Новини. Заміна радянського герба на «Батьківщині-матері» на тризуб коштуватиме 36 мільйонів гривень
Заміна герба СРСР на «Батьківщині-матері» на тризуб коштуватиме 36 мільйонів гривень, розповів генеральний директор Українського інституту сталевих конструкцій Олександр Шимановський виданню «Фокус». Така приблизна вартість будівельних та монтажних робіт.
Виготовлення проєктної документації коштуватиме ще 2,5 мільйона гривень, відзначив Шимановський.
До липня 2023-го інститут має розробити проєктну документацію на ремонт крану, за допомогою якого у 1970-х роках зводили монумент, а тепер вестимуть роботи із заміни герба.
Після цього мають закупити обладнання та матеріали й почати ремонтні роботи.
Якщо роботи вестимуть за планом, і восени кран буде готовий, демонтаж радянського герба і встановлення української національної символіки почнуть наприкінці весни або на початку літа 2024 року, пояснили в Інституті сталевих конструкцій.
За «ідеального сценарію» декомунізація «Батьківщини-матері» має бути завершена до Дня незалежності 2024 року, кажуть в інституті.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
«Батьківщина-мати» розташована в Києві, на території Національного музею історії України у Другій світовій війні, і є його частиною. Монумент відкрили в 1981 році.
Ще у 2018-му директор Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимир В’ятрович заявив, що з монумента мають зрізати герб СРСР. Тоді порахували, що декомунізація пам’ятника, тобто зняття герба, може коштувати близько пів мільйона гривень. Водночас, якщо б його замінили «чимось надійним й естетичним», сума зросла б до 8 мільйонів.
Що може бути на «Батьківщині-матері» замість герба СРСР, в Інституті нацпам’яті припускали ще у 2021 році. Тоді одним із варіантів був чистий щит із лазерною проєкцією.
У липні 2022-му в «Дії» стартувало опитування про те, чим замінити радянський герб на «Батьківщині-матері». 85% опитаних проголосували за те, щоб радянський герб на щиті «Батьківщини-матері» замінили на тризуб. В опитуванні у застосунку «Дія» взяли участь більше 778 тисяч людей.
Водночас мистецтвознавиця й співробітниця музею історії Києва Катерина Липа заявила, що герб неможливо демонтувати. За її словами, відповідні розрахунки провели інженери, щойно Україна стала незалежною державою. Натомість в Інституті сталевих конструкцій імені Шимановського кажуть, що шестиметровий радянський герб можна вирізати. Однак тоді в монументі буде діра, яку потрібно буде закрити сталевим аркушем такого ж кольору й рельєфу.
Крім того, родичі скульптора Василя Бородая не погоджувалися змінювати витвір, посилаючись на авторське право.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі