У Європі знову затримали російського шпигуна, цього разу в Австрії. Егіст Отт – колишній співробітник Федерального управління захисту конституції та боротьби з тероризмом (BVT), головної секретної служби Австрії. З ордера на арешт, який опинився у розпорядженні Financial Times, стали відомі подробиці про справи, якими займався Отт.
Частина російської мережі
Отт раніше вже фігурував у журналістських розслідуваннях, присвячених Яну Марсалеку - колишньому операційному директору фінансового стартапу Wirecard, якого підозрюють в участі в операціях російських спецслужб.
Громадянин Австрії Марсалек тісно пов'язаний із представниками російських спецслужб. За їхньою рекомендацією, наприклад, він купив у Лівії цементний завод та російську ПВК.
У Великій Британії його вважають координатором групи з п'яти громадян Болгарії, які кілька років стежили за неугодними Москві людьми в Європі. Допомога у зборі відомостей, як випливає з розслідувань ЗМІ, йому надавали двоє колишніх співробітників австрійської BVT — Мартін Вайс, який очолював Другий відділ спецслужби, а пізніше працював помічником Марсалека, та Егісто Отт.
Операції Отта
FT перераховує кілька операцій російських спецслужб, у яких, як стверджується в ордері на арешт, брав участь Отт. Ці відомості здебільшого були отримані від британської МІ5, зазначає газета.
Так, стали відомі деталі операції проти Христа Грозєва. У 2020 році Грозєв брав участь у спільному розслідуванні The Insider та Bellingcat, присвяченому отруєнню Олексія Навального співробітниками ФСБ. Після виходу розслідування Отт зміг з'ясувати адресу журналіста і зробив кілька фотографій будинку, де розташована його квартира.
Як пише FT, Марсалек використав отримані відомості, щоб скоординувати роботу групи агентів ФСБ, які називали себе морськими котиками. Ця група проникла у квартиру Грозєва та викрала з неї ноутбук та флешки. 2023 року спецслужби повідомили журналісту-розслідувачу, що Росія може готувати замах на його життя, і Грозєв виїхав з Відня.
Крім того, Отт допоміг Марсалеку вивезти до Москви вкрадений секретний ноутбук SINA. Ці комп'ютери, які FT порівнює з легендарною німецькою Енігмою, оснащені просунутими криптографічними інструментами та використовуються владою західних країн для передачі секретної інформації. Як випливає з повідомлень Марсалека, ноутбук вирушив на Луб'янку, тобто у ФСБ. Як вдалося добути пристрій, невідомо.
Ще Отт передав російським спецслужбам дані з телефонів трьох високопосадовців МВС Австрії. Ці телефони під час човнової прогулянки впали до Дунаю. Отту їх передали, щоб міг з'ясувати, чи можна відновити дані з них; Оту це вдалося — і клони втоплених телефонів він передав Марсалекові. Останній у листуванні з подільником зазначив, що інформацію "передали до Москви для подальшого аналізу".
Унікальні відомості
FT розповідає, що Егісто Отт допомагав стежити за людьми, які цікавлять російську владу — зокрема дисидентами та власними агентами російських спецслужб. Отт використав свій рівень допуску, щоб вимагати конфіденційну інформацію у поліцейських служб різних країн Європи, включаючи Великобританію та Італію. Він також мав доступ до інформаційної системи Шенгену, завдяки якій міг відстежувати, хто та коли перетинав кордон.
Нарешті Отт провів роботу над помилками для російських спецслужб — після того, як у Берліні затримали передбачуваного співробітника ФСБ Вадима Красікова. Красіков застрелив колишнього чеченського польового командира, громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі; його затримали неподалік місця злочину і засудили до довічного ув'язнення.
Як пише FT, Егісто Отт використав свої знання про роботу поліції та про те, як європейські служби обмінюються інформацією, щоб підказати російським агентам стратегії, які допоможуть їм уникати затримання після майбутніх вбивств у Європі.