Пошук роботи для ветерана: як скласти план і почати діяти – дорожня карта
Як допомогти реалізувати себе ветеранам, які повернулись з фронту, у цивільних професіях — про це в ексклюзивній колонці для AIN.UA розповідає Катерина Маргітіч-Філіппова, співзасновниця проєкту «After Front: до професійного життя після фронту».
Це — третій матеріал з серії колонок для роботодавців, які найматимуть демобілізованих військовослужбовців, і самих ветеранів, що шукають цивільну роботу.

Процес пошуку або повернення до попереднього місця роботи рекомендуємо розглядати як окремий проєкт. І, як у будь-якого проєкту, в нього також має бути своя дорожня карта з логічною послідовністю дій, які допоможуть отримати роботу після повернення з військової служби.
Перш ніж почати шукати роботу
- Я маю таку можливість/не маю такої можливості/хочу повертатись/не хочу повертатись на попередню позицію в компанії;
- Я хочу змінити спеціальність/професію/проєкт/компанію (на цьому етапі можна обрати 1-3 ключових спеціальності, на які ви хочете подаватись і рухатись далі).
- Колектив (великі команди, маленькі команди, міжнародні команди);
- Графік роботи (чітко визначений чи вільний);
- Соціальний пакет;
- Можливість кар’єрного росту;
- Кількість днів відпустки;
- Процеси в компанії (швидкі і гнучкі, як в стартапі, чи структуровані та бюрократичні, як у великих корпораціях);
- Наявність можливості отримувати додаткове навчання;
- Розмір зарплати;
- Формат роботи (віддалено, офіс, гібрид);
- Розміри та тип компанії (міжнародна, локальна, невеличка, велика);
- Цінності, які транслює компанія (чесність, відкритість, самовдосконалення тощо).
Якщо ви вирішили повернутися на попереднє місце роботи

Якщо ви вирішили повернутись на свою попередню посаду, але шукаєте інший проєкт\компанію
Наприклад, ви були Senior Java Developer і надалі хочете продовжувати у цьому ж напрямі, але не маєте бажання або можливості повертатись на попереднє місце роботи.
Часові межі:
- На пошук нового проєкту/отримання джоб-оферу – 2-5 місяців.
- На психологічну адаптацію у новому проєкті – до 6 місяців (тут залежить від вашого стану, специфіки проєкту, наскільки швидко ви згадаєте ті навички, що не використовували впродовж перебування на фронті).
Ризики (що може уповільнити ваш пошук):
- Ваша думка про те, що за час перебування на фронті ви втратили багато навичок – це не так. Ваша задача дати собі час і згадати те, з чим ви мали справу раніше. Зазвичай, для цього можуть знадобитись 1-2 місяці.
- Якщо ви не використовували англійську, то ваш розмовний рівень може трохи просісти – візьміть в спеціалізованій школі 5-6 занять, де оцінять ваш розмовний рівень та допоможуть його вдосконалити.
- Ваше нерозуміння, що відбувається на ринку праці: актуальні можливості, проєкти, рівень зарплат тощо. Відвідайте профільні сайти для пошуку роботи в ІТ або зверніться за допомогою до карʼєрного консультанта (допомогти зорієнтуватись на ринку праці та скласти план пошуку роботи – це якраз їхній профіль).
- Необізнаність роботодавця і певні стереотипи в його голові: страх ПТСР у екскомбатанта, нестабільності його психіки тощо. І, як наслідок, вірогідність частих конфліктів на роботі. Проте зараз компанії навчаються, і ці стереотипи потроху зникають.

А далі план такий:
- Ставтесь до них, як до тренування;
- Аналізуйте розмови на інтерв’ю;
- Записуйте, на які питання ви не змогли дати відповідь, потім вивчайте це, аби бути готовим на наступній зустрічі;
- Ставте запитання роботодавцеві;
- Робіть для себе висновки про роботодавця: чи хочете ви мати справи з цими людьми. Адже обирають не тільки вони вас, але і ви – їх.
Якщо ви вирішили змінити спеціальність
- Що ви вмієте робити добре, і які є відчутні результати цього;
- Що ви любите робити, і у вас це виходить добре;
- Що ви не любите робити, але в принципі, готові виконувати за гроші;
- Що ви точно не хочете робити і з чим не хочете мати справу за жодних обставин.
Наприкінці ще одна важлива порада: викладений вище процес може зайняти від 2 до 6 місяців, проте ви можете стикнутись із такою ситуацією, коли гроші потрібні вже зараз, і немає часу йти навчатись тощо.
Тож план «Б» може бути таким:
Узагальнюючи все сказане вище, у будь-якій незрозумілій ситуації складайте план дій і розбивайте великі задачі на невеликі підзадачі. Agile, навіть у таких проєктах, як «пошук роботи», завжди дає свій результат.
Авторка: Катерина Маргітіч-Філіппова, HR-директорка Cadabra Studio, карʼєрна консультантка ГО «Центр зайнятості вільних людей» з питань перекваліфікації ветеранів