Країни Балтії попереджають про ризик катастрофи через глушіння GPS з боку РФ
Міністри закордонних справ Латвії, Литви та Естонії попередили, що глушіння GPS, в якому звинувачують РФ, може спричинити повітряну катастрофу після того, як з цієї причини два літаки фінського авіаперевізника Finnair були змушені розвернутися на півдорозі.
Як пише "Європейська правда", про це повідомляє Financial Times.
Глави МЗС країн Балтії попередили про небезпеку глушіння GPS в регіоні Балтійського моря, яка посилилася в останні тижні.
"Якщо хтось вимикає фари, коли ви їдете вночі, це стає небезпечним. Ситуація в Балтійському регіоні поблизу російських кордонів стає занадто небезпечною, щоб її ігнорувати", – сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Реклама:
Водночас його естонський колега Маргус Цахкна заявив, що Таллінн розглядає глушіння GPS, як частину ворожої діяльності Росії, та анонсував обговорення ситуації із союзниками.
"Такі дії є гібридною атакою та становлять загрозу для нашого народу й безпеки, і ми не будемо їх терпіти", – наголосив він.
Своєю чергою міністерка закордонних справ Латвії заявила, що Рига серйозно ставиться до цих інцидентів, а відповідні установи держави перебувають на зв'язку з колегами в інших країнах.
Неназваний високопосадовець заявив Financial Times, що одна з версій глушіння GPS полягає в тому, що РФ намагається захистити Калінінград від потенційних атак українських безпілотників.
За оцінками експертів, за останні місяці від глушіння GPS постраждали десятки тисяч цивільних рейсів.
Це також впливає на всіх користувачів GPS в регіоні і зокрема перешкоджає сигналам, що використовують судна в Балтійському морі, що призвело до попереджень з боку шведського флоту про безпеку судноплавства.
Раніше повідомляли, що два літаки фінського національного авіаперевізника Finnair, що прямували з Гельсінкі до естонського міста Тарту, були змушені повернути назад через перешкоди сигналу GPS.
Про проблеми з GPS-навігацією в Європі повідомляли від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, зокрема довкола Калінінградської області – російського анклаву, що виходить до Балтійського моря.
Європейські держави вважають, що це – цілеспрямовані дії Москви.
У березні стало відомо, що Росія могла заглушити сигнал на літаку міністра оборони Британії Гранта Шаппса, коли той пролітав поблизу Калінінграда.