Найбільший вибух в історії спостереження космосу. Що це було?

Астрономи зафіксували найбільший вибух у космосі, який будь-коли бачили.
Цей вибух у десять разів потужніший за будь-який зареєстрований вибух наднових зірок.
Він тривав понад три роки. А зазвичай наднові видно яскравими лише кілька місяців.
Одна з теорій полягає в тому, що вибух стався, коли чорна діра поглинула величезну хмару газу.
- Чорна діра масою як 142 Сонця - що відомо про відкриття астрономів
- Зірка Бетельгейзе, очевидно, готова вибухнути. Чому вчені так радіють?
- "Космічний сніговик": як зливаються дві зірки
Спалах у небі вперше виявив у 2020 році проєкт Zwicky Transient Facility у Каліфорнії. Але лише через рік астрономи почали аналізувати дані.
Вони назвали подію AT2021lwx. Тоді вони не вважали це чимось вартим особливої уваги, оскільки не було вказівок на те, наскільки далеко вибух, і тому неможливо було обчислити його.
Минулого року команда під керівництвом доктора Філіпа Вайзмана з Університету Саутгемптона проаналізувала світло від вибуху, що дозволило їм обчислити відстань до нього - 8 мільярдів світлових років.
Доктор Вайзман згадує момент, коли визначили потужність. "Ми подумали: "Боже, це ж нечувано!"

Науковці були спантеличені - що ж могло спричинити настільки великий вибух?
За словами Вайзмана, у науковій літературі не було нічого, що могло б пояснити щось таке яскраве, що тривало б так довго.
"Більшість наднових і руйнувань небесних тіл під дією приливних сил тривають лише пару місяців, а потім згасають. Те, що щось було таким яскравим протягом двох з гаком років, одразу здалося незвичним", - каже він.
Його теорія полягає в тому, що вибух став результатом величезної хмари газу - можливо, у тисячі разів більшої за наше Сонце - яку поглинула надмасивна чорна діра.
Це призвело б до посилення ударних хвиль у космосі, а перегріті залишки хмари оточили б чорну діру яскравим кільцем.
Вважають, що у центрі усіх галактик є гігантські чорні діри. Доктор Вайзман каже, що такі потужні вибухи можуть грати роль у тому, що він називає формуванням центру галактик.
"Можливо, ці події, хоч і надзвичайно рідкісні, настільки енергійні, що є ключовими процесами у зміні центрів галактик з часом", - каже він.
За словами доктора Роберта Мессі, який є заступником виконавчого директора Королівського астрономічного товариства, зараз тривають пошуки нових потужних вибухів, подібних цьому.
"Ми ніколи раніше не бачили нічого подібного і, звичайно, не в такому масштабі", - сказав він BBC.
"Я був би вражений, якби це був єдиний подібний об'єкт у Всесвіті", - додав учений.
Доктор Вайзман сподівається виявити більше подібних об'єктів за допомогою нових телескопічних систем, які мають з'явитися протягом наступних кількох років.
Вчені хочуть зібрати більше даних про вибух - вони спостерігатимуть за об'єктом, використовуючи хвилі різної довжини, зокрема рентгенівські промені, які можуть виявити температуру об'єкта і процеси, які можуть відбуватися на його поверхні.
Вони зроблять нове обчислювальне моделювання, щоб перевірити, чи підтвердить воно їхню теорію про те, що стало причиною вибуху.

Минулого року астрономи зафіксували найяскравіший вибух в історії - спалах гамма-випромінювання, відомий як GRB 221009A, який тривав понад десять годин.
Хоча він був яскравішим, ніж AT2021lwx, він тривав набагато менше часу, тобто сила вибуху AT2021lwx була набагато більшою.
Деталі відкриття опублікували у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.