Бразилія розгортає війська на кордоні з Венесуелою через скандал з нафтовим регіоном Ессекібо
Бразилія заявляє, що розгортає війська вздовж кордону з Венесуелою після того, як Каракас оголосив про плани включити контрольований Гаяною регіон до своєї території, пише BBC.
Багатий нафтою регіон Ессекібо був предметом суперечок між країнами з 19 століття, коли Гаяна була британською колонією. Венесуела відновила свої претензії на землю після того, як кілька років тому в Ессекібо виявили запаси нафти й газу в морі.
У неділю у Венесуелі відбувся референдум, 95% учасників якого схвалили приєднання.
Підписуйтесь на наш Google News
Відтоді лідер Венесуели Ніколас Мадуро попросив державну нафтову компанію видати ліцензії на видобуток у регіоні й запропонував Національній асамблеї ухвалити законопроєкт про те, що Ессекібо є частиною Венесуели.
Ці заходи викликають занепокоєння в усьому регіоні. Хоча війська Гаяни перебувають у стані підвищеної готовності, бразильська армія заявила, що перекидає більше солдатів до прикордонного міста Боа-Віста, столиці штату Рорайма, а також залучає більше озброєної техніки. Військові заявили, що посилюють свою присутність у регіоні, аби “гарантувати недоторканність території”.
Зазначимо, будь-яке військове вторгнення Венесуели буде складним з погляду логістики: венесуельським солдатам доведеться пройти через територію Бразилії, якщо вони ввійдуть до Ессекібо через місцевість зі складнішим рельєфом в іншому місці.
Про Ессекібо і передісторію конфлікту
- Есекібо, маючи 159 500 квадратних кілометрів площі, становить дві третини території, контрольованої Гаяною, і тут проживає близько шостої частини її населення. Статус регіону давно є джерелом напруженості між двома сусідами.
- Рішенням міжнародного арбітражного суду 1899 року Есекібо передали Великобританії, яка в той час була колоніальною державою в Гаяні. Протягом десятиліть уряди Венесуели стверджували, що це рішення було несправедливим.
- У 1966 році Гаяна здобула незалежність, а Лондон та Каракас домовилися про створення комісії з представників Гаяни та Венесуели для повторного розгляду спору. Однак за 60 років ситуація не вирішилася.
- У 2015 році американський нафтовий гігант ExxonMobil виявив нафту у водах біля узбережжя Ессекібо. У 2018 році Гаяна подала позов до Міжнародного суду у Гаазі (International Court of Justice), який встановить, чи має залишатися чинним рішення трибуналу 1899 року. Венесуела не визнала, що Міжнародний суд має юрисдикцію з цього питання, але відвідує слухання у справі.
- Напруженість ще більше посилилася у вересні цього року, коли Гаяна провела аукціон, на якому нафтові компанії подали заявки на ліцензії на розвідку у водах Ессекібо.
Реакція Гаяни і світу на конфлікт
- Гаяна назвала голосування агресивною спробою “анексії”, а Міжнародний суд наказав Венесуелі утримуватися від будь-яких конкретних дій, які можуть змінити статус-кво в Ессекібо.
- Критики також засудили опитування як спробу Мадуро посилити націоналістичний запал перед виборами, які відбудуться у 2024 році.
- Наразі незрозуміло, що венесуельський уряд планує робити з результатами референдуму, але будь-яка спроба захопити територію силою викличе сильну міжнародну реакцію. Зокрема, йдеться про повторне запровадження санкцій США щодо експорту нафти з Венесуели, які почали послаблювати лише в жовтні.