
Держзрада соратника Шойгу. Великий скандал у РФ
Заступника міністра оборони Росії Тимура Іванова затримали за підозрою в отриманні хабара, він багато років працював заступником Сергія Шойгу і був героєм антикорупційних розслідувань соратників Олексія Навального.
У Росії затримали найближчого соратника міністра оборони Сергія Шойгу. Тимур Іванов обіймає посаду заступника міністра оборони РФ з 2016 року і вважається представником найближчого оточення Шойгу. Офіційно Іванова звинувачують у корупції, але в ЗМІ вже є інформація, що соратнику Шойгу можуть звинувачувати в держзраді. Хто такий Іванов Саме Шойгу навів Іванова до структур міністерства оборони у 2013 році. До цього вони разом працювали в уряді Підмосков'я. Іванов відповідає за закупівлю військової продукції та займається будівництвом, реконструкцією та капітальним ремонтом об'єктів Міноборони — у тому числі на окупованих територіях України. Заступник міністра завідував найбільшими будівлями - роботами в окупованому Маріуполі, будівництвом головного храму Збройних сил Росії, космодрому Східний, медичних центрів Міноборони. У листопаді 2022 року соратники Олексія Навального опублікували розслідування, в якому розповіли про майно та фінанси заступника міністра та його колишньої дружини Світлани. У розслідуванні стверджувалося, що Тимур Іванов із сім'єю проводив літні відпустки на Лазурному березі у Франції та влаштовував дорогі вечірки. З 2022 року Іванов перебуває під санкціями США та Євросоюзу, проте його дружині вдалося уникнути санкцій, і вона продовжила їздити до Європи після початку війни. У березні 2022 року Іванова побувала у Франції, де живе її дочка, та у Великій Британії, де навчається син. Також вона відвідала паризький магазин ювеліра Жоеля Артура Розенталя та купила одяг на вісім тисяч євро у бутіку Prada. За даними команди Навального, у Іванових є особняк на Рубльовці та дворянська садиба XIX століття на Пречистенці. Ціна кожного з цих об'єктів нерухомості близько 600 мільйонів рублів. Садиба записана на фірму водія Іванова. На неї оформлені автомобілі Rolls-Royce Ghost за 17 мільйонів рублів і Гелендваген за 20 мільйонів.
Влітку 2022 року подружжя Іванов оформило розлучення (при цьому свідчень того, що вони розлучилися реально, соратники Навального, за їхніми словами, не знайшли). У ще одному розслідуванні, яке вийшло через півроку, йшлося про те, що в Іванова нова дружина — колишня радниця голови Міноборони РФ Марія Китаєва. Після російського вторгнення в Україну вона також подорожувала Європою, оскільки не перебувала під санкціями. Хабар чи держзрада? Видання Важливі історії з посиланням на джерела, близькі до ФСБ, пише, що Іванова підозрюють насамперед у держзраді, а не корупції. “Хабар – це для публіки. Поки що говорити публічно про держзраду не хочуть — скандал великий: таки заступник міністра оборони”, — заявив один із співрозмовників видання. За словами другого джерела, президент РФ Володимир Путін "дав команду після того, як вдалося переконати, що йдеться саме про держзраду", а за корупцію Іванова "ніхто б не затримував". Захисники Іванова це заперечують. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не знають про матеріал важливих історій, і запропонував орієнтуватися на офіційну інформацію. “Усі ці міркування про держзраду — не що інше, як спекуляції навколо цієї справи. Потрібно орієнтуватись на інформацію від слідчих органів. І, звісно, зрештою — рішення суду”, — заявив Пєсков. Гра проти Шойгу? Російський політолог Тетяна Станова звертає увагу на те, що із затримання Іванова "не стали робити маски-шоу" - "громити близьку до Шойгу людину публічно не стали". "Але елемент гри проти Шойгу тут, звичайно, є", - вважає вона. "Шойгу останні півроку-рік відновив свої позиції в очах Путіна і помітно з ним зблизився, досить успішно керуючи потоком інформації, яка надходить президенту про військові справи", - пише Станова в своєму телеграм-каналі. 7 травня відбудеться так звана інавгурація Путіна, який іде на п'ятий президентський термін. Після цього в Росії має бути сформований новий уряд. Агентство Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі із ситуацією, пише, що арешт одного з найближчих соратників Шойгу послаблює позиції голови Міністерства оборони напередодні можливих кадрових перестановок в уряді. Як зазначив один із співрозмовників агентства, арешт Іванова – це останнє попередження Шойгу про необхідність покращити роботу міністерства під час війни, хоча поки що його усунення не очікується.