувалися включення до договірних цін умов про сплату податку на додану вартість, стягнення безпідставно сплачених як ПДВ коштів, а також інфляційних втрат і 3% річних. На сьогодні задоволені вже 70 позовів на суму 685,8 млн гривень.  Нагадаємо, раніше Міжнародний арбітраж ухвалив два рішення, якими присудив стягнути з іноземних суб’єктів господарювання на користь МО України майже 19 млн гривень за порушення термінів постачання речового майна. Міноборони відсудило у ТОВ Львівський арсенал понад 1,5 млрд грн

Можна бити по РФ. Кемерон налякав Кремль

20:04:38

  Міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон встиг не лише побувати у Києві та посадити дерево у Львові, але й пообіцяв 3,74 млрд доларів щорічної військової допомоги Україні “стільки, скільки потрібно". Набагато резонанснішою стала інша його заява - Лондон не заперечує проти використання британської зброї для ударів по Росії.   Україні вирішувати   Кемерон заявив, що Україна має право використовувати зброю, надану Лондоном, для завдання ударів по цілях на території Росії, і що Київ повинен сам вирішувати, чи робити це.   “Україна має таке право. Росія б'є по території України, і цілком зрозуміло, що Україна відчуває необхідність забезпечити свій захист. Але ця війна — це виклик для всього нашого покоління, і Україна не повинна вести її сама", — цитує Кемерона прес-служба британського уряду.   Це перше публічне визнання права України використовувати британську зброю для ударів вглиб Росії з боку високопосадовця Сполученого Королівства.   Реакція РФ   Прес-секретар російського диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков назвав небезпечними заяви Кемерона.   Традиційно Пєсков звинуватив Захід у “прямій ескалації напруженості навколо українського конфлікту (так Росія називає війну, яку розв'язала проти України)” та “попередив” про “загрозу для європейської безпеки”.   "Тут ось таку небезпечну тенденцію нагнітання напруженості в офіційних заявах ми фіксуємо", - зазначив він.   А представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що країна-агресор попереджає США, Британію та Євросоюз, що будь-які "агресивні дії проти Криму" "отримають удар відплати".   "Я хотіла б знову попередити Вашингтон, Лондон, Брюссель, що будь-які агресивні дії проти Криму не тільки приречені на провал, а й отримають удар відшкодування, який буде нищівним", - сказала Захарова під час брифінгу.   Удари будуть   Напередодні постпред України в ООН Сергій Кислиця натякнув на знищення Кримського мосту 2024 року.   Дипломат опублікував фото, на якому перераховані основні типи мостів, зокрема: Арочні, Консольні, Вантові, Підвісні, Пов'язані арочні та Керченські.   При цьому Керченські мости, на відміну від інших, не схематично зображені — під ними порожньо.   Командувач Військово-морських сил України віце-адмірал Олексій Неіжпапа переконаний, що Кримський міст буде знищено до кінця 2024 року. Також, за його словами, ЗСУ знають, як його знищити. “Я думаю, недовго чекати лишилося. Принаймні цього року точно”, — сказав він про знищення незаконної споруди росіян.   Не просто так сказав   "Поза всяким сумнівом, заява Кемерона, підкреслю — не просто міністра закордонних справ Великобританії, а й колишнього прем'єра, людину дуже відомої і шанованої в західному світі, надзвичайно важлива. Ця заява, крім усього іншого, продемонструвала, що є певні розбіжності та внутрішня дискусія серед наших західних союзників", - упевнений український політолог Володимир Фесенко.   Експерт нагадав у контексті слів Кемерона заяву президента Франції Еммануеля Макрона про запровадження західних військ в Україну.   "Тому я думаю, що це дуже важлива заява, яка свідчить про те, що позиція Байдена не є універсальною і не відображає позицію всіх наших міжнародних партнерів. До речі, коли виникла затримка з американською допомогою, саме європейці – Німеччина, Нідерланди та та сама Великобританія частково закрили цю дірку, надавши додаткові пакети допомоги. Тобто, Європа, особливо за останні півроку в деяких питаннях діяла більш рішуче, ніж Вашингтон, і позиція озвучена паном Кемероном — чергове підтвердження цього», — робить висновок Фесенко.  

ЗМІ дізналися, коли Німеччина передасть Україні Patriot

19:58:45

Німеччина зможе передати Україні зенітний ракетний комплекс Patriot не раніше кінця червня. Поставка може збігтись з передачею винищувачів F-16. Про це повідомляє The New York Times в п'ятницю, 3 травня. Зазначається, що 6 травня близько 70 українських військових розпочнуть шеститижневі навчання на Patriot на авіабазі у східній Німеччині.   Після завершення навчань військам Німеччини потрібно близько двох днів, щоб перевезти пускові установки, радар та інші частини до логістичного центру в Польщі й передати їх українським офіційним особам, які мають перевезти їх через кордон, пише NYT.   Таким чином ЗРК Patriot може прибути до України не раніше кінця червня. Водночас поставка Patriot може збігтись з поставкою F-16.   "Хоча Україна просила ці літаки майже з початку війни в лютому 2022 року, їх постачання очікується лише влітку цього року - і спочатку лише в невеликій кількості", - йдеться в матеріалі. Нагадаємо, високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель заявив, що  країнам-членам ЄС потрібно дістати зенітні системи Patriot з ангарів , де вони стоять "про всяк випадок" і передати їх Україні. Ізраїль планує повністю відмовитись від ППО Patriot

У Росії сталася пожежа у військовій частині: є постраждалі

19:53:49

У російському Єкатеринбурзі в п'ятницю, 3 травня, сталася пожежа на території військової частини. Постраждали двоє військовослужбовців, повідомляють росЗМІ.   Зазначається, що в одному з приміщень будівлі на території військової частини в Єкатеринбурзі сталося займання. "Імовірно, через несправну електропроводку", - заявили в Центральному військовому окрузі РФ. Два військовослужбовці отримали травми. Їм надано медичну допомогу. Пожежу згасили пожежні розрахунки. Нагадаємо, днями у російському місті Санкт-Петербурзі чоловік підпалив себе біля військкомату . Він потрапив до реанімації з опіками 90% тіла. Раніше у Волгоградській області РФ заявили про атаку дронів на військову частину . Один із безпілотників упав на території частини та вибухнув.  

Розблокування кордону з Польщею збільшило товарообіг на 20%

19:31:56

Після розблокування пунктів пропуску на українсько-польському кордоні вантажопотік агропродукції з України збільшився на 20%. Про це повідомив перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький в ефірі Українського радіо.   "Якщо ми подивимося цифри у другій декаді квітня і зараз, після повного розблокування (українсько-польського кодона - ред.), то фактично маємо плюс 20%", - сказав він.   За даними Висоцького, одразу збільшився обсяг товарообігу, перш за все експорту, який відбувається автомобільним транспортом, йдеться про аграрну продукцію різних типів.   Зокрема, якщо в другій декаді квітня 2024 року середній обсяг перевезень становив 13 тис. тонн на добу, то 28-29 квітня - 16 тис. тонн.   Чиновник нагадав про переговори між аграрними міністерствами й аграрними асоціаціями України на Польщі, "де вдалося на цифрах пояснити, що це не український фермер є проблемою для польського фермера".   "Потім провели ще декілька проміжних зустрічей по секторах, а далі підтвердили домовленості 23 квітня, коли вже вдалося врегулювати ситуацію, й погодили знову провести спільний дзвінок 7 травня", - зазначив перший заступник міністра агрополітики. Як відомо, у ніч на 29 квітня польські фермери розблокували усі пункти пропуску на кордоні з Україною. Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів, що завдяки розблокуванню кордону з Польщею державний бюджет України за тиждень додатково надійшло 2,5 млрд гривень . ЄК пропонує скасувати мита для товарів з України

Ломбардам і банкам заборонили приймати дрони та тепловізори у заставу

18:32:18

Національний банк України запровадив обмеження для банків та ломбардів. Тепер вони не можуть приймати у заставу товари, які застосовують у військових цілях. Про це повідомила пресслужба регулятора в п'ятницю, 3 травня.   Тепер банкам та ломбардам заборонено приймати у заставу товари, які можуть застосовувати на полі бою та які внесені до Єдиного списку товарів подвійного призначення. Зокрема, йдеться про безпілотники, тепловізори та прилади нічного бачення.   У НБУ розповіли, що такі заходи ввели у рамках виконання рішення Ради національної безпеки та оборони України Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор у мережі Інтернет. Нагадаємо, раніше на сайті Офісу президента з'явилася петиція із пропозицією заборонити військовим грати в онлайн-казино. У відповідь президент Володимир Зеленський пообіцяв винести питання на розгляд РНБО.   20 квітня Рада національної безпеки і оборони ухвалила низку рішень щодо азартних ігор , які передбачають обмеження діяльності онлайн-казино. Президент указом увів у дію рішення РНБО щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в інтернеті. Заблоковано понад 2500 сайтів, пов'язаних з онлайн-казино