"Їх всіх треба змінити". Як в Україні борються з корупцією під час війни

В Україні відбулись серйозні політичні перестановки. Під час написання цього тексту 11 чиновників або пішли у відставку, або були звільнені - таким чином Київ намагається боротися з корупцією в уряді.
Це призвело до того, що деякі політики у США закликали обмежити допомогу Україні.
Президент Володимир Зеленський намагається швидко відновити довіру суспільства, але звинувачення серйозні, а час невдалий.
- Хвиля відставок в Україні: хрестовий похід проти корупції чи політичний жест Зеленського?
- Кадрові чистки у владі: звільнення Тимошенка з ОП та усі інші відставки
- Кадропад команди Зеленського. Що означають масові відставки українських чиновників
Претензії з'явилися в тому числі завдяки журналісту-розслідувачу "Української правди" Михайлу Ткачу.
Це він провів розслідування, яке встановило, що компанія подруги на той час керівника Дніпропетровщини Валентина Резніченка під час війни отримала чималу суму коштів на будівництво доріг. Інше розслідування журналіста показало, що заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко під час воєнного стану їздить на автомобілі "Porsche Taycan" 2021 року вартістю 100 тисяч доларів. В декларації цього авто немає, а сам Тимошенко заявив, що взяв його покататися.
Кирило Тимошенко пішов у відставку через два місяці після того, як Ткач розповів, що він перевіз сім'ю в особняк відомого забудовника. При цьому чиновник заперечує, що зробив щось не так.
"Досить часто депутати та чиновники, якщо походження їхніх грошей невідоме, оформляють активи на близьких собі людей", - пояснює Ткач.

"Це ознаки непрозорості, у той час, коли кожен крок чиновника має бути зрозумілим для суспільства", - каже він.
Журналіст визнає, що корупція існує в багатьох країнах. Тому найважливішою він вважає реакцію на неї.
У своїй пекарні у Ворзелі під Києвом Іванна не дуже здивована тим, що Міноборони звинувачують у завищених цінах закупівель, заступника міністра - нібито в отриманні хабаря у розмірі 372 000 доларів, а чиновник має пристрасть до дорогих автомобілів.
"Мені це не подобається, - каже вона, поки її чоловік В'ячеслав місить тісто в підсобній кімнаті. - Краще б ці гроші пішли на щось хороше для України".
Вона робить паузу і додає: "Нам потрібно замінити всіх тих політиків, які були там багато років. Вони звикли до цього, це їх годує".
Отримання Україною мільярдів доларів військової, гуманітарної та фінансової допомоги передбачають відповідальність і контроль.
Це також збільшує ймовірність того, що гроші потраплять у чужі руки.
"Ідеться про існування України, - каже Ткач. - Це не просто звичайний рік для нашої країни. Тому я вважаю, що ця хвиля відставок, ініційована президентом, є важливим визнанням і необхідною дією".

Відтоді, як Україна 31 рік тому проголосила незалежність, корупція заплямувала її державні служби, а найбільше - політику.
У 2014 році народна революція повалила останній орієнтований на Москву уряд, тому що люди хотіли нарешті жити в демократичній державі.
Відтоді Україна зробила спроби здійснити низку реформ, зокрема викликаних наступною кампанією агресії Росії проти країни. Зміни вважали важливими для забезпечення подальшої підтримки Заходу.
Потім були створені нові антикорупційні органи разом із новими системами державних витрат, новою поліцією, а політики були змушені оприлюднити свої статки - часто з приголомшливими цифрами.
"Ми хотіли результату", - каже мені Ярослав Юрчишин, народний депутат і заступник голови антикорупційного комітету ВРУ.
"Так, у нас є залишки корупції в минулому, але принаймні зараз ми про це не мовчимо. Наступною зупинкою буде профілактика", - додає він.
Юрчишин вважає, що немає кращого часу, щоб викрити міністерські неправомірні дії, навіть якщо західна допомога опинилася під загрозою.
"Західні партнери розуміють, що у нас дві війни, - каже він. - Перша - проти Росії, друга - наша внутрішня війна за майбутнє України".
До повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року західні союзники, такі як Європейський Союз і США, не були задоволені темпами зусиль Києва у боротьбі з корупцією.
- "Слугу народу" Тищенка виганяють з фракції та партії. У чому суть скандалу
- Скандал в міноборони. Що кажуть у відомстві на звинувачення у завищенні цін
Хоча незрозуміло, якої політичної шкоди завдадуть звинувачення 2023 року президенту Зеленському, його відповідь на них цього разу США назвали "швидкою та рішучою".
З огляду на те, що очікують появи нових звинувачень, він сподіватиметься, що інші союзники думатимуть так само.
Матеріал підготовлений за участю Ганни Чорноус і Шівон Ліхі
Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!