Новини. У Telegram відреагували на заклик бойкотувати програму через «співпрацю Дурова з російським режимом»
У Telegram відреагували на заклик Ярослава Ажнюка, засновника компаній Petcube і Fuelfinance, відмовитися від використання месенджера в Україні.
У колонці для видання The Kyiv Independent Ажнюк зазначив, що «за фасадом публічних заяв [засновника Telegram] Павла Дурова про «незалежність» і «протистояння російській владі» ховаються маловідомі факти, які вказують на його співпрацю з російським режимом».
Ажнюк не закликав до негайної заборони месенджера в Україні, однак наголосив на ризиках користування Telegram, зокрема для держслужбовців і військових, а також закликав українців шукати альтернативні месенджери.
У чому звинувачують Telegram та його засновника
Ажнюк навів низку тез, в яких назвав Павла Дурова російським підприємцем, звинуватив його у спрівпраці з урядом РФ та закликав «не довіряти Telegram».
Зокрема, Ажнюк зазначив, що у червні 2020 року, після кількох років спроб заблокувати Telegram у Росії, Роскомнадзор все ж розблокував застосунок із коментарем, що це стало можливим завдяки «угоді з Дуровим і його готовності боротися з тероризмом і екстремізмом».
Також підприємець заявив, що повідомлення у Telegram не шифруються, а зберігаються на серверах компанії у вигляді звичайного тексту (який можуть прочитати як люди, так і алгоритми).
За словами Ажнюка, Telegram має підозрілі джерела фінансування. Зокрема, у 2018-2021 роках компанія Дурова залучала кошти російських олігархів, як-от Давида Якобашвілі, Романа Абрамовича, Алішера Усманова та банку ВТБ, пише Ажнюк.
Крім того, відомо кілька випадків, коли Telegram передавав дані користувачів урядам (наприклад, у Німеччині та Індії), а сам Дуров співпрацював з ФСБ, каже Ажнюк.
Що відповіли у Telegram
У Telegram заявили, що тези Ажнюка базуються на «необґрунтованих чутках», більшість із яких були викладені у статті американського видання Wired. Стаття була опублікована з понад пів сотнею помилок, оскільки автор проігнорував пояснення Telegram і незалежних експертів, ідеться в заяві компанії.
Telegram не надавав жодних даних про користувачі ФСБ чи іншим державним органам в Росії та в інших країнах, заявили в компанії. Telegram не має обладнання, співробітників або компаній у Росії, а його засновник Павло Дуров живе в Дубаї з подвійним громадянством Франції та ОАЕ, ідеться в заяві.
«Усупереч чуткам про «угоду про боротьбу з тероризмом і екстремізмом», жодної угоди про розблокування Telegram в Росії укладено не було», – відзначає команда Telegram. Згідно з заявою, завдяки антицензурним технологіям, вбудованим у Telegram, заборона застосунку в РФ виявилася неефективною. У результаті новопризначений прем'єр-міністр росії скасував розпорядження попереднього уряду, а Дуров лише підтримав ідею розблокування застосунку в публічному пості, кажуть у Telegram.
Також у Telegram заявляють, що інвестори з Росії не зіграли істотної ролі в продажу облігацій компанії, переважна кількість яких перебуває у власності світових фондів, що базуються в США та Великобританії.
«У будь-якому разі права власників облігацій обмежені, і не дають можливості впливати на цінності або стратегію компанії», – ідеться в заяві.
Також у Telegram кажуть, що усі повідомлення зашифровані (як доказ компанія дає посилання на код програми з відкритим вихідним кодом і протоколи шифрування).
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
Серед українців, які використовують соціальні мережі як джерело інформації, 66% обирають Telegram. До сотні найпопулярніших каналів українського сегменту Telegram входять канали, які адмініструють російські спецслужби.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі