Велика пресконференція Зеленського: які питання обурили президента
Володимир Зеленський провів велику пресконференцію, присвячену річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Він дві з половиною години відповідав на питання українських та іноземних журналістів у прямому ефірі.
Більшість питань прозвучала саме від іноземних ЗМІ й стосувалася міжнародних відносин та співпраці Києва з іншими державами.
Зеленський, звичайно, подякував союзникам України, які підтримували країну від самого початку війну - зокрема США, Британію, Польщу, країни Балтії. Але водночас зазначив, що прагне заручитися підтримкою країн на інших континентах - в першу чергу, у Латинській Америці та Африці, і навіть готовий поїхати до цих країн.
- "Вирівнюємо ситуацію". Зеленський про Бахмут, Вугледар та мобілізацію
- Володимир Зеленський: Путін досі хоче окупувати Київ
- "Голіаф впаде вже цього року". Що в Мюнхені говорили про війну Росії проти України
- "Жодних компромісів з Путіним". Зеленський дав інтерв'ю ВВС
Також він знову прокоментував можливість переговорів із Путіним. На питання турецького журналіста, чи сів би він за стіл переговорів із ним, якби президент Туреччини Ердоган організував таку зустріч в Анкарі, Зеленський відповів, що переговори треба було проводити до початку війни, а зараз там "немає з ким говорити".
"Ще до війни я йому [Ердогану] говорив: посадіть Путіна за стіл перемовин... Не можна допустити ризику повномасштабної війни. Він не зміг тоді це зробити... А зараз ми не можемо. Це не та вже людина. Там нема з ким говорити", - сказав Зеленський.
Він зазначив, якщо Росію не зупинити в Україні, вона піде далі й вторгнеться вже на територію НАТО, зокрема, до країн Балтії. І щоб цього не сталося, закликав західних партнерів не припиняти підтримку України - бо інакше потім їм доведеться відправляти воювати "своїх синів і дочок".
Також Зеленський приділив увагу відносинам з Китаєм та запропонованому Сі Цзіньпіном мирному плану.
За словами президента, він не розглядає це як мирний план. На його думку, мирний план має презентувати лише країна, на території якої війна, тобто Україна. На його думку, пропозиції Сі - це важливий сигнал того, що Китай готовий обговорювати можливості припинення війни.
"Я хочу вірити, що Китай буде на боці справедливого миру, а це значить на нашому боці... Я дуже хочу вірити, що Китай не буде постачати зброю в Росію, і для мене це дуже важливо - це пункт номер один", - зазначив Зеленський.
Незручні питання
З Китаєм - вірніше, с китайською кореспонденткою - були пов'язані й поодинокі незручні моменти пресконференції.
На її запитання про те, як Україні привертати на свій бік союзників з географічно віддалених країн, Зеленський натомість почав сам ставити питання журналістці.
"Ви згодні зі мною, що це правильно?", - кілька разів питав Зеленський кореспондентку, зокрема щодо того, чи має Росія вивести війська з України, чи можна "вбивати живих людей", чи можна окупувати ядерну станцію тощо.
"Китай погоджується зі мною?" - продовжував запитувати зніяковілу журналістку Зеленський, після чого зазначив, що "нам треба продовжити цю розмову без інших учасників".
Інше питання, яке спровокувало бурхливу реакцію президента, прозвучало від журналістки "5 каналу".
Вона згадала про заборону трансляції каналу і запитала, чи шкодує він про те, що у січні-лютому минулого року відкидав попередження про загрозу вторгнення Росії і таким чином позбавив населення можливості завчасно підготуватися. Друге питання полягало в тому, чи будуть покарані винні з оточення президента - зокрема колишній очільник СБУ Іван Баканов.
Після цього у неї забрали мікрофон.
У відповідь Зеленський нервово заявив, що він нікуди не тікав, що є і його заслуга в тому, що "ми тут у деокупованому Києві", і що він багато зробив для того, щоб "ми не втратили державу" - "як би вам не неприємно було про це чути".
"Ми боремося, а не підписуємо зрадницькі договори, мінські домовленості тощо", - сказав Зеленський.
"Я, президент України, знищив російську присутність в парламенті України, знищив російські телеканали в Україні, знищив олігархів. Вибачте, один з них - власник вашого каналу", - додав Зеленський, натякаючи на Петра Порошенка.
На питання про Івана Баканова президент так і не відповів.