У чому проблема із конфіскацією Євросоюзом активів РФ і що має робити України
До річниці повномасштабної агресії РФ Європарламент прийняв резолюцію, в якій, серед іншого, закликав країни-члени ЄС посилити санкційний тиск на агресора та нарешті завершити процес прийняття законодавства, яке дозволить конфісковувати заморожені російські активи.
Європарламентарі також підкреслили, що російська загарбницька війна докорінно змінила геополітичну ситуацію в Європі, "що вимагає від ЄС сміливих і комплексних політичних, безпекових і фінансових рішень".
Заклик Європарламенту має стимулювати лідерів ЄС зайнятися питанням конфіскації заморожених російських активів, чого вони досі уникають, йдеться у колонці експертки проєкту DiXi Group Олени Поканєвич Покарання з конфіскацією: як прискорити відчуження активів РФ у Європі.
Раніше, 14 лютого, Рада ЄС анонсувала створення Робочої групи для вивчення можливості використання заморожених російських активів для відновлення України. Для цього Робоча група ЄС має провести правовий, фінансовий, економічний і політичний аналіз.
Частина підготовчої роботи також включатиме отримання чіткішого уявлення про те, де розташовані російські державні активи, та їхню загальну суму (нагадаємо, що, за офіційними повідомленнями, в ЄС заблоковані близько 300 млрд євро активів російського Центробанку та 19 млрд євро приватних активів організацій та олігархів).
Ця робота проводитиметься в тісній співпраці з робочою групою "Замороження та конфіскація" (Freeze and Seize).
Авторка колонки нагадує, що на зустрічі лідерів ЄС 10 лютого було заявлено, що попри певні кроки європейських інституцій та окремих країн у цьому напрямку (передусім йдеться про успіхи Естонії) більшість країн-членів ЄС ще не досягли єдності щодо механізмів конфіскації російських активів у своїх юрисдикціях.
"Проблема полягає в тому, що в більшості держав-членів ЄС конфіскація заморожених російських активів юридично можлива лише за наявності кримінального вироку", – зазначає Поканєвич.
Тому як перший крок, пише експертка, Євросоюз розглядає можливість об’єднання цих активів на рівні ЄС або на міжнародному рівні з метою отримання прибутку, який можна було б використати для фінансування відбудови України.
"Крок лідерів ЄС між тим підтвердив, що вони поки не знають, скільки точно російських суверенних активів заблоковано у європейських банках, але мають намір все відшукати. Невипадково в анонсованому ЄС десятому пакеті санкцій, зокрема, передбачається накладення санкцій на ті банки, які не повідомляють, скільки російських активів у них заблоковано", – припускає авторка колонки.
Зі свого боку Україна також має запропонувати ЄС активізуватися, впевнена Олена Поканєвич.
По-перше, створити дієвий механізм стимулювання впровадження "Інструменту інформування викривачем про санкції ЄС", який слід використовувати для повідомлення про "минулі, поточні або заплановані" порушення санкцій ЄС, а також спроби їх обійти.
По-друге, розробити, затвердити та ввести в дію концепцію вторинних санкцій проти третіх сторін (включно з юридичними та фізичними особами держав-членів ЄС, які діють в цих юрисдикціях), які сприяють дестабілізації України або отримують вигоду від взаємодії з російською владою.
По-третє, передивитись та заблокувати наявні юридичні лазівки в державах-членах ЄС, що дають змогу розморозити активи, контрольовані олігархами та іншими особами, пов’язаними з російською агресією..
Рада Європейського Союзу ухвалила більше десяти поправок до Регламенту Ради ЄС №269/2014 щодо обмежувальних заходів до дій, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.
Проте, лазівки лишаються, констатує авторка колонки.
"А отже, після року війни настав час переглянути внесені поправки.
Крім того, потрібно значно посилити міжнародний тиск (ЄС та США) на юрисдикції "фінансової таємниці", такі як Британські Віргінські Острови (БВО), Ліхтенштейн і Панама, де відомо, що активи російських олігархів фізично розташовані та належать їм (через реєстр юридичних осіб).
"Осині гнізда" схованих російських грошей мають бути знайдені", – резюмує експертка.
Докладніше – у колонці Олени Поканєвич Покарання з конфіскацією: як прискорити відчуження активів РФ у Європі.