"Злість і прокльони росіянам". Що розповідають жителі затопленої Херсонщини

Ранок 6 червня у Херсоні і його передмістях почався з новини про підрив Каховської греблі. Жителі міста дзвонили знайомим, щоб зрозуміти, що відбувається. А в районах, де вода вже почала прибувати, людям доводилося поспіхом залишати свої домівки.
Вночі греблю Каховського водосховища на півдні України було зруйновано. Українська влада заявила, що її підірвали росіяни. Окупаційна влада у свою чергу каже, що це сталося через обстріл українських військ.
Через підрив греблі вода почала швидко затоплювати прибережні села. Під загрозою затоплення опинилися понад 80 населених пунктів, каже українська влада.
- Каховська ГЕС зруйнована. Україна заявила, що її підірвали росіяни
- Руйнування, підтоплення та евакуація. Наслідки підриву Каховської ГЕС у фото
- "Тікають російські війська потихеньку". Що відомо про український наступ
Херсон
Мешканка Херсона Людмила розповіла BBC, що спочатку не повірила у цю новину, подумала, що це фейк. Але після дзвінків знайомих, які почали виїжджати зі своїх домівок, зрозуміла, що ситуація серйозна.
Людмила мешкає у передмісті Херсона неподалік від Антонівського мосту, їхній район називають Антонівка. Більша частина Антонівки стоїть на височині, але в окремих кварталах, розташованих нижче, вранці вже була вода і вона прибувала.
"Залишатися було страшнувато", - резюмує жінка.

Людмила і її чоловік взяли лише пару сумок і поїхали із сусідкою, яка запропонувала вивезти їх до безпечніших районів у центр Херсона.
Людмила зі сльозами каже, що залишила курчат, собаку й кішку, бо забрати їх не було можливості. У чоловіка Людмили інвалідність, а автівки у подружжя немає. Тому виїхати самі вони не змогли б.
Інший житель Херсона Павло розповідає, що паніки у місті немає, але зранку всі почали запасатися водою.
Павло обʼїхав декілька районів Херсона і каже, що місто переважно продовжує звичне життя. Магазини і ринки працюють.
Більша частина міста стоїть на високому правому березі Дніпра. Постраждали переважно більш пологі райони, які прилягають до річки. Серед них - Острів, Нафтогавань, Забалка. Також затоплені села у передмісті, які лежали у гирлі притоків Дніпра.
Затоплені райони Херсона перекрила поліція, автівки перевіряють, вочевидь, щоб запобігти пограбуванню покинутих домівок, розповідає Павло.
У цих місцях подекуди вода піднялася до 3-3,5 метрів, каже Павло. Будинки, які стояли близько від річки, а є і такі, що були за 20 метрів від води, опинилися повністю під водою.
З цих районів люди виїхали, дехто самостійно, інші евакуаційними автобусами, які організувала влада. Із затоплених повністю чи частково сіл людей вивозять автобусами до Херсона, далі до Миколаєва і звідти - до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва.
Найбільше затопило лівий берег, окупований росіянами. На дачах вздовж Дніпра вода подекуди піднялася вище вікон. Люди, у яких там є родичі і знайомі, розповідають, що окупаційна влада начебто збирається проводити евакуацію, але на першу годину дня ще не розпочала її.

За словами Павла, основна реакція людей на підрив греблі - злість і прокльони на адресу росіян.
"Люди за час війни звикли вже до будь-чого, налякати їх вже просто неможливо, а те, що сталося, лише додає озлобленості на окупанта", - каже Павло.
"Їх потрібно вигнати з нашої землі, іншого не дано", - додає він.
Схожу думку висловлюють й інші жителі Херсона, з якими вдалося звʼязатися BBC.
Вони кажуть, що Росія "здійснила черговий теракт" і що росіяни "хочуть втопити місто".
Нова Каховка
Найбільше постраждало від підриву греблі місто Нова Каховка. Вже вранці у соцмережах почали зʼявлятися фото затоплених вулиць міста. Окупаційна влада спочатку заперечувала підрив греблі і заявляла, що евакуація населенню не потрібна.

"Інформації немає, люди не знають, чого очікувати, вода прибуває, вона на центральному проспекті міста", - розказав BBC журналіст і колишній мешканець Нової Каховки Сергій Батурин.
Пізніше, коли місто вже майже повністю було затоплене водою, окупаційна адміністрація оголосила, що почне евакуацію.
Тварини
Вода безжалісно несе смерть і руйнування не лише людям, а й тваринам.
На рятування тварин з води завжди дуже мало часу, каже керівник фонду UAnimals Олександр Тодорчук, який займається порятунком тварин під час війни.
Декілька команд організації вже працюють у постраждалих районах Херсона і області. Ще кілька машин із тонною корму виїхали вранці з Києва.
Рятівники UAnimals вивозять тварин із притулків і невеликих приватних зоопарках, а також усіх тварин, які трапляються їм на шляху, розповідає Тодорчук. Автомобілі компанії обладнані для евакуації і домашніх, і диких тварин. За час війни UAnimals вивозила з-під обстрілів цілі зоопарки.

Компанія також намагається звʼязатися з притулками для тварин на окупованій території.
Вранці у мережі зʼявилась інформація про те, що у зоопарку "Казкова діброва" у Новій Каховці загинули всі тварини. UAnimals не може це підтвердити, звʼязатися з керівництво зоопарку поки що не вдалося.
Утім, за словами Тодорчука, у зоні лиха може загинути багато тварин. Не всі тварини здатні виплисти і врятувати себе у воді, до того ж іноді люди не встигають їх відвʼязати чи випустити з вольєрів.
"Це величезний екологічний злочин, екоцид, який руйнує екосистему і несе загрозу життю, як людей, так і тварин".