У США точаться суперечки та торги навколо допомоги Україні. Республіканці та демократи не можуть домовитися з осені минулого року. Основна причина у розбіжностях щодо заходів по зміцненню кордону з Мексикою та посилення імміграційної політики. Республіканці вимагали посилити контроль над кордоном із Мексикою та зробили це умовою обговорення будь-якої додаткової допомоги Україні. Тепер сенатори погодили двопартійний законопроект про додаткове фінансування на загальну суму 118 млрд. доларів, який об'єднує виділення коштів на допомогу Україні, Ізраїлю та на зміцнення південного кордону США. Але радіти ще зарано.
Трамп проти
З цих 118 млрд. 60,06 млрд. доларів сенатори пропонують направити на підтримку України. "Пріоритети в цьому законопроекті є надто важливими, щоб їх ігнорувати, і надто важливими, щоб дозволити політиці заважати", - заявив лідер більшості в сенаті демократ Чак Шумер.
Лідер республіканців у сенаті Мітч МакКоннелл також підтримав законопроект, зазначивши, що республіканці "не зможуть отримати більш вигідну угоду".
Законопроект зіткнеться з опозицією консервативніших республіканців. Вони орієнтуються на позицію Дональда Трампа, який, напевно, буде кандидатом від Республіканської партії на президентських виборах.
Трамп уже закликав не голосувати за компромісну угоду щодо регулювання міграції в Сенаті, яка містить додаткові кошти на допомогу Україні.
На думку експрезидента США, "лише дурень чи радикальний лівий демократ проголосує за жахливий законопроект про кордон".
Трамп хоче використати проблему кордонів проти Байдена на листопадових президентських виборах і вважає за недостатні передбачені в законопроекті заходи щодо боротьби з нелегальною імміграцією.
"Цей законопроект є чудовим подарунком для демократів та передсмертним бажанням для Республіканської партії... Не будьте ТУПИМИ!!! Нам потрібен окремий законопроект про кордон та імміграцію", - написав Трамп.
У Конгресі проблеми
Навіть якщо законопроект пройде Сенат, то в Конгресі, де більшість республіканців, точно будуть проблеми.
Спікер Палати представників Майк Джонсон, який спочатку зайняв своє місце завдяки лояльності Трампу, також говорив, що у нинішньому вигляді законопроект, який готують сенатори, шансів у палаті немає.
За словами Джонсона, якщо цей законопроект дійде до Палати представників, він "помре після прибуття".
"Цей законопроект ще гірший, ніж ми очікували, і навіть не наближається до завершення прикордонної катастрофи, яку створив президент", – зазначив Джонсон.
Президент США Джо Байден у свою чергу закликав якнайшвидше ухвалити поданий у Сенаті законопроект.
Конгрес з осені не може ухвалити новий бюджет на підтримку України. За цей час раніше виділені кошти майже вичерпалися та обсяги американської військової допомоги Києву значно скоротилися.