"Винахідливість Києва потішила". Politico про реакцію на Північний потік - BBC News Україна
"Винахідливість Києва потішила". Politico про реакцію на Північний потік
1 хвилину тому
Відповідь України на німецько-американську угоду про "Північний потік-2" свідчить, що Київ більше не збирається стояти осторонь, коли з його інтересами не рахуються, пише Politico.
На думку видання, рішення України вимагати консультацій з Єврокомісією та урядом Німеччини, згідно з положеннями Угоди про асоціацію, було рішучим кроком, який б'є Євросоюз його ж зброєю - бюрократичними правилами.
І хоча ці консультації вже не зупинять будівництво газопроводу, з політичного погляду ініціатива України стала важливим моментом, кажуть навіть самі європейські посадовці та дипломати.
"Країні, яка сподівається колись приєднатися до ЄС, нарешті вистачило сміливості постояти за себе і відкрито вимагати поваги до своїх прав від Єврокомісії та Німеччини, найбільшої та найсильнішої країни ЄС - замість того, щоб мовчати через тиск і страх обурити або образити багатих західних партнерів", - пояснює Politico.
І хоча офіційної реакції на вимоги України в Європі було мало, в особистих розмовах місцеві чиновники кажуть, що винахідливість Києва їх потішила.
- "Газогін Молотова-Ріббентропа". Західні ЗМІ про угоду Байдена і Меркель щодо Північного потоку
- Угода щодо Північного потоку-2. Чи зрадили Україну?
"Вони вчинили абсолютно правильно, - цитує видання одного з європейських посадовців. - Деякі мої колеги в інституціях (Євросоюзу - Ред.) вважають, що Угода про асоціацію накладає зобов'язання лише на українців, а не на обидві сторони".
Це підтримує і екснардеп Світлана Заліщук, яка зараз працює радником голови "Нафтогазу України" з міжнародних питань.
"В угоді сказано, що це двосторонній документ, ратифікований 27 країнами-членами і Євросоюзом в цілому, який накладає відповідальність на обидві сторони", - твердить вона Politico.
На думку Заліщук, у випадку з "Північним потоком" Німеччина порушила умови Третього енергетичного пакету ЄС, який регулює ринок газу та електроенергії.
"Не можна вимагати від України реформ відповідно до європейських правил, а потім порушувати ті самі європейські правила", - наголошує колишня депутатка.
Розуміння, що Київ має повне право захищати свої інтереси навіть попри загрозу розлютити партнерів, стало для України проривом, вважає Politico.
"Головне, що українці почали показувати свою ідентичність і вже не просто з подякою отримують допомогу і технічну підтримку від донорів. Вони не є невдячними, але мені здається, що вони почали діяти як країна", - цитує сайт радника, який тісно працював з українськими урядовцями.
Як пише Politico, заяви України щодо німецько-американської угоди суттєво відрізняються від її реакції на скандал з імпічментом Дональда Трампа, коли президент Володимир Зеленський робив все, щоб не втручатися в конфлікт.
"В Києві багато посадовців вважають, що Україна заслуговує на краще ставлення від Вашингтона, а особливо Брюсселя, з огляду на невпинні намагання впровадити демократичні реформи, до яких закликає ЄС", - зазначає видання.
"Але українські чиновники кажуть, що скільки б вони не зробили, у відповідь вони тільки отримують вимоги зробити більше, більше і більше", - резюмує Politico.
Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC
Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!