Боротьба з терористами Ісламської держави, ймовірно, не входить до пріоритетів російських спецслужб, які допустили теракт у Крокус Сіті Холлі. Видання Financial Times приходить до такої думки після спілкування з експертами з безпеки. Спецслужби РФ не скористалися інформацією США, які попереджали про підготовку теракту в Росії.
Пріоритет – Україна, а не терористи
“Справа не в тому, що вони не думали про загрозу або не шукали її, а в тому, що, можливо, вони просто не мали таких політичних пріоритетів. Політичні пріоритети встановлюються Кремлем — і це, вочевидь, Україна та демократична опозиція”, — вважає військовий експерт та почесний професор Університетського коледжу Лондона Марк Галеотті.
Спецслужби США повідомили Росію про підготовку теракту на території РФ на початку березня. The Washington Post писала, що за два тижні до теракту в Крокус Сіті Холлі влада США попереджала Росію, що саме цей майданчик може стати потенційною метою атаки. За даними видання, російська влада принаймні на початковому етапі поставилася до попередження серйозно.
Попередження США включало, зокрема, інформацію про підготовку теракту в одній із синагог. 7 березня ФСБ відзвітувала, що запобігла нападу ІДІЛ на синагогу в Москві. На думку західних чиновників, після цього російська влада послабила пильність і вважала американське попередження хибним. Директор Служби зовнішньої розвідки Сергій Наришкін стверджував, що Москва отримувала від Вашингтона інформацію про можливість теракту в Росії, але вона була надто спільною для виявлення терористів.
Не за тими ганялися
FT нагадує, що останніми роками Кремль активно розширював список “екстремістських” структур у Росії, включаючи до нього в тому числі рух ЛГБТ, організації, пов'язані з Олексієм Навальним, Свідками Єгови, компанію Meta, якій належать Facebook, Instagram, WhatsApp. Такі зусилля створюють навантаження на ресурси служб безпеки, кажуть експерти FT.
До того ж співпраця зі США може призвести до наслідків, оскільки вже було кілька прикладів, коли російським офіційним особам доручали підтримувати зв'язок з американцями, а потім їх або звинувачували в зраді, або вони ставали об'єктами вербування американської розвідки.
Колишній співробітник ЦРУ Дуглас Лондон нагадав про історію, що сталася за минулої американської адміністрації. Тоді ЦРУ направило до Москви групу аналітиків, які мали інформацію про загрозу, яку представляють для Росії уродженці країн Центральної Азії, які приєдналися до ІДІЛ в Іраку та Сирії. У відповідь російська сторона, за словами Лондона, звинуватила Вашингтон у підтримці ІДІЛ і запропонувала ЦРУ список підозрюваних у тероризмі — там було перераховано російських опозиціонерів, які живуть у Європі.
Дуглас Лондон вважає, що напад на Крокус показало давні слабкості оперативної роботи ФСБ.
“ФСБ має багато технічних можливостей. Всюди відеокамери. Вони контролюють інтернет…Але вони підходять до вирішення своїх проблем із позиції випаленої землі… Коли вони шукають інформацію, зазвичай використовують примус, шантажують людей чи їхні родини. Вони не вміють терпляче знаходити та вирощувати інсайдерів, розвивати відносини та забезпечувати надійне впровадження”, — зазначив колишній співробітник ЦРУ.
Ну і навіщо російським спецслужбам стежити за ісламістами, якщо Володимир Путін заявив, що Росія не може бути об'єктом терористичних атак з боку ісламських фундаменталістів, оскільки в країні нібито існує міжконфесійна згода і єдність.