Новини. Канада стане першою країною, яка буде розміщувати попередження про шкоду паління на окремих цигарках
Канада стане першою країною, яка буде розміщувати попередження про шкоду куріння на окремих цигарках, пише CNN.
На цигарках писатимуть «Тютюновий дим шкодить дітям», «Сигарети викликають лейкемію» або «Отрута в кожній затяжці». Це будуть повідомлення англійською і французькою мовами.

Ці правила набудуть чинності з 1 серпня, їх буду впроваджувати поетапно. Наприклад, у роздрібних торговців попередження мають з’явитися до кінця квітня 2024 року; сигарети великого розміру, king size, повинні мати маркування до кінця липня цього ж року, а цигарки звичайного розміру – до кінця квітня 2025 року.
Такі маркування вирішили запровадити, щоб допомогти дорослим кинути палити, а також захистити молодь і тих, хто не палить, від тютюнової залежності й загалом зменшити привабливість тютюну. Попередження на кожній окремій цигарці зроблять, аби курці «практично не змогли» його уникнути.
Видання зазначає, що рівень паління в США впав до історичного мінімуму, втім, рівень використання електронних сигарет продовжує зростати. До 2035 року вживання тютюну хочуть зменшити до рівня 5%. Міністр охорони здоров’я країни заявив, що паління є головною причиною захворювань і передчасної смерті, якій можна запобігти.
Швеція, паління і снус
Найнижчий рівень паління у ЄС має Швеція, де палять менше 5% населення. Це країна, яка близька до того, щоби оголосили себе «вільною від тютюнового диму», пише AР.
Причина успіху країни – це десятиліття кампанії проти куріння, на думку деяких експертів. Утім, інші експерти кажуть, що поширений снус – бездимний тютюновий виріб, заборонений у інших країнах ЄС, який продають у Швеції як альтернативу цигаркам. У органах охорони здоров’я кажуть, що цей нікотиновий продукт також викликає сильну залежність, хоч і визнають, що цигарки є більш шкідливими для здоров’я. Водночас деякі дослідження пов’язують снус із підвищеним рівнем серцевих захворювань, діабету та передчасних пологів.
Представник виробника снусу в Швеції Патрік Хілдінгссон заявив, що снус – це частина шведської культури, як еквівалент італійської пермської шинки чи «будь-якої іншої культурної звички».
Ще двадцять років тому в країні палили майже 20% населення, але цей показник усе одно був найнижчим порівняно з іншим світом. Спочатку Швеція почала обмежувати паління в громадських місцях (зокрема на автобусних зупинках, залізничних платформах, біля входів у лікарі, у барах, ресторанах, навіть на відкритому повітрі), далі ввела високі податки на цигарки, суворі обмеження на їхній продаж, заборонила рекламу й запровадила «підтримку відмови» для тих, хто хоче кинути палити. Проте, у ВООЗ наголошують: якщо брати до уваги снус і подібні продукти, тютюн у Швеції вживає більше 20% дорослого населення.
Для порівняння, у Франції в 2021 році близько третини опитаних заявили, що палили, приблизно чверть із них це робить щодня.
Водночас у Туркменістані, за даними ВООЗ, рівень вживання тютюну також нижчий за 5%. Але там майже не палять жінки, а для чоловіків рівень вживання тютюну становить 7%.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 40% опитаних українців стали більше вживати тютюн чи нікотин, свідчать результати опитування щодо вживання тютюну за квітень 2023 року, яке провели МОЗ, ВООЗ і КМІС. Найбільше опитаних, 83,3%, споживають цигарки промислового виробництва. Також 3,3% респондентів вживають електронні цигарки і пристрої для вейпінгу, а 3% користуються тютюновими виробами для електричного нагрівання.
На початку квітня стало відомо, що в Україні оновлять маркування сигарет, щоби відповідати стандартам ЄС. Для оновлення маркування проаналізували досвід «прогресивних країн» – серед графічних наборів медичних попереджень обрали ті, які «показали найкращу ефективність». Це маркування Канади, Австралії й Таїланду, а також неурядових організацій Vital strategy й «Діти, вільні від тютюну».
Зараз очікують реєстрації графічних наборів у Міністерстві юстиції, каже головний санлікар Ігор Кузін. Також 11 липня 2023 року набуде чинності норма закону, яка забороняє рекламу електронних сигарет та приладів для нагрівання тютюну.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі