Чому нідерландці такі високі?
Нідерландці - найвища нація у світі, але сталося це відносно нещодавно.Як їм це вдалося?
Прямуючи на захід від Роттердама, я йшов вуличками з червоної бруківки повз згорблені будиночки і прозорі канали, вдихав аромати карибських ресторанів та заміських ринків, поки не дістався до порту.
А тоді я побачив їх: стадо корів, біля моря. Вони замислено жували, стоячи на плавучій фермі.
Пришвартований біля берега корівник нагадував радше центр сучасного мистецтва, мав вигнутий дах і пандус, що вів на зелену галявину поруч.
Пасторальний сюжет дещо контрастував з індустріальним краєвидом порту позаду, де величезні крани завантажували кораблі і баржі.
Роттердамська плавуча ферма - надсучасний зразок тваринницької промисловості.
Їй нестрашні морські припливи і вона має дуже низький вуглецевий слід. На даху - сонячні панелі і резервуари для збору дощової води, яку п'ють корови.
Тварини також несвідомо беруть участь у процесі ресайклінгу. Вони ласують травою, скошеною в парках і майданчиках для гольфу, а також картопляним лушпинням, яке вдосталь поставляють роттердамські виробники картоплі фрі.
- Чому голландці завжди кажуть те, що думають?
- Нація високих сироїдів
- 5 найбезпечніших міст світу, в яких весело жити
Це - улюблена страва нідерландців, яку поглинають у будь-який час доби, головне з майонезом.
"Наші корови харчуються біовідходами з міста та переробляють їх у свіже та здорове молоко", - пояснює співзасновниця проєкту Мінке ван Вінгерден.
З моменту відкриття минулого року плавуча ферма стала популярною пам'яткою у Роттердамі.
Це перша така ферма в країні і вона чудово уособлює дві давні нідерландські традиції: підкорення океану та молочне господарство.
Вони власне й сформували Нідерланди - країну, більшу частину якої відвоювали в моря, та самих нідерландців, чия любов до молочних продуктів зробила їх найвищою нацією в світі.
Нідерланди - країна справжніх гігантів: середній зріст чоловіків тут - 182,5 см, а жінок - 168,7 см. Наприклад, в американців - 177,1 см та 163,5 см відповідно. Втім, так було не завжди.
Огляд особистих справ голландських військових, проведений Лондонським королівським товариством, показав, що у середині 1800-х років чоловіки в Нідерландах були одними з найнижчих у Європі.
"У 1860 році голландські військові мали середній зріст всього 165 см", - зазначає професор Луїза Барретт з Університету Летбридж у Канаді, яка брала участь у дослідженні.
"У той час чоловіки в США були приблизно на 5 см вище". Тоді вони були найвищою нацією у світі, додає дослідниця.
Однак за якісь 160 років відбулося дивовижне перевтілення, голландські чоловіки виросли на приголомшливі 20 см, залишивши американців далеко позаду - останні підросли лише на 6 см.
"Це занадто швидко, щоби пояснюватися самою генетикою", - каже професор Барретт, хоча, на її думку, природний відбір без сумніву зіграв свою роль.
Її дослідження справді встановило, що нідерландські пари, які мали найбільше дітей, складалися з високих чоловіків і жінок середнього зросту. А от в американців - навпаки. Найбільше нащадків залишили невисокі жінки і чоловіки середнього зросту.
На зріст голландців безумовно вплинули й зовнішні чинники, додає Баррет. Вона посилається на нідерландську систему охорони здоров'я, яка є однією з найкращих у світі, низький рівень нерівності в доходах та чудову систему соціального забезпечення.
"У Нідерландах все орієнтоване на створення якісних немовлят, які згодом не зазнають впливу жодних факторів, які негативно впливають на зріст", - пояснює вчена.
"Щоразу, коли ваш організм має протистояти хворобі, він витрачає енергію, яка в іншому випадку пішла б на зростання".
Ну й звичайно, раціон. Голландці обожнюють молочні продукти, і як показало дослідження, це сприяло їхньому зростанню. "Для будови кісток потрібен кальцій, а зріст залежить від його достатнього запасу в організмі", - пояснює Баррет.
Утім, любов нідерландців до молочних продуктів - це результат створеної вручну географії країни.
Країна, побудована на болотах, де раніше мешкали лише морські птахи, протягом століть вела боротьбу з наступом моря. Вона відкачувала воду вітряками, приборкувала її каналами та дамбами.
А на відвойованій у моря землі виросла нація, яка продовжила підкорювати морські хвилі й в океані. Популярна національна приказка без зайвої скромності заявляє: "Бог створив світ, але Нідерланди створили голландці".
Найсміливішим нідерландським проєктом з осушення земель стала Зейдерзе - система рукотворних дамб загальною площею 1620 кв. км. Робота над нею розпочалася 1920 року і завершилася 1997-го, багато нідерландців не дожили до її завершення.
За словами Мьюїса Хеттінги, фахівця з сиру з міста Верден, розташованого за 40 км на північний схід від Роттердама у так званій "Сирній долині", осушена земля була надто кислою для вирощування овочів або зерна. "Але цілком придатною для трави", - додає він.
Замість вирощування пшениці на відвойованій у моря землі голландські фермери почали випасати корів - колишнє дно океану було ідеальним пасовищем.
Хеттінга проводить майстеркласи з виробництва сиру у Вердені і зізнається, що "про сир може розповідати вічно". За його словами, найкращі пасовища були у північній провінції Фрисландія, батьківщині фризької породи корів, поширеної тепер у Великій Британії та Ірландії.
Фризька корова залишила відбиток своїх копит навіть на галявині біля Білого дому - президент США Вільям Говард Тафт тримав корову цієї породи на ім'я Полін.
На осушених землях процвітала молочна промисловість, нідерландці пили все більше молока і зростали дедалі швидше.
Вони й досі залишаються одними з найбільших споживачів молока у світі.
З молока, яке голландці не могли випити, вони виготовляли сири, які продаються гігантськими, вкритими воском, колесами і мають назву міст, де вони були створені, як-от гауда або едам.
Саме в цих містах, поряд із Верденом та чудовим Алкмаром, можна спостерігати, як сильно нідерландці люблять молочну продукцію.
Тут проходять найвідоміші ярмарки сиру в країні, де фермери і покупці влаштовують справжні вистави, торгуючись над голівкою сиру, а потім скріплюючи угоду рукостисканням.
У Вердені господарі вивозять свій товар на старовинних тягачах. Вони човгають бруківкою ринкової площі у дерев'яних сабо на підборах, що додає їм ще пару сантиметрів до зросту, наче їм це потрібно.
А ось мені це якраз не завадило б. Мої 176 см, цілком непогані для пересічного американця, тут виглядають надто скромно. І я запитую себе, чи не була пляшка молока, подарована мені на плавучій фермі, певним натяком.
І хоча підрости мені вже навряд чи вдасться, я вдячно приймаю подарунок і одразу випиваю молоко, вироблене на морських хвилях.
Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.
Хочете поділитися з нами своїми життєвими історіями? Напишіть про себе на адресу questions.ukrainian@bbc.co.uk, і наші журналісти з вами зв'яжуться.
Хочете отримувати головні статті в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.
--