Як адаптувалися до роботи без світла. Досвід Mate academy
З середини жовтня 2022-го року всій країні довелось зіштовхнутись як з плановими відключеннями світла. Це також зачепило компанію Mate academy, яка онлайн навчає ІТ-фахівців. Анна Апостол, співзасновниця та COO Edtech-стартапу Mate academy у колонці для AIN.UA розповіла, як компанія адаптувалася до роботи під час регулярних відключень електроенергії.
Організація роботи команди
Крок №1: Забезпечили умови для роботи команди
Ми пріоритезували, що у першу чергу подбаємо про безпеку, тепло, світло, воду та зв’язок. Щоб все організувати і створити «план Б» на екстрений випадок нам знадобилося до трьох тижнів. Для тої частини команди, яка перебуває в Україні, ми запропонували:
- Працювати з автономного київського офісу.
- Працювати з дому/віддалено та отримати часткову компенсацію витрат на облаштування автономності вдома або витрат релокейту. Щоб в команді розуміли, як це зробити – у перші дні ми склали спеціальний «Survival guide» з покроковим планом дій.
Автономність центрального офісу в Києві. Протягом трьох тижнів офіс став комфортним пунктом незламності з власним бомбосховищем, генератором, старлінком та навіть з насосом для води, тож команда мала змогу безперебійно працювати. Це було критично важливо. Я б навіть сказала, що це дало команді впевненість. Люди стомились переїздити і для них банальне розуміння, що у тебе є змога залишитись вдома поруч з близькими, допомагало їм видихнути. А це надалі мало вплив і на організацію самого навчання студентів.

Для екстрених випадків ми орендували два будинки в Чернівецькій області. Вони також забезпечені усім необхідним, включно з генератором та Starlink. До речі, переконана, що повідомляти команді про кожен етап процесу – надзвичайно важливо. Це допоможе уникнути непорозумінь і працівники чітко знатимуть, що робота в процесі.
Крок №2: Прокомунікували команді, що якщо ви перебуваєте в безпечних умовах, то потрібно повернутись до роботи
Безпека – пріоритет №1. І, звісно, усі повинні мати час на адаптацію. А коли період акліматизації до ситуації минув – потрібно повертатись у робочий режим. Проте, як роботодавець, ви можете говорити про це лише тоді, коли самі створили для роботи всі необхідні умови.
Організація навчання студентів
Бізнес-модель Mate academy – це Income Share Agreement. Перекладаючи все з термінології у реальність, то навчання студентів на курсі повного дня безкоштовне до працевлаштування. А відтак – основний формат взаємодії зі студентами – онлайн навчання з ранку до вечора, під час якого вони не мають випадати з цього процесу та дотримуватись дедлайнів.
Для контексту скажу, що нашим студентам і так складно. Навчання вимагає концентрації та чималої інвестиції власного часу. Вчитись доводиться по 8-9 годин на день і це доволі важко навіть у мирний час. А коли у тебе паралельно обстріли з країни терориста і ще й немає світла – це потрійний стрес. Ось, що ми зробили

Зміни на етапі «працевлаштування»
Гарантія працевлаштування – наш комітмент перед студентами курсу повного дня. Тому додаткові зусилля в цьому питанні ми також доклали. З виключенням світла рекрутери переживали, що кандидати, як потенційні працівники, будуть без умов нормально виконувати свою роботу. Щоб працевлаштування студентів було максимально безперебійним у воєнно-блекаутних реаліях ми:
1. Додатково консультували студентів з питань прямо не пов’язаних з пошуком роботи. Проговорювали необхідність мати «план Б» по локації, якщо у тебе запланована співбесіда з компанією. Пояснювали, чому не можна за годину до повідомити рекрутеру, що «у мене вимкнули світло, давайте перенесемо співбесіду». І що це red flag.
2. Розширювали навчальну програму. Команда аналізувала, що студентам краще вивчити додатково, аби потім було простіше витримати конкуренцію під час працевлаштування. Наприклад, ми інтегровували нові технології. Так у frontend додали Node.js і студенти отримали змогу подавались на fullstack-вакансії.
3. Нововведення в резюме. У студентів, які технічно налаштували умови для безперебійної роботи, ми зазначали це в CV або супровідному листі. Що гарно працювало на рекрутерів.
Анна Апостол, співзасновниця та COO Edtech-стартапу Mate academy