9 мільярдів зі "Сбербанку РФ" не потрапили до бюджету. На них заробляє приватна компанія
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), що знаходились в активах ліквідованого "МР Банк" (раніше – "Сбербанк Росії") на загальну суму 9 млрд грн арештовані та заблоковані в ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" (ICU) та банку "Авангард". Останні користуються ними для отримання доходу.
Про це повідомляє видання ZN, журналіст Євген Плінський.
ЕП наводить викладену в матеріалах хронологію.
25 лютого 2022 року, другий день великої війни – Національний банк приймає рішення відкликати ліцензії та ліквідувати банки, що перебувають під контролем РФ. Серед них і "МР Банк" – колишній "Сбєрбанк Росії", яким володів уряд країни-агресора.
На момент прийняття цього рішення високоліквідні активи "МР Банк" становили 26,9 млрд грн, з яких 9 млрд грн – ОВДП. Облігації обліковувались на рахунках ліквідованого банку відкритих в депозитарній установі ICU та банку "Авангард".
Погашення згаданих ОВДП Міністерством фінансів мало відбутись до кінця березня того ж року.
Ліквідовані банки передаються в управління Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
3 березня парламент приймає закон, який дозволяє примусове вилучення в Україні об'єктів, що належать РФ та її резидентам. В травні рішенням РНБО повноваження з вилучення покладуть на уряд, НБУ та ФГВФО.
13 вересня уряд приймає рішення про передачу активів "МР Банк" до "Національного фонду інвестицій", на якого раніше поклали функції тимчасового керуючого вилученими в росіян активами. З цієї дати всі активи банку стали державними.
Але за кілька днів до того, як ФГВФО мав передати ОВДП та кошти, у вигляді виплаченого доходу на них – 27 вересня компанія ICU повідомила про накладення арешту на ці активи Подільським судом Києва.
З ухвали суду стало відомо, що 14 березня Подільська окружна прокуратура відкрила кримінальне провадження проти посадових осіб "МБ Банку", за фактом того, що його власником з 2001 року є російська влада, яка прагне насильницьким способом повалити конституційний лад.
Через цей факт прокурор Олексюк В.С. попросив суддю Анохіна А.М. накласти арешт на майно банку, що знаходиться на рахунку в ICU та банку "Авангард". І суддя задовольнив клопотання прокурора.
Таким чином арештовані активи на 9 млрд грн не потрапили до державного фонду, а залишаються заблокованими в ICU та банку "Авангард". І як встановили журналісти, останні отримують дохід від цих коштів.
За їх даними виплачені відсотки на ці облігації (за різними оцінками від 850 млн грн до 949 млн грн) "Авангард" розміщує в депозитні сертифікати. Дохідність останніх перевищує 20% річних.
ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" та банк "Авангард" належать Макару Пасенюку та Костянтину Стеценко. До 2014 року третім співвласником цих організацій була Валерія Гонтарева.
Читайте також: Недоторканні торговці. Хто і як допомагав "сім'ї" грабувати держбанки