Рекордные цены на газ в Европе: что ждет украинцев
Рекордные цены на газ, зафиксированные в июле, начали расти еще в начале года, следуя динамике на европейских рынках. Это ожидаемо, ведь контракты на оптовые поставки природного газа в Украину часто привязывают к котировкам европейских хабов .
«Відв'язатись» у короткостроковій перспективі від такої залежності навряд чи вдасться — Україна поки не є нетто-експортером газу, а також не має власного прозорого цінового індикатора, на основі якого учасники ринку могли б розраховувати вартість блакитного палива. Котирування «Української енергетичної біржі» (УЕБ) поки не можуть бути таким індикатором, адже на торги «УЕБ» припадає тільки 8% від всього оптового ринку. Відтак, залежність України від мінливої цінової кон’юнктури європейських хабів матиме місце і надалі.
Про причини теперішнього цінового «шоку» говорять багато — закидають Газпрому недозавантаження транзитних потужностей, вказують на глобальне зростання попиту на газ через відновлення світової економіки після пандемії. Разом з тим мало говорять про наслідки.
Отже, чого очікувати?
Головний наслідок — це пришвидшення темпів інфляції, що, у свою чергу, впливає абсолютно на все. Нацбанк у своєму коментарі визнав аномальне зростання цін на газ як одну з причин інфляційного тиску в другому кварталі 2021 року. Споживча інфляція в травні 2021 року уже прискорилась до 9,5% і перевищила прогнозний показник (8%). Також прискорилось зростання вартості послуг та товарів, особливо для енергоємних галузей. Попри те, що ціни на хабах почали йти вниз, Нацбанк все ж прогнозує збереження інфляційного тиску до кінця року.
Які наслідки для газового сектору?