Новини. Будівлі на Софійській площі присвоять охоронний статус, хоч там не проголошували Акт злуки – Кличко
Історичній будівлі, що розташована на розі вулиць Володимирської та Софійської, присвоять статус пам'ятки архітектури, повідомив міський голова Віталій Кличко.
Раніше активісти повідомляли, що будівлю, де Михайло Грушевський оголошував Акт злуки УНР і ЗУНР в січні 1919 року, хочуть знести заради будівництва офісного центру.
Будівля не перебуває на обліку в реєстрі Міністерства культури як обʼєкт культурної спадщини, підтвердив Кличко. Ще у 2011 році Мінкульт відхилив пропозицію внести будівлю до реєстру, яка надійшла від КМДА, відзначає міський голова.



Департамент охорони культурної спадщини КМДА вже опрацьовує матеріали, щоб присвоїти будівлі статус памʼятки архітектури та зберегти споруду, яка разом з іншими збереженими будівлями Софіївської площі складає цілісний ансамбль, каже Кличко.
Водночас, за інформацією фахівців Музею Історії міста Києва, в наявних історичних джерелах немає доказів виступу Михайла Грушевського на балконі саме цього будинку, додав міський голова. Науковці продовжать шукати підтверджень в архівах.
Техніки та інших ознак ведення будівлених робіт на об'єкті не виявили, кажуть у КМДА.
«Департамент охорони культурної здійснює нагляд за об'єктом і готує документи, щоб якомога швидше він отримав охоронний статус памʼятки архітектури», – пише Віталій Кличко.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Історичний будинок на Софійській площі звели у 1869–1870 роках за проєктом архітектора Сопоцинського. Охоронний статус будівлі Мінкульт скасував ще у 2011 році, хоч будинок і розташований у буферній охоронній зоні памʼятки ЮНЕСКО й належить до комплексу памʼяток національного значення «Софія Київська».

У червні 2023-го активіст Дмитро Перов повідомив, що будівлю хочуть знести заради офісного центру. За словами Перова, імʼя забудовника не відоме, адже це новий інвестор, який не планує відновлювати будівлю.
Акт злуки – це оголошення універсалу про обʼєднання УНР і ЗУНР в єдину соборну країну, яке відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі. Тепер у цей день в Україні святкують День Соборності.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі